Money.pl

Prawo

Akty prawne

Ujednolicone akty prawne

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 10 grudnia 2002 r. w sprawie sposobu, zakresu i terminów wykonania przez rezydentów dokonujących obrotu dewizowego z zagranicą obowiązków przekazywania Narodowemu Bankowi Polskiemu danych w zakresie niezbędnym do sporządzania bilansu płatniczego oraz bilansów należności i zobowiązań zagranicznych państwa
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 10 grudnia 2002 r. w sprawie sposobu, zakresu i terminów wykonania przez rezydentów dokonujących obrotu dewizowego z zagranicą obowiązków przekazywania Narodowemu Bankowi Polskiemu danych w zakresie niezbędnym do sporządzania bilansu płatniczego oraz bilansów należności i zobowiązań zagranicznych państwa
Sygnatura:Dziennik Ustaw 2002 nr 218 poz. 1835
Tytuł:Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 10 grudnia 2002 r. w sprawie sposobu, zakresu i terminów wykonania przez rezydentów dokonujących obrotu dewizowego z zagranicą obowiązków przekazywania Narodowemu Bankowi Polskiemu danych w zakresie niezbędnym do sporządzania bilansu płatniczego oraz bilansów należności i zobowiązań zagranicznych państwa
Data ogłoszenia:2002-12-18
Data wejscia w życie:2003-01-01

1835

ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW

z dnia 10 grudnia 2002 r.

w sprawie sposobu, zakresu i terminów wykonywania przez rezydentów dokonujących obrotu dewizowego z zagranicą obowiązków przekazywania Narodowemu Bankowi Polskiemu danych w zakresie niezbędnym do sporządzania bilansu płatniczego oraz bilansów należności i zobowiązań zagranicznych państwa.

Na podstawie art. 30 ust. 3 ustawy z dnia 27 lipca 2002 r. - Prawo dewizowe (Dz. U. Nr 141, poz. 1178) zarządza się, co następuje:

§ 1. Rozporządzenie określa:

1) sposób, zakres i terminy wykonywania przez rezydentów dokonujących obrotu dewizowego z zagranicą, zwanych dalej „rezydentami”, obowiązków przekazywania Narodowemu Bankowi Polskiemu, zwanemu dalej „NBP”, danych niezbędnych do sporządzania bilansu płatniczego oraz bilansów należności i zobowiązań zagranicznych państwa, zwanych dalej „danymi”;

2) wysokość kwot, których przekroczenie powoduje powstanie obowiązków, o których mowa w pkt 1.

§ 2. 1. Ustalone w rozporządzeniu okresy sprawozdawcze (miesiąc, kwartał, rok) odpowiadają okresom kalendarzowym.

2. Dane przekazywane NBP na podstawie rozporządzenia powinny być zgodne z danymi wynikającymi z ksiąg rachunkowych rezydenta lub innych dokumentów źródłowych obrazujących stan faktyczny.

3. Jeżeli w rozporządzeniu nie określono wysokości kwoty, której przekroczenie powoduje powstanie obowiązków, o których mowa w § 1 pkt 1, to obowiązek ten dotyczy każdej kwoty lub wartości obrotu dewizowego większej od zera.

4. Ilekroć w rozporządzeniu określono w euro wysokość kwoty, której przekroczenie powoduje powstanie obowiązków, o których mowa w § 1 pkt 1, ustalenia równowartości tej kwoty w złotych lub innej walucie obcej dokonuje się zgodnie z art. 2 ust. 3 ustawy z dnia 27 lipca 2002 r. - Prawo dewizowe.

5. Przy wypełnianiu formularzy sprawozdawczych dotyczących transakcji stanowiących obrót dewizowy z zagranicą stosuje się wykaz takich transakcji, stanowiący załącznik nr 1 do rozporządzenia.

