Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

FSK 449/04 - Postanowienie NSA z 2004-05-28

0
Podziel się:

Brak oznaczenia zakresu żądanego uchylenia lub zmiany zaskarżonego wyroku uniemożliwia merytoryczne rozpoznanie skargi. Zwrot "zaskarżam w całości (...)" nie określa żądania strony. Redakcja skargi kasacyjnej nie może stwarzać wątpliwości interpretacyjnych; Sąd nie może domyślać się intencji sporządzającego skargę.

Tezy

Brak oznaczenia zakresu żądanego uchylenia lub zmiany zaskarżonego wyroku uniemożliwia merytoryczne rozpoznanie skargi. Zwrot "zaskarżam w całości (...)" nie określa żądania strony. Redakcja skargi kasacyjnej nie może stwarzać wątpliwości interpretacyjnych; Sąd nie może domyślać się intencji sporządzającego skargę.

Sentencja

Naczelny Sąd Administracyjny Izba Finansowa po rozpoznaniu w dniu 28 maja 2004 r. na posiedzeniu niejawnym skargi kasacyjnej Przedsiębiorstwa Przemysłu Ziemniaczanego S.A. w N. od wyroku naczelnego Sądu Administracyjnego Ośrodka Zamiejscowego we Wrocławiu z dnia 23 lipca 2003 r. I SA/Wr 1743/01 w sprawie ze skargi Przedsiębiorstwa Przemysłu Ziemniaczanego S.A. w N. na decyzję Izby Skarbowej we W. Ośrodka Zamiejscowego w L. z dnia 25 kwietnia 2001 r. (...) w przedmiocie : podatku dochodowego od osób prawnych za 1999 r. postanawia - odrzucić skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

22 marca 2004 r. wpłynęła do Naczelnego Sądu Administracyjnego skarga kasacyjna, wniesiona w trybie art. 101 ustawy wprowadzające ustawy reformujące sądownictwo administracyjne /Dz.U. 2002 nr 153 poz. 1271 ze zm./, od wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego Ośrodka zamiejscowego we Wrocławiu z dnia 23 lipca 2003 r. /I SA/Wr 1743/01/ oddalającego skargę Przedsiębiorstwa Przemysłu Ziemniaczanego S.A. w N. na decyzje Izby Skarbowej we W. Ośrodka Zamiejscowego w L. /z 25 kwietnia 2001 r. (...) w sprawie podatku dochodowego od osób prawnych za 1999 r./.

W skardze sporządzonej przez pełnomocnika wykonującego zawód adwokata, Przedsiębiorstwo zaskarżyło wyrok w całości zarzucając naruszenie prawa materialnego oraz przepisów o postępowaniu, które mogło mieć istotny wpływ na wynik sprawy.

Analizując tę skargę Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził co następuje:

Zgodnie z art. 176 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi /Dz.U. nr 153 poz. 1270/ skarga kasacyjna powinna czynić zadość wymaganiom przepisanym dla pisma w postępowaniu sądowym oraz zawierać oznaczenie zaskarżonego orzeczenia ze wskazaniem czy jest ono zaskarżone w całości, czy w części, przytoczenie podstaw kasacyjnych i ich uzasadnienie, wniosek o uchylenie lub zmianę orzeczenia.

Skarga kasacyjna Przedsiębiorstwa Przemysłu Ziemniaczanego S.A. w N. tych wymagań nie spełnia. Nie zawiera bowiem ostatniego z wymienionych elementów: wniosku co do rozstrzygnięcia.

Tymczasem Sąd związany jest granicami skargi /art. 183 par. 1 Prawa o postępowaniu (...)/.Brak oznaczenia zakresu żądanego uchylenia lub zmiany zaskarżonego wyroku uniemożliwia merytoryczne rozpoznanie skargi. Zwrot "zaskarżam w całości (...)" nie określał żądania strony. Redakcja skargi kasacyjnej nie może stwarzać wątpliwości interpretacyjnych; Sąd nie może domyślać się intencji sporządzającego skargę.

Z tej przyczyny, na podstawie art. 178 w zw. z art. 193 Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, Naczelny Sąd Administracyjny orzekł jak w postanowieniu.

orzecznictwo nsa
orzecznictwo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)