Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

III SA 286/03 - Wyrok WSA w Warszawie z 2004-05-31

0
Podziel się:

Jeżeli warunkiem stosowania stawki preferencyjnej w podatku VAT jest posiadanie dowodu, iż należność za wykonaną usługę została zapłacona i przekazana na rachunek bankowy podatnika, to nie można zastosować tej stawki, jeżeli należność została uregulowana w drodze potrącenia wierzytelności.

Tezy

Jeżeli warunkiem stosowania stawki preferencyjnej w podatku VAT jest posiadanie dowodu, iż należność za wykonaną usługę została zapłacona i przekazana na rachunek bankowy podatnika, to nie można zastosować tej stawki, jeżeli należność została uregulowana w drodze potrącenia wierzytelności.

Sentencja

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie po rozpoznaniu w dniu 31 maja 2004 r. sprawy ze skargi Spółki z o.o. "DWMP" w W. na decyzję Izby Skarbowej w W. z dnia 23 grudnia 2002 r. (...) w przedmiocie podatku od towarów i usług - oddala skargę.

Uzasadnienie

W okresie obowiązywania rozporządzenia wykonawczego w sprawie podatku VAT z 1999 r. Spółka z o.o. wykonywała usługi reklamowe na rzecz nierezydentów w rozumieniu Prawa dewizowego. Usługi te - pod pewnymi dalszymi warunkami - objęte były preferencyjną stawką "0" procent na podstawie par. 66 ust. 1 pkt 2 lit. "d" wspomnianego powyżej rozporządzenia. Jednym z owych warunków było posiadanie dowodu, iż należność za wykonaną usługę została zapłacona i przekazana na rachunek bankowy podatnika w banku krajowym w ciągu 90 dni od dnia wykonania usługi /par. 66 ust. 2 pkt 3/ rozporządzenia wykonawczego z 1999 r./. W razie niespełnienia tego warunku, należało stosować stawkę właściwą dla sprzedaży określonych usług w kraju.

Spółka rozliczyła się z zagranicznym usługobiorcą poprzez potrącenie wzajemnych wierzytelności. W związku z powyższym nie mogło dojść do przelania należności pieniężnych na jej rachunek bankowy. Niemniej jednak, Spółka uznała, że opisany powyżej warunek stosowania stawki "0" procent został spełniony i taką właśnie stawkę zastosowała. Organy podatkowe stwierdziły natomiast, że Spółka stosowała stawkę "0" procent w sposób nieprawidłowy. Okoliczność, że nie posiadała dowodu przekazania na jej rachunek bankowy należności za wykonaną usługę wykluczała -zdaniem organów podatkowych - możliwość skorzystania z preferencyjnej stawki "0" procent. W konsekwencji. Spółka obowiązana była do stosowania stawki 22 procent. W związku z niekorzystnymi decyzjami obydwu instancji. Spółka wniosła skargę do sądu administracyjnego.

Sąd oddalił skargę Spółki, przychylając się do stanowiska organów podatkowych. Zdaniem sądu. Spółka nie mogła stosować zerowej stawki VAT, gdyż przepis rozporządzenia wyraźnie określał warunki, kiedy taka stawka może być stosowana. Tymczasem zgodnie ze stanem faktycznym, Spółka nie spełniła jednego z tych warunków, tj. nie posiadała dowodu, iż należność za wykonane usługi została przekazane na jej rachunek bankowy. Powyższa okoliczność automatycznie wyłączała możliwość skorzystania ze stawki "0" procent.

orzecznictwo nsa
orzecznictwo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)