Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

II SA/Sz 476/09 - Postanowienie WSA w Szczecinie z 2009-05-11

0
Podziel się:

odrzucenie skargi

Tezy

odrzucenie skargi

Sentencja

Dnia 11 maja 2009 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie: Przewodniczący sędzia NSA Henryk Dolecki po rozpoznaniu w dniu 11 maja 2009 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi M. K. na decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] r. Nr [...] w sprawie nakazu rozbiórki p o s t a n a w i a: odrzucić skargę

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] r. Nr [...], Inspektor Nadzoru Budowlanego nakazał M. K. rozbiórkę barakowozu, pełniącego funkcję obiektu letniskowego, posadowionego na działce oznaczonej geodezyjnie nr [...] w miejscowości [...], Gm. [...], wykonanego w warunkach samowoli budowlanej, z naruszeniem art. 28 ustawy Prawo budowlane. Na powyższą decyzję M. K. wniosła odwołanie do Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego, który postanowieniem z dnia [...] r. Nr [...] stwierdził uchybienie terminu do wniesienia odwołania.

W dniu [...] r. w jednym piśmie M. K. złożyła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego skargę na decyzję Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] r. Nr [...] oraz na postanowienie Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] r. Nr [...].

Wezwaniem z dnia [...] r. Sąd wezwał M. K.

do określenia, czy wnosi skargę wyłącznie na postanowienie organu II instancji, czy także na decyzję organu I instancji.

W odpowiedzi na to wezwanie M. K., pismem z dnia [...] r. potwierdziła okoliczność zaskarżenia także rozstrzygnięcia Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] r. Nr [...].

W związku z powyższym, zarządzeniem z dnia [...] r., Sąd dokonał rozdzielenia skarg zawartych w piśmie z dnia [...] r.

Wojewódzki Sąd Administracyjny z w a ż y ł, co następuje:

W myśl art. 52 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270, ze zm., dalej zwanej P.p.s.a.), skargę można wnieść po wyczerpaniu środków zaskarżenia, jeżeli służyły one skarżącemu w postępowaniu przed organem właściwym w sprawie, chyba że skargę wnosi prokurator lub Rzecznik Praw Obywatelskich. Przez wyczerpanie środków zaskarżenia należy rozumieć sytuację, w której stronie nie przysługuje żaden środek zaskarżenia, taki jak zażalenie, odwołanie lub wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy, przewidziany w ustawie.

W przedmiotowej sprawie skarżąca złożyła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego skargę na decyzję Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] r. Nr [...]. W związku z okolicznością, iż Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego postanowieniem z dnia [...] r. Nr [...] stwierdził uchybienie terminu do wniesienia odwołania od wskazanej wyżej decyzji Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] r., nie został w przypadku tejże decyzji, wobec braku skutecznego wniesienia odwołania, wyczerpany przysługujący w stosunku do niej środek zaskarżenia.

W tym stanie rzeczy na podstawie art. 58 § 1 pkt 6 i § 3 ustawy z dnia

30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi

(Dz. U. Nr 153, poz. 1270, ze zm.) należało orzec jak w sentencji.

orzecznictwo nsa
orzecznictwo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)