§ 3. Rezydenci dokonujący sprzedaży nierezydentom lub zakupu od nierezydentów towarów lub usług są obowiązani przekazywać NBP, za każdy kwartał, dane dotyczące stanów zaliczek otrzymanych lub zaliczek udzielonych w związku z taką sprzedażą lub takim zakupem oraz dane dotyczące stanów należności lub zobowiązań z tytułu takiej sprzedaży lub takiego zakupu, na formularzach, których wzory stanowią załączniki nr 2-5 do rozporządzenia, w terminie do 20 dni po zakończeniu kwartału, jeżeli wartość któregokolwiek ze stanów na koniec kwartału sprawozdawczego była równa lub przekroczyła 400 000 zł.

§ 4. 1. Spółki handlowe mające siedzibę w kraju, w których na początek lub koniec okresu sprawozdawczego nierezydent posiada co najmniej 10% udziału w kapitale podstawowym, rozumianym zgodnie z ustawą z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694), a także oddziały przedsiębiorstw zagranicznych mające siedzibę w kraju są obowiązane przekazywać NBP roczne sprawozdania dotyczące posiadanego kapitału zagranicznego, sporządzane na podstawie:

1) rocznych danych bilansowych oraz rachunku zysków i strat - w przypadku gdy rok obrotowy jest równy kalendarzowemu,

2) danych wynikających z ksiąg rachunkowych na dzień 31 grudnia roku sprawozdawczego - w przypadku gdy rok obrotowy różni się od kalendarzowego,

3) dokumentów rzeczywistych wpłat dokonanych na poczet kapitału podstawowego - w przypadku spółek handlowych lub oddziałów, które nie rozpoczęły działalności gospodarczej lub nie sporządzają bilansu oraz rachunku zysków i strat,

na formularzach, których wzory stanowią odpowiednio załączniki nr 6 i 7 do rozporządzenia, w terminie do 15 maja po zakończeniu roku, jeżeli łączna wartość wniesionego przez tych nierezydentów kapitału do kapitału podstawowego spółki lub wartość wydzielonego funduszu oddziału, rozumianego zgodnie z ustawą z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości, na początek lub koniec roku sprawozdawczego, wynosi co najmniej 100 000 zł.

2. Rezydenci posiadający na początek lub koniec okresu sprawozdawczego co najmniej 10% udziału w kapitale podstawowym spółki mającej siedzibę za granicą lub posiadający oddział mający siedzibę za granicą są obowiązani przekazywać NBP roczne sprawozdania w zakresie posiadanego kapitału za granicą, sporządzane na podstawie danych wynikających z następujących dokumentów źródłowych dotyczących tych spółek lub oddziałów:

1) rocznych danych bilansowych oraz rachunku zysków i strat - w przypadku gdy rok obrotowy jest równy kalendarzowemu,

2) danych wynikających z ksiąg rachunkowych na dzień 31 grudnia roku sprawozdawczego - w przypadku gdy rok obrotowy różni się od kalendarzowego,

3) dokumentów rzeczywistych wpłat dokonanych na poczet kapitału podstawowego - w przypadku spółek lub oddziałów, które nie rozpoczęły działalności gospodarczej lub nie sporządzają bilansu oraz rachunku zysków i strat,

na formularzach, których wzory stanowią odpowiednio załączniki nr 8 i 9 do rozporządzenia, w terminie do 15 maja po zakończeniu roku, jeżeli wartość wniesionego przez rezydenta kapitału do kapitału podstawowego spółki lub wartość wydzielonego funduszu w oddziale, na początek lub koniec roku sprawozdawczego, wynosi co najmniej równowartość 10 000 euro.

§ 5. Rezydenci nabywający od nierezydentów lub sprzedający nierezydentom nieruchomości, których wartość jest równa lub przekracza łącznie równowartość 10 000 euro, są obowiązani przekazywać NBP dane dotyczące ich nabycia lub sprzedaży:

1) na formularzu, którego wzór stanowi załącznik nr 10 do rozporządzenia, w terminie 30 dni od dnia nabycia lub sprzedaży, w przypadku nieruchomości znajdujących się za granicą;

2) na formularzu, którego wzór stanowi załącznik nr 11 do rozporządzenia, w terminie 30 dni od dnia nabycia lub sprzedaży, w przypadku nieruchomości znajdujących się w kraju.

§ 6. 1. Rezydenci, którzy zaciągnęli od nierezydentów lub udzielili nierezydentom kredytu lub pożyczki o wartości równej lub przekraczającej równowartość 10 000 euro, są obowiązani przekazywać NBP:

1) informacje o zawarciu z nierezydentem umowy, w terminie 20 dni od dnia jej zawarcia:

a) na formularzu, którego wzór stanowi załącznik nr 12 do rozporządzenia, w przypadku umowy zobowiązującej nierezydenta do udzielenia rezydentowi kredytu lub pożyczki,

b) na formularzu, którego wzór stanowi załącznik nr 14 do rozporządzenia, w przypadku umowy zobowiązującej rezydenta do udzielenia nierezydentowi kredytu lub pożyczki;

2) kwartalne sprawozdania z wykorzystania oraz spłat kredytów lub pożyczek otrzymanych od nierezydentów wraz z terminarzem przyszłych spłat oraz kwartalne sprawozdania z wykorzystania i spłat kredytów lub pożyczek udzielonych nierezydentom wraz z terminarzem przyszłych spłat, w przypadku kredytów lub pożyczek o równowartości co najmniej 1 000 000 euro, na formularzach, których wzory stanowią odpowiednio załączniki nr 13 i 15 do rozporządzenia, w terminie do 20 dni po zakończeniu kwartału.

2. Rezydenci, którzy zaciągnęli lub udzielili kredytów lub pożyczek określonych w ust. 1, z wyłączeniem kredytów lub pożyczek określonych w pkt 2, są obowiązani powiadomić pisemnie NBP o zmianie warunków umowy w terminie 20 dni od dnia dokonania zmiany.

3. Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio do zobowiązań (należności) wynikających z umów leasingu zawartych przez rezydentów z nierezydentami, przewidujących przeniesienie prawa własności przedmiotu leasingu na użytkownika po upływie terminu określonego w umowie.

§ 7. 1. Rezydenci posiadający rachunki w bankach lub innych instytucjach finansowych za granicą są obowiązani, z zastrzeżeniem ust. 2, przekazywać NBP:

1) informacje o otwarciu rachunku, na formularzu, którego wzór stanowi załącznik nr 16 do rozporządzenia, w terminie 20 dni od dnia jego otwarcia;

2) kwartalne sprawozdania z obrotów i sald na rachunku, na formularzu, którego wzór stanowi załącznik nr 17 do rozporządzenia, w terminie do 20 dni po zakończeniu kwartału.

2. Przepisu ust. 1 nie stosuje się do osób fizycznych otwierających rachunki w czasie pobytu za granicą, jeżeli takie rachunki są utrzymywane nie dłużej niż dwa miesiące od zakończenia pobytu, a stan zgromadzonych na nich środków nie przekracza na koniec kwartału równowartości 10 000 euro.

§ 8. Rezydenci rozliczający się z nierezydentami na podstawie zawartych z nimi umów o wielostronnym potrącaniu wierzytelności lub innych umów o wielostronnych rozliczeniach w ramach grupy kapitałowej są obowiązani przekazywać NBP:

1) informacje o zawarciu takiej umowy, na formularzu, którego wzór stanowi załącznik nr 18 do rozporządzenia, w terminie 20 dni od dnia podpisania umowy;

2) kwartalne sprawozdania z transakcji będących przedmiotem takiej umowy, na formularzu, którego wzór stanowi załącznik nr 19 do rozporządzenia, w terminie do 20 dni po zakończeniu kwartału.

§ 9. Rezydenci dokonujący rozliczeń z nierezydentami w formie wzajemnych potrąceń wierzytelności, których łączna wartość w kwartale jest równa lub przekracza równowartość 100 000 euro, są obowiązani przekazywać NBP kwartalne sprawozdania o potrąconych wierzytelnościach, na formularzu, którego wzór stanowi załącznik nr 20 do rozporządzenia, w terminie do 20 dni po zakończeniu kwartału.

§ 10. Rezydenci prowadzący działalność kantorową na podstawie zezwolenia Prezesa NBP, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 27 lipca 2002 r. - Prawo dewizowe, są obowiązani przekazywać NBP kwartalne sprawozdania z obrotów i stanów zagranicznych środków płatniczych w postaci banknotów i monet, na formularzu, którego wzór stanowi załącznik nr 21 do rozporządzenia, w terminie do 10 dni po zakończeniu kwartału.

§ 11. 1. Rezydenci prowadzący działalność maklerską na podstawie zezwolenia Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, zwanej dalej „Komisją”, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi (Dz. U. z 2002 r. Nr 49, poz. 447), i prowadzący w ramach tej działalności rachunki papierów wartościowych nierezydentów są obowiązani, z zastrzeżeniem ust. 2, przekazywać NBP:

1) miesięczne sprawozdania o liczbie i wartości papierów wartościowych wyemitowanych przez rezydentów innych niż Skarb Państwa na rynku krajowym oraz dopuszczonych do obrotu publicznego w kraju, znajdujących się w posiadaniu nierezydentów i zarejestrowanych na prowadzonych rachunkach papierów wartościowych, na formularzu, którego wzór stanowi załącznik nr 22 do rozporządzenia, w terminie do 10 dni po zakończeniu miesiąca;

2) roczne sprawozdania o wartości papierów wartościowych wyemitowanych przez rezydentów na rynku krajowym, niedopuszczonych do obrotu publicznego w kraju, znajdujących się w posiadaniu nierezydentów i zarejestrowanych na prowadzonych rachunkach papierów wartościowych, na formularzu, którego wzór stanowi załącznik nr 23 do rozporządzenia, w terminie do 30 dni po zakończeniu roku.

2. Przepisu ust. 1 pkt 2 nie stosuje się do emisji, dla których rolę depozytariusza pełni bank krajowy.

§ 12. Fundusze inwestycyjne otwarte oraz specjalistyczne fundusze inwestycyjne otwarte, utworzone na podstawie zezwolenia Komisji, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 28 sierpnia 1997 r. o funduszach inwestycyjnych (Dz. U. z 2002 r. Nr 49, poz. 448 i Nr 141, poz. 1178), są obowiązane przekazywać NBP roczne sprawozdania o wartości jednostek uczestnictwa tych funduszy, znajdujących się w posiadaniu nierezydentów, na formularzu, którego wzór stanowi załącznik nr 24 do rozporządzenia, w terminie do 30 dni po zakończeniu roku.

§ 13. 1. Rezydenci, którzy dokonali na rynkach zagranicznych lub na rynku krajowym emisji papierów wartościowych niedopuszczonych do obrotu publicznego w kraju, są obowiązani, z zastrzeżeniem ust. 2, przekazywać NBP:

1) informacje o emisji, na formularzu, którego wzór stanowi załącznik nr 25 do rozporządzenia, w terminie 20 dni od dnia sprzedaży papierów wartościowych nierezydentom,

2) informacje o zmianie danych dotyczących emisji, na formularzu, którego wzór stanowi załącznik nr 26 do rozporządzenia, w terminie do 20 dni po zakończeniu kwartału, w którym zmiany miały miejsce,

jeżeli emisja przynajmniej w części została objęta przez nierezydenta lub nierezydentów.

2. Przepisu ust. 1 nie stosuje się do emisji, dla których rolę depozytariusza pełni bank krajowy.

§ 14. 1. Rezydenci, o których mowa w § 11, fundusze inwestycyjne utworzone na podstawie zezwolenia Komisji, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 28 sierpnia 1997 r. o funduszach inwestycyjnych, otwarte i pracownicze fundusze emerytalne, utworzone zgodnie z przepisami ustawy z dnia 28 sierpnia 1997 r. o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych (Dz. U. Nr 139, poz. 934, z 1998 r. Nr 98, poz. 610, Nr 106, poz. 668 i Nr 162, poz. 1118, z 1999 r. Nr 110, poz. 1256, z 2000 r. Nr 60, poz. 702, z 2001 r. Nr 8, poz. 64 i Nr 110, poz. 1189 oraz z 2002 r. Nr 25, poz. 253 i Nr 153, poz. 1271), oraz instytucje ubezpieczeniowe utworzone zgodnie z przepisami ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. o działalności ubezpieczeniowej (Dz. U. z 1996 r. Nr 11, poz. 62, z 1997 r. Nr 43, poz. 272, Nr 88, poz. 554, Nr 107, poz. 685, Nr 121, poz. 769 i 770 i Nr 139, poz. 934, z 1998 r. Nr 155, poz. 1015, z 1999 r. Nr 49, poz. 483, Nr 101, poz. 1178 i Nr 110, poz. 1255, z 2000 r. Nr 43, poz. 483, Nr 48, poz. 552, Nr 70, poz. 819, Nr 114, poz. 1193 i Nr 116, poz. 1216, z 2001 r. Nr 37, poz. 424, Nr 88, poz. 961, Nr 100, poz. 1084 i Nr 110, poz. 1189 oraz z 2002 r. Nr 25, poz. 253, Nr 41, poz. 365 i Nr 153, poz. 1271), posiadający na rachunku własnym papiery wartościowe wyemitowane przez nierezydentów na rynkach zagranicznych lub na rynku krajowym, są obowiązani przekazywać NBP kwartalne sprawozdania o ich liczbie i wartości, na formularzu, którego wzór stanowi załącznik nr 27 do rozporządzenia, w terminie do 20 dnia po zakończeniu kwartału.

2. Rezydenci, o których mowa w ust. 1, posiadający na rachunku własnym papiery wartościowe wyemitowane przez rezydentów na rynkach zagranicznych, są obowiązani przekazywać NBP kwartalne sprawozdania o ich liczbie i wartości, na formularzu, którego wzór stanowi załącznik nr 28 do rozporządzenia, w terminie do 20 dnia po zakończeniu kwartału.

3. Rezydenci, inni niż wymienieni w ust. 1, posiadający na rachunku własnym papiery wartościowe, są obowiązani przekazywać NBP:

1) roczne sprawozdania o liczbie i wartości posiadanych papierów wartościowych wyemitowanych przez nierezydentów na rynkach zagranicznych lub na rynku krajowym, na formularzu, którego wzór stanowi załącznik nr 27 do rozporządzenia, w terminie do 30 dni po zakończeniu roku, jeżeli łączna wartość tych papierów wartościowych na koniec okresu sprawozdawczego przekroczy równowartość 10 000 euro;

2) roczne sprawozdania o liczbie i wartości posiadanych papierów wartościowych wyemitowanych przez rezydentów na rynkach zagranicznych, na formularzu, którego wzór stanowi załącznik nr 28 do rozporządzenia, w terminie do 30 dni po zakończeniu roku, jeżeli łączna wartość tych papierów wartościowych na koniec okresu sprawozdawczego przekroczy równowartość 10 000 euro.

§ 15. Rezydenci dokonujący bez pośrednictwa podmiotów krajowych inwestycji w zakresie pochodnych instrumentów finansowych, w przypadku gdy łączna wartość potencjalnych zobowiązań lub należności z tytułu otwartych pozycji na koniec okresu sprawozdawczego (łączna wartość instrumentu bazowego do dostarczenia lub otrzymania) jest równa lub przekroczy równowartość 100 000 euro, a także rezydenci pośredniczący w zawieraniu transakcji dotyczących pochodnych instrumentów finansowych są obowiązani przekazywać NBP kwartalne sprawozdania o wartości pozycji w pochodnych instrumentach finansowych, powstałych w wyniku transakcji między rezydentami a nierezydentami, oraz o wartości potencjalnych zobowiązań lub należności z tytułu tych pozycji, na formularzach, których wzory stanowią załączniki nr 29-32 do rozporządzenia, w terminie do 20 dni po zakończeniu kwartału.

§ 16. Rezydenci dokonujący zakupu od nierezydentów lub sprzedaży nierezydentom usług albo dokonujący, innego niż określony w § 3-15, obrotu z nierezydentami są obowiązani, na skierowane do nich przez NBP indywidualne żądanie, we wskazanym w nim terminie nie krótszym niż 10 dni, przekazywać NBP na otrzymanych formularzach dane dotyczące tych usług oraz dane o tych obrotach.

§ 17. Do przekazywania danych mogą być wykorzystywane, za zgodą i według standardów określonych przez NBP, inne nośniki informacji niż dokumenty sporządzane na papierze.

§ 18. Do sprawozdań:

1) za IV kwartał 2002 r. stosuje się przepisy dotychczasowe, z wyjątkiem sprawozdań kwartalnych, o których mowa w § 14 ust. 1 i 2 oraz § 15;

2) miesięcznych - przepisy rozporządzenia stosuje się po raz pierwszy do sprawozdań za grudzień 2002 r.;

3) rocznych - przepisy rozporządzenia stosuje się po raz pierwszy do sprawozdań za 2002 r.

§ 19. Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 29 marca 1999 r. w sprawie sposobu, zakresu i terminów realizacji obowiązków przekazywania Narodowemu Bankowi Polskiemu danych niezbędnych do sporządzania bilansu płatniczego, bilansów należności i zobowiązań zagranicznych państwa oraz zgłoszeń mienia (Dz. U. Nr 27, poz. 246).

§ 20. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2003 r.

Prezes Rady Ministrów: L. Miller

Załączniki do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 grudnia 2002 r. (poz. 1835)

Załącznik nr 1

WYKAZ CZYNNOŚCI OBROTU DEWIZOWEGO SŁUŻĄCY DO ZESTAWIANIA BILANSU PŁATNICZEGO ORAZ BILANSÓW NALEŻNOŚCI I ZOBOWIĄZAŃ ZAGRANICZNYCH PAŃSTWA

(PDF)

Załącznik nr 2

FORMULARZ ZO/STANY

(PDF)

Załącznik nr 3

FORMULARZ ZU/STANY

(PDF)

Załącznik nr 4

FORMULARZ OPE/STANY

(PDF)

Załącznik nr 5

FORMULARZ OPI/STANY

(PDF)

Załącznik nr 6

FORMULARZ IB - 1

(PDF)

Załącznik nr 7

FORMULARZ IB - 1/ODDZIAŁ

(PDF)

Załącznik nr 8

FORMULARZ IBZ-1

(PDF)

Załącznik nr 9

FORMULARZ IBZ-1/ODDZIAŁ

(PDF)

Załącznik nr 10

FORMULARZ NZ

(PDF)

Załącznik nr 11

FORMULARZ NP

(PDF)

Załącznik nr 12

FORMULARZ KZ

(PDF)

Załącznik nr 13

FORMULARZ KZ - 1

(PDF)

Załącznik nr 14

FORMULARZ KU

(PDF)

Załącznik nr 15

FORMULARZ KU - 1

(PDF)

Załącznik nr 16

FORMULARZ URA

(PDF)

Załącznik nr 17

FORMULARZ RACH

(PDF)

Załącznik nr 18

FORMULARZ UKO

(PDF)

Załącznik nr 19

FORMULARZ NET

(PDF)

Załącznik nr 20

FORMULARZ KOM

(PDF)

Załącznik nr 21

FORMULARZ PZKAN

(PDF)

Załącznik nr 22

FORMULARZ ZIP-MