Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

II SA 4680/03 - Wyrok WSA w Warszawie z 2004-11-02

0
Podziel się:

Przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego, ani przepisy ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela /Dz.U. 2003 nr 118 poz. 1112 ze zm./ nie dają organowi prawa odmowy wszczęcia postępowania o nadanie nauczycielowi kolejnego stopnia awansu zawodowego.

Tezy

Przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego, ani przepisy ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela /Dz.U. 2003 nr 118 poz. 1112 ze zm./ nie dają organowi prawa odmowy wszczęcia postępowania o nadanie nauczycielowi kolejnego stopnia awansu zawodowego.

Sentencja

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Pocztarek (spr.), Sędzia WSA Ewa Grochowska-Jung,, Asesor WSA Janusz Walawski, Protokolant Elwira Sipak, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 2 listopada 2004 r. sprawy ze skargi L.P. na postanowienie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia [...] listopada 2003 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania kwalifikacyjnego 1. stwierdzono nieważność zaskarżonego postanowienia i utrzymanego nim w mocy postanowienia [...] Kuratora Oświaty z dnia [...] lipca 2003 r. 2. stwierdza, iż zaskarżone postanowienie nie podlega wykonaniu w całości

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia [...] lipca 2003 r. [...] Kurator Oświaty, na podstawie art. 123 § 1 Kpa oraz art. 9c ust. 1 i 4 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. (Dz. U. z 2003 r. Nr 118, poz. 1112) odmówił podjęcia postępowania kwalifikacyjnego w sprawie o nadanie p. L.P. stopnia nauczyciela dyplomowanego.

Powyższe postanowienie zostało utrzymane w mocy przez Ministra Edukacji Narodowej i Sportu, postanowieniem z dnia [...] listopada 2003 r. [...].

Z jego uzasadnienia wynika, że p. L. P. nie spełnia warunku koniecznego do uzyskania stopnia nauczyciela dyplomowanego, tj. nie posiada wymaganego stażu.

Minister Edukacji Narodowej i Sportu stwierdził, że w świetle art. 9b ust. 1 ustawy - Karta Nauczyciela warunkiem nadania nauczycielowi stopnia nauczyciela dyplomowanego jest:

\u0094 spełnianie wymagań kwalifikacyjnych, o których mowa w art. 9 ust. 1 pkt 1 ustawy,

\u0094 odbycie stażu zakończonego pozytywną oceną dorobku zawodowego,

\u0094 oraz uzyskanie akceptacji komisji kwalifikacyjnej.

W myśl art. 9c ust. 1 ustawy - Karta Nauczyciela staż, w przypadku ubiegania się o stopień nauczyciela dyplomowanego trwa 2 lata i 9 miesięcy. Natomiast w przypadku nauczycieli, którzy przestali zajmować stanowisko dyrektora szkoły, zgodnie z art. 9e ust. 4 ustawy, do stażu wymaganego do uzyskania kolejnego stopnia awansu zawodowego wlicza się okres zajmowania tego stanowiska.

Organ odwoławczy wskazał, że p. L. P. od dnia [...] lipca 1999 r. do dnia[...] sierpnia 2001 r. pełniła funkcję dyrektora szkoły, z dniem [...] września 2001 r. została natomiast zatrudniona w Gimnazjum nr [...] w K. na stanowisku nauczyciela. W okresie od dnia [...] września 2002 r. do [...] marca 2003 r. odbyła "dodatkowy" staż na stopień nauczyciela dyplomowanego w wymiarze 8 miesięcy.

Zdaniem Ministra Edukacji Narodowej i Sportu art. 9e ust. 4 ustawy - Karta Nauczyciela może mieć zastosowanie jedynie w sytuacji, gdy niezwłocznie po zaprzestaniu zajmowania stanowiska dyrektora szkoły nauczyciel rozpocznie staż na stopień nauczyciela dyplomowanego w stosownym wymiarze, tak aby łączny okres zajmowania stanowiska dyrektora (liczony od dnia uzyskania stopnia nauczyciela mianowanego) i okres stażu wynosiły wymagane 2 lata i 9 miesięcy.

W ocenie organu odwoławczego, ponieważ p. L. P.przepracowała na stanowisku dyrektora szkoły, od dnia nadania stopnia nauczyciela mianowanego okres 1 roku 4 miesięcy i 24 dni, zatem zobligowana była do odbycia stażu w wymiarze 1 roku 4 miesięcy i 6 dni, niezwłocznie po odejściu ze stanowiska dyrektora. Ww. rozpoczęła staż na stopień nauczyciela dyplomowanego od dnia [...] września 2002 r., a więc po rocznej przerwie od momentu zaprzestania zajmowania stanowiska dyrektora, a ponadto odbyła staż zaledwie w wymiarze 8 miesięcy.

W związku z powyższym Minister Edukacji Narodowej i Sportu uznał, iż p. L. P. nie posiada prawa ubiegania się o stopień nauczyciela dyplomowanego na podstawie art. 9c ust. 4 ustawy - Karta Nauczyciela. Przedstawione postanowienie stało się przedmiotem skargi p. L. P. do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

W przekonaniu skarżącej, odbyty przez nią staż i dokumentacja przedłożona wraz z wnioskiem o podjęcie postępowania kwalifikacyjnego, odpowiadają wymogom formalnym.

Skarżąca zarzuciła także zaskarżonemu postanowieniu, że narusza ono art. 7, 8, 9, 10 i 12 kpa.

Powołując się na powyższe skarżąca wniosła o uchylenie zaskarżonego postanowienia.

W odpowiedzi na skargę Minister Edukacji Narodowej i Sportu wniósł o jej oddalenie.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 134 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.), Sąd rozstrzyga w granicach danej sprawy, nie będąc jednak związany zarzutami i wnioskami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Oceniając skargę w zakresie powołanego przepisu, Sąd zauważył z urzędu, iż zaskarżone postanowienie wydane zostało bez podstawy prawnej. Tym samym ustosunkowywanie się do zarzutów skargi stało się bezprzedmiotowe.

Powołany jako podstawa prawna postanowienia[...]Kuratora Oświaty o odmowie podjęcia postępowania kwalifikacyjnego o nadanie skarżącej stopnia nauczyciela dyplomowanego - art. 123 § 1 kpa stanowi, że w toku postępowania organ administracji publicznej wydaje postanowienia.

W myśl § 2 wymienionego przepisu postanowienia dotyczą poszczególnych kwestii wynikających w toku postępowania, lecz nie rozstrzygają o istocie sprawy, chyba że przepisy kodeksu stanowią inaczej.

Użyte w § 1 i § 2 art. 123 kpa sformułowanie, że organ administracji publicznej wydaje postanowienie "w toku" postępowania oznacza, że powyższy przepis odnosi się do rozstrzygnięć podejmowanych przez organ dopiero od daty wszczęcia postępowania, co oznacza że nie ma zastosowania w niniejszej sprawie.

Ponadto, stosownie do art. 61 § 1 kpa postępowanie administracyjne wszczyna się na żądanie strony lub z urzędu.

Art. 61 § 3 stanowi zaś, że datą wszczęcia postępowania na żądanie strony jest dzień doręczenia żądania organowi administracji publicznej.

Przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego ani przepisy ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2003 r. Nr 118, poz. 1112 ze zm.) nie dają organowi administracji publicznej prawa odmowy wszczęcia postępowania administracyjnego na wniosek nauczyciela o nadanie stopnia awansu zawodowego.

Jak wynika z art. 61 § 3 Kpa, złożenie wniosku automatycznie wszczyna postępowanie administracyjne. Powyższa zasada nie ma zastosowania tylko w przypadkach uregulowanych w art. 31 § 2, art. 149 i 157 § 3 Kpa.

Organ administracji publicznej jest zobligowany do przeprowadzenia postępowania zgodnie z treścią żądania strony.

Należy zwrócić uwagę, że w rozpoznawanej sprawie organ I instancji postanowieniem w zasadzie rozstrzygnął sprawę co do istoty, odmawiając skarżącej nadania stopnia nauczyciela dyplomowanego, wobec niespełnienia przez nią warunku, jakim jest odbycie stażu w określonym rozmiarze.

Tego rodzaju sprawy załatwiane są w formie decyzji administracyjnej.

Niezależnie od tego jaka byłaby ocena organu odnośnie spełniania przez skarżącą warunków do nadania jej kolejnego stopnia awansu zawodowego, po przeprowadzeniu postępowania, organ powinien rozstrzygnąć sprawę decyzją administracyjną.

Jak wynika z powyższego, postanowienie [...] Kuratora Oświaty nie posiada podstawy prawnej - art. 156 § 1 pkt 2 Kpa.

Minister Edukacji Narodowej i Sportu wydając zaskarżone postanowienie rażąco naruszył prawo, co skutkowało stwierdzeniem nieważności zaskarżonego postanowienia i utrzymanego nim w mocy postanowienia organ I instancji.

Dlatego na podstawie art. 145 § 1 pkt. 2 i art. 152 powołanej na wstępie ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, należało orzec jak w sentencji wyroku.

orzecznictwo nsa
orzecznictwo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)