Notowania

porady
25.01.2009 00:00

Odwołanie darowizny a zwrot jej przedmiotu

Pytanie: Pan X otrzymał od swoich rodziców darowiznę w postaci użytkowania wieczystego gruntu. Po jakimś czasie pan X skorzystał z możliwości przekształcenia użytkowania wieczystego i nabył grunt na...

Podziel się
Dodaj komentarz

Pytanie: Pan X otrzymał od swoich rodziców darowiznę w postaci użytkowania wieczystego gruntu. Po jakimś czasie pan X skorzystał z możliwości przekształcenia użytkowania wieczystego i nabył grunt na własność a na gruncie wybudował dom. Obecnie rodzice domagają się zwrotu darowizny ze względu na rażącą niewdzięczność. Jak w powyższej sytuacji wygląda sprawa zwrotu darowizny zakładając, że rzeczona "rażąca niewdzięczność" jest zasadna? Nie można bowiem zwrócić przedmiotu darowizny bo nie ma już wieczystego użytkowania. Czy w tym wypadku pan X nie będzie musiał zwracać darowizny a jedynie rodzice mogą zażądać spłaty potencjalnej wartości użytkowania wieczystego?

Odpowiedź: Na podstawie art. 898 § 2 kodeksu cywilnego, zwrot przedmiotu odwołanej darowizny powinien nastąpić stosownie do przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu....

Tagi: porady, prawo, prawo cywilne
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz