Notowania

prawo podatkowe
25.10.2011 05:10

Amortyzacja darowanego budynku

Pytanie: Prowadzę działalność gospodarczą (PKPiR + VAT). Aktualnie chciałbym przeznaczyć jeden budynek gospodarczy na warsztat. Budynek wraz z całym gospodarstwem otrzymałem od rodziców w darowiźnie w...

Podziel się
Dodaj komentarz

Pytanie: Prowadzę działalność gospodarczą (PKPiR + VAT). Aktualnie chciałbym przeznaczyć jeden budynek gospodarczy na warsztat. Budynek wraz z całym gospodarstwem otrzymałem od rodziców w darowiźnie w 1995 r. W akcie notarialnym jest napisane, że wartość darowizny ustala się na kwotę 30.000 zł za całość gospodarstwa rolnego razem z budynkami i gruntami. Gospodarstwo składało się z kilku budynków i kilku działek. Ja nie jestem w stanie podzielić tej kwoty i wydzielić z niej wartość przypadająca na mały budynek gospodarczy. Czy mogę wprowadzając ten budynek na swoje środki trwałe - wycenić go na podstawie ceny wolnorynkowej jaką mam na polisie ubezpieczeniowej tego małego budynku i zarachować amortyzację w koszty? Czy to prawda że część tej amortyzacji (dotyczącej gruntu pod budynkiem) nie mogę zarachować w koszty? Amortyzacja gruntu nie stanowi kosztów uzyskania przychodów)?

Odpowiedź: Zgodnie z art. 22g ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,...

Tagi: prawo podatkowe, porady, prawo
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz