Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
porady
30.10.2006 15:22

Prawo do zachowku - prawa spadkobiercy

Rodzice mojej żony mają mieszkanie. Postanowili ustanowić jednego spadkobiercę, choć żona ma brata. Czy w związku z tym bratu przysługują jakieś prawa?

Podziel się
Dodaj komentarz

Rodzice mojej żony mają mieszkanie. Postanowili ustanowić jednego spadkobiercę, choć żona ma brata. Czy w związku z tym bratu przysługują jakieś prawa?

Ustawa w pierwszej kolejności do spadku powołuje dzieci spadkodawcy oraz jego małżonka, którzy dziedziczą w częściach równych z zastrzeżeniem, iż małżonkowi nie może przypaść mniejsza część niż jedna czwarta całości spadku.

W przypadku o którym mowa w pytaniu brat żony będzie mógł domagać się należnej mu części do której prawo daje mu ustawa. Uprawnienie takie daje mu § 2 art. 991 wyżej wymienionej ustawy który stanowi : jeżeli uprawniony nie otrzymał należnego mu zachowku bądź w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny, bądź w postaci powołania do spadku, bądź w postaci zapisu, przysługuje mu przeciwko spadkobiercy roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku albo do jego uzupełnienia.

Przepis ten jasno stanowi, iż brat żony będzie miał roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej. W tym przypadku zakładając, iż jeden ze współmałżonków (rodziców żony) zrzeknie się dziedziczenia roszczeniem brata będzie jedna druga całości spadku.

Oczywiście brat nie musi wystąpić o zapłatę tej sumy pieniężnej, ponieważ ustawa nie nakłada obowiązku, a jedynie daje możliwość wystąpienia z takim roszczeniem.

Tagi: porady, prawo, prawo cywilne
Źródło:
Siwek Gaczyński - Kancelaria Prawnicza
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz