Pełnomocnik z urzędu

Pytanie: Prokuratura rejonowa umorzyła śledztwo o przestępstwo z art. 233 § 1 kk. i inne powołując się na art. 17 § 1 pkt 1 kpk. W pouczeniu mam podane, że w ciągu 1 miesiąca mam możliwość wnieść akt oskarżenie do Sądu. Z art. 55 § 1 i 2 wynika, że akt oskarżenia powinien być sporządzony i podpisany przez adwokata. Zażalenie do sądu było już składane wcześniej. Ze względu na trudną sytuację materialną (brak pracy) nie mam pieniędzy na adwokata. Jak mam postępować w tej sytuacji? Czy mogę sam wnieść akt oskarżenia połączony z wnioskiem o przydzielenie adwokata z urzędu?

Odpowiedź: Zgodnie z art. 78 Kodeksu postępowania karnego, k.p.k., oskarżony który nie ma obrońcy z wyboru, może żądać, aby mu wyznaczono obrońcę z urzędu, jeżeli...
Czytaj także
Polecane galerie