Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

III SA 593/03 - Wyrok WSA w Warszawie z 2004-06-07

0
Podziel się:

Odliczenie podatku VAT z faktur wystawionych przez podmiot nieistniejący czy niezarejestrowany jest absolutnie niedopuszczalne. Trzeba zawczasu sprawdzać kontrahentów.

Tezy

Odliczenie podatku VAT z faktur wystawionych przez podmiot nieistniejący czy niezarejestrowany jest absolutnie niedopuszczalne. Trzeba zawczasu sprawdzać kontrahentów.

Sentencja

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie po rozpoznaniu w dniu 7 czerwca 2004 r. sprawy ze skargi Profesjonalnej Agencji Ochrony "A.-S." Sp. z o.o. w W. na decyzję Izby Skarbowej w W. z dnia 13 lutego 2003 r. (...) w przedmiocie podatku od towarów i usług - oddala skargę.

Uzasadnienie

Urząd Kontroli Skarbowej zakwestionował rozliczenie spółki, która odliczała VAT z faktur wystawionych przez podmioty nieistniejące, takie które nigdy działalności nie rozpoczęły lub dawno ją zakończyły albo też posługiwały się cudzymi numerami NIP.

Podatnik podkreślał, że przepisy odbierające mu prawo do odliczenia są niezgodne z konstytucją, gdyż obarczają go odpowiedzialnością za niewłaściwe postępowanie kontrahentów. Tymczasem on dowiadywał się o numery NIP kontrahentów, czy zostali zarejestrowani w urzędzie skarbowym dla potrzeb VAT. Nie mógł jednak zażądać dokumentów potwierdzających te informacje, gdyż w owym czasie nie obowiązywał jeszcze art. 32 ustawy VAT, który stwarza właśnie taką możliwość.

WSA oddalił skargę. Stwierdził, że odliczenie VAT wynikającego z faktur wystawionych przez podmioty nieistniejące lub nieuprawnione do ich wystawiania, jest absolutnie niedopuszczalne. Jeśli zaś chodzi o niezgodność tego rozwiązania z konstytucją, to WSA przypomniał o TK, który nigdy czegoś takiego nie stwierdził.

orzecznictwo nsa
orzecznictwo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)