Notowania

prawo
10.10.2006 13:29

Odwołanie darowizny

Moja sąsiadka darowała swojemu wnukowi mieszkanie, w którym mieszka. Wnuczek miał się nią opiekować. Nie robi tego, wręcz przeciwnie, kobieta musi chodzić po sąsiadach i prosić o pomoc, bo wnuczek podkrada jej pieniądze. Czy może ona odwołać darowiznę?

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Salome Kegler)

Moja sąsiadka darowała swojemu wnukowi mieszkanie, w którym mieszka. Wnuczek miał się nią opiekować. Nie robi tego, wręcz przeciwnie – kobieta musi chodzić po sąsiadach i prosić o pomoc, bo wnuczek podkrada jej pieniądze. Czy może ona odwołać darowiznę?

Tak, jest to możliwe. Dopuszcza to art. 898 § 1 Kodeksu Cywilnego, zgodnie z którym Darczyńca może odwołać darowiznę nawet już wykonaną, jeżeli obdarowany dopuścił się względem niego rażącej niewdzięczności. Brak dbałości o swoją babcię oraz jej okradanie świadczy o zaistnieniu takiej niewdzięczności.

Należy jednak pamiętać, że darowizna nie może być odwołana z tego powodu, jeżeli darczyńca obdarowanemu przebaczył. Odwołanie darowizny następuje przez oświadczenie złożone obdarowanemu na piśmie, złożone najpóźniej po upływie roku od dnia, w którym darczyńca dowiedział się o niewdzięczności obdarowanego.

Tagi: prawo, porady, prawo cywilne
Źródło:
Siwek Gaczyński - Kancelaria Prawnicza
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz