Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Umowa przedwstępna na mieszkanie

0
Podziel się:

Czy mogę domagać się zadośćuczynienia za zerwanie umowy przedwstępnej od niedoszłego kupującego? Umowa przedwstępna dotyczyła mieszkania i była sporządzona w formie pisemnej.

Umowa przedwstępna na mieszkanie

Czy mogę domagać się zadośćuczynienia za zerwanie umowy przedwstępnej od niedoszłego kupującego - umowa przedwstępna dotyczyła mieszkania i była sporządzona w formie pisemnej?

Umowa przedwstępna jest umową zobowiązującą, w której świadczenie polega na złożeniu oświadczenia woli o zawarciu oznaczonej umowy (przyrzeczonej) oraz podjęcia działań niezbędnych do zawarcia umowy

Niezbędnym jest określenie w umowie przedwstępnej minimum treści umowy przyrzeczonej (chodzi tu o essentialia negotii czyli o elementy przedmiotowo istotne - niezbędne). Elementami takimi przy umowie sprzedaży są:

  1. określenie przedmiotu sprzedaży (w tym przypadku nieruchomości).
  2. określenie ceny, lub podanie kryteriów według, których cenę da się jednoznacznie określić w chwili zawarcia umowy przyrzeczonej.

Termin zawarcia umowy przyrzeczonej strony mogą oznaczyć dowolnie, albo w treści umowy, albo w odrębnym akcie.

Umowa przedwstępna daje pewne uprawnienia stronom. Mogą one dochodzić zawarcia umowy przyrzeczonej lub naprawienia szkody wynikłej z nie dojścia do skutku umowy definitywnej.

W tym konkretnym przypadku strony zawarły umowę przedwstępną sprzedaży nieruchomości w formie pisemnej. Dla umowy przeniesienia własności nieruchomości ustawodawca zastrzegł formę szczególna, a mianowicie formę akty notarialnego. W związku z tym nie można żądać zawarcia umowy definitywnej, a jedynie naprawienia szkody wynikłej z niedotrzymania warunków umowy przedwstępnej przez jedną ze stron o czym mówi art. 390§1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 roku Kodeks Cywilny.

porady
prawo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Siwek Gaczyński - Kancelaria Prawnicza
KOMENTARZE
(0)