Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

II SA/Bk 515/08 - Postanowienie WSA w Białymstoku z 2008-09-18

0
Podziel się:

Postępowania wpadkowe (incydentalne) toczące się w ramach postępowania głównego dotyczącego oceny pracy nauczyciela takie jak, np. kwestia związana z terminowością wniesienia odwołania nie są sprawami rozpoznawanymi na podstawie przepisów kodeksu postępowania administracyjnego, zaś zaskarżone pismo nie mieści się w katalogu aktów lub czynności wymienionych w art. 3 §2 - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.

Tezy

Postępowania wpadkowe (incydentalne) toczące się w ramach postępowania głównego dotyczącego oceny pracy nauczyciela takie jak, np. kwestia związana z terminowością wniesienia odwołania nie są sprawami rozpoznawanymi na podstawie przepisów kodeksu postępowania administracyjnego, zaś zaskarżone pismo nie mieści się w katalogu aktów lub czynności wymienionych w art. 3 §2 - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.

Sentencja

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku Wydział II w składzie następującym: Przewodniczący sędzia NSA Stanisław Prutis (spr.) po rozpoznaniu w dniu 18 września 2008 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi M. A. J.-L. na pismo P. Kuratora Oświaty w B. z dnia [...] czerwca 2008r. nr [...] w przedmiocie uchybienia terminu do wniesienia odwołania od ustalonej oceny pracy nauczyciela. p o s t a n a w i a odrzucić skargę

Uzasadnienie

W dniu 28 kwietnia 2008r. dyrektor Zespołu Szkół w S. ustalił ocenę pracy skarżącej. Ocena ta została jej doręczona tego samego dnia. W dniu 28 maja 2008r. skarżąca złożyła odwołanie od przedmiotowej opinii do P. Kuratora Oświaty w B. za pośrednictwem dyrektora szkoły. P. Kurator Oświaty w B. pismem z dnia 5 czerwca 2008r. poinformował skarżącą, że odwołanie zostało wniesione po upływie terminu. Wskazano przy tym, że zgodnie z treścią art. 6a ust. 9 pkt 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982r. Karta Nauczyciela (Dz.U. nr 97, poz. 674 ze zm.) od ustalonej oceny pracy przysługuje nauczycielowi prawo wniesienia odwołania w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia. W dniu 17 lipca 2008r. skarżąca na powyższe pismo wywiodła skargę do sądu administracyjnego i wniosła o przywrócenie terminu do wniesienia odwołania od wystawionej oceny

Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje:

Skarga podlegała odrzuceniu.

Zgodnie z przepisem art. 3 § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2002 r. nr 153, poz. 1270 ze zm.) kontrola działalności administracji publicznej przez sądy administracyjne obejmuje orzekanie w sprawach skarg na akty szczegółowo wymienione w tym przepisie, wśród których są decyzje, postanowienia, czynności materialno - techniczne, akty prawa miejscowego, inne akty organów jednostek samorządu terytorialnego, akty nadzoru oraz bezczynność organów w przypadkach określonych w przepisie. Przedstawiony katalog ma charakter zamknięty, co ma tę konsekwencję, że wniesienie skargi na akt nie należący do niego skutkuje jej odrzuceniem jako niedopuszczalnej zgodnie z art. 58 § 1 pkt 1 w/w ustawy.

W rozpoznawanej sprawie skarga dotyczy pisma P. Kuratora Oświaty w B. informującego zainteresowanego nauczyciela o tym, że wniesione przez niego odwołanie od jego oceny pracy nastąpiło z uchybieniem terminu.

Postępowanie w przedmiocie oceny pracy nauczyciela nie jest postępowaniem administracyjnym i w związku z tym dokonana ocena nie przybiera procesowej formy decyzji (vide: wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 7 grudnia 2005r., sygn. akt II SA/Wa 1535/05, lex nr 187387). Tym samym uznać należy, że postępowania wpadkowe (incydentalne) toczące się w ramach postępowania głównego dotyczącego oceny pracy nauczyciela takie jak, np. kwestia związana z terminowością wniesienia odwołania nie są sprawami rozpoznawanymi na podstawie przepisów kodeksu postępowania administracyjnego, zaś zaskarżone pismo nie mieści się w katalogu aktów lub czynności wymienionych w art. 3 §2 - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. W związku z tym na pismo P. Kuratora Oświaty w B. z dnia 5 czerwca 2008r. nie przysługiwała skarga do sądu administracyjnego.

Końcowo zaznaczyć należy, że czynność oceny pracy nauczyciela ma charakter wewnętrznego postępowania pracodawcy i może podlegać ocenie sądu pracy, który jest uprawniony do merytorycznego badania takiej oceny w postępowaniu w sprawie zgodności z prawem ewentualnego rozwiązania stosunku pracy.

Z tych też względów na podstawie art. 58 §1 pkt 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. nr 153, poz. 1270 ze zm.) orzeczono jak w sentencji.

orzecznictwo nsa
orzecznictwo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)