Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
prawo podatkowe
05.06.2008 00:00

Cesja należności na podatek

Pytanie: W Urzędzie Skarbowym mam złożone zeznanie podatkowe dotyczące otrzymanego spadku zagranicznego. Podatek należny wyniesie ok. 40 000 zł. W tym samym U.S. zarejestrowany jest mój dłużnik,...

Podziel się
Dodaj komentarz

Pytanie: W Urzędzie Skarbowym mam złożone zeznanie podatkowe dotyczące otrzymanego spadku zagranicznego. Podatek należny wyniesie ok. 40 000 zł. W tym samym U.S. zarejestrowany jest mój dłużnik, prowadzący obok mojego miejsca zamieszkania swą działalność gospodarczą - Eurokiosk. U notariusza została podpisana pożyczka udzielona na uruchomienie przez niego działalności. Raty zostały spłacane tylko do jakiegoś czasu. Wyrokiem sądu uzyskałam klauzulę natychmiastowej wykonalności spłaty - kwoty głównej i odsetek. Niestety, pomimo działania punktu Eurokiosku, komornik nie ściągnął od dłużnika nawet kwoty 5 zł i sprawę umorzył ok. 2005 lub 2006 roku. Kwota główna wynosi niecałe 20.000 zł + odsetki od zwłoki. W tym samym urzędzie wpłacałam należny podatek od uzyskanych odsetek od udzielonej pożyczki podczas spłat rat powyższej pożyczki. Czy istnieje możliwość spłaty jednej części należnego podatku od zagranicznego spadku przeze mnie, a drugiej części przez mojego dłużnika, na którego zostałaby scedowana
pozostała kwota równa obecnemu zadłużeniu? Sprawa spłaty pożyczki, pomimo umorzenia przez komornika, nie została jeszcze przedawniona. Czy taka cesja jest prawnie możliwa?

Odpowiedź: Zgodnie z art. 59 § 1 Ordynacji podatkowej, zobowiązanie podatkowe wygasa w całości lub w części wskutek w szczególności: zapłaty, pobrania podatku...

Tagi: prawo podatkowe, porady, prawo
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz