Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

II OZ 909/05 - Postanowienie NSA z 2005-10-18

0
Podziel się:

Sprawę, w której skargę oddalono uzasadnienia wyroku sporządza się na wniosek strony zgłoszony w terminie siedmiu dni od ogłoszenia wyroku.

Tezy

Sprawę, w której skargę oddalono uzasadnienia wyroku sporządza się na wniosek strony zgłoszony w terminie siedmiu dni od ogłoszenia wyroku.

Sentencja

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu w dniu 18 października 2005 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej zażalenia Bożeny Ł. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 11 lipca 2005 r. VII SA/Wa 258/04 w sprawie odmowy sporządzenia uzasadnienia wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 30 marca 2005 r. VII SA/Wa 258/04 o oddaleniu skargi Bożeny Ł. na postanowienie Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia 28 stycznia 2004 r. (...) w przedmiocie zawieszenia postępowania odwoławczego postanawia: oddalić zażalenie.

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia 11 lipca 2005 r., VII SA/Wa 258/04, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odmówił Bożenie Ł. sporządzenia uzasadnienia wyroku tegoż Sądu z dnia 30 marca 2005 r. oddalającego jej skargę na postanowienie Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia 28 stycznia 2004 r. w przedmiocie zawieszenia postępowania odwoławczego.

W uzasadnieniu wyjaśnił, iż zgodnie z art. 141 par. 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi /Dz.U. nr 153 poz. 1270 ze zm./, w sprawach, w których skargę oddalono, uzasadnienie wyroku sporządza się na wniosek strony zgłoszony w terminie siedmiu dni od dnia ogłoszenia wyroku albo doręczenia odpisu sentencji wyroku wydanego na posiedzeniu niejawnym. Wskazał, iż Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 30 marca 2005 r. oddalił skargę Bożeny Ł. "Wniosek o przysłanie wyroku z opisem", który potraktowany został jako wniosek o doręczenie odpisu wyroku z uzasadnieniem, skarżąca złożyła dopiero w dniu 13 czerwca 2005 r., a więc po upływie wskazanego wyżej 7-dniowego terminu. Tym samym, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, na podstawie art. 141 par. 3 powołanej ustawy, orzekł o odmowie sporządzenia uzasadnienia wyroku.

Na przedmiotowe postanowienie w dniu 25 lipca 2005 r. Bożena Ł. wniosła zażalenie. W uzasadnieniu wskazała, iż Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie przysłał jej zawiadomienie o terminie wyznaczonej na dzień 30 marca 2005 r. rozprawy, informując, iż stawiennictwo na niej nie jest obowiązkowe. Podniosła, iż choroba uniemożliwiła jej uczestniczenie w rozprawie, lecz oczekiwała, że w związku z jej nieobecnością Sąd powiadomi ją o podjętym rozstrzygnięciu. Wskazała, iż Sąd nie informował jej wcześniej, iż sama musi zwrócić się o wydanie wyroku z uzasadnieniem. Dopiero teraz dowiedziała się natomiast o oddaleniu jej skargi, a z tym wyrokiem nie może się zgodzić, tym bardziej, że nie zna motywów jego podjęcia. W świetle powyższego, Bożena Ł. wniosła o rozpatrzenie jej sprawy w całości przez Naczelny Sąd Administracyjny.

Naczelny Sąd Administracyjny zważył, co następuje:

Zażalenie nie zasługuje na uwzględnienie.

Wskazać należy, iż tryb sporządzania uzasadnień wyroków podejmowanych przez Wojewódzkie Sądy Administracyjne określony został w art. 141 par. 1 i 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi /Dz.U. nr 153 poz. 1270 ze zm./. Tryb ten uzależniony jest w pierwszej kolejności od sposobu rozstrzygnięcia sprawy. Z treści powołanych przepisów wynika, że Sąd I instancji sporządza uzasadnienie z urzędu w każdym przypadku, gdy skargę uwzględnia. Powyższa zasada jednak nie obowiązuje, gdy zapada rozstrzygnięcie o oddaleniu skargi. Zgodnie bowiem z art. 141 par. 2 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, w powyższej sytuacji uzasadnienie wyroku sporządza się na wniosek strony zgłoszony w terminie siedmiu dni od dnia ogłoszenia wyroku albo doręczenia odpisu sentencji wyroku.

W niniejszej sprawie, ogłoszenie wyroku oddalającego skargę Bożeny Ł. na postanowienie Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia 28 stycznia 2004 r. nastąpiło w dniu 30 marca 2005 r., natomiast wniosek potraktowany prawidłowo jako wniosek o sporządzenie uzasadnienia wyroku skarżąca złożyła dopiero w dniu 13 czerwca 2005 r., czyli po terminie określonym w art. 141 par. 2 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Bożena Ł. nie wniosła jednocześnie o przywrócenie uchybionego terminu. W tej zaś sytuacji, Sąd I instancji prawidłowo uznał wniosek skarżącej za bezskuteczny i odmówił sporządzenia uzasadnienia wyroku.

Wskazać jednocześnie należy, że w zażaleniu skarżąca nie kwestionuje faktu złożenia wskazanego wniosku po terminie. Podniesione w zażaleniu okoliczności dotyczące przyczyn uchybienia wskazanemu terminowi mogłyby być natomiast uwzględnione wyłącznie w toku postępowania o przywrócenie uchybionego terminu. Merytoryczna ocena wyroku wydanego przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie byłaby natomiast możliwa dopiero po wniesieniu przez skarżącą skargi kasacyjnej od tego wyroku.

W świetle powyższego, stosownie do art. 184 w związku z art. 197 par. 2 ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, Naczelny Sąd Administracyjny orzekł jak w sentencji.

orzecznictwo nsa
orzecznictwo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)