Money.pl

Prawo

Akty prawne

Ujednolicone akty prawne

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 7 lutego 2003 r. w sprawie ustanowienia odznaki honorowej 'Za zasługi dla bankowości Rzeczypospolitej Polskiej', ustalenia jej wzoru oraz zasad i trybu nadawania, a także noszenia
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 7 lutego 2003 r. w sprawie ustanowienia odznaki honorowej "Za zasługi dla bankowości Rzeczypospolitej Polskiej", ustalenia jej wzoru oraz zasad i trybu nadawania, a także noszenia
Sygnatura:Dziennik Ustaw 2003 nr 32 poz. 260
Tytuł:Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 7 lutego 2003 r. w sprawie ustanowienia odznaki honorowej "Za zasługi dla bankowości Rzeczypospolitej Polskiej", ustalenia jej wzoru oraz zasad i trybu nadawania, a także noszenia
Data ogłoszenia:2003-02-26
Data wejscia w życie:2003-03-13

260

ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW

z dnia 7 lutego 2003 r.

w sprawie ustanowienia odznaki honorowej „Za zasługi dla bankowości Rzeczypospolitej Polskiej”, ustalenia jej wzoru oraz zasad i trybu nadawania, a także noszenia

Na podstawie art. 4 ust. 2 i art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 21 grudnia 1978 r. o odznakach i mundurach (Dz. U. Nr 31, poz. 130, z 1998 r. Nr 162, poz. 1126, z 2000 r. Nr 12, poz. 136 i Nr 120, poz. 1268 oraz z 2001 r. Nr 123, poz. 1353) zarządza się, co następuje:

§ 1. Ustanawia się odznakę honorową „Za zasługi dla bankowości Rzeczypospolitej Polskiej”, zwaną dalej „odznaką”.

§ 2. 1. Odznaka jest zaszczytnym, honorowym wyróżnieniem i może być nadawana pracownikom banków, którzy szczególnie przyczynili się do osiągnięć i rozwoju bankowości.

2. Odznaka może być również nadawana:

1) obywatelom innych państw za zasługi w rozwoju i umacnianiu współpracy międzynarodowej w dziedzinie bankowości;

2) innym osobom za zasługi związane z bankowością.

§ 3. 1. Odznakę nadaje Prezes Narodowego Banku Polskiego z własnej inicjatywy lub na wniosek:

1) dyrektora jednostki organizacyjnej Narodowego Banku Polskiego, zwanego dalej „NBP”, lub dyrektora departamentu właściwego w sprawach kadr NBP;

2) prezesa zarządu banku.

2. Wniosek o nadanie odznaki powinien zawierać dane personalne kandydata do wyróżnienia oraz opis zasług lub osiągnięć uzasadniających nadanie odznaki.

3. Wniosek o nadanie odznaki powinien być przedstawiony Prezesowi NBP co najmniej na trzy miesiące przed przewidywanym terminem wręczenia odznaki.

4. Wzór wniosku stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia.

§ 4. Odznaka może być nadawana tej samej osobie tylko jeden raz.

§ 5. 1. Odznaka ma kształt metalowego ażurowego krążka monetarnego, o średnicy 30 mm z wcięciami charakterystycznymi dla 20-centowych monet euro (kwiat hiszpański), wykonanego z tombaku pokrytego złotem galwanicznym. Pośrodku, wokół czterolistnego ażuru charakterystycznego dla znaku zabezpieczającego banknoty 100-ztotowe emisji z 1994 r., jest nałożony stylizowany wieniec z liści dębu według wzoru monet groszowych II RP w otoku gładkim złoconym i drugim zielono emaliowanym z napisem „ZA ZASŁUGI DLA BANKOWOŚCI RP” rozdzielonym u dołu kropką. Odwrotna strona odznaki jest gładka.

2. Odznaka jest zawieszona na wstążce złocistej szerokości 27 mm z zielonymi paskami szerokości 5 mm po bokach, w odległości 2 mm od krawędzi. Dołem wstążka jest przeciągnięta przez ozdobne metalowe złocone zawieszenie połączone z odznaką kółkiem, górą wstążka jest przeciągnięta przez gładką złoconą listewkę, z zapięciem na odwrocie.

3. Wzór odznaki stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia.

§ 6. 1. Odznakę wraz z legitymacją stwierdzającą jej nadanie wręcza uroczyście Prezes NBP lub upoważniona przez niego osoba.

2. Wzór legitymacji stanowi załącznik nr 3 do rozporządzenia.

3. Odznakę nosi się po lewej stronie piersi.

§ 7. Ewidencję osób wyróżnionych odznaką prowadzi Prezes NBP.

§ 8. W razie zgubienia albo zniszczenia odznaki lub legitymacji stwierdzającej jej nadanie, wydaje się wtórny egzemplarz odznaki lub legitymacji, za zwrotem kosztów.

§ 9. Koszty związane z nadawaniem odznaki są pokrywane ze środków NBP.

§ 10. Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Prezes Rady Ministrów: w z. M. Pol

 

Załączniki do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 lutego 2003 r. (poz. 260)

Załącznik 1

Załącznik 2

Załącznik 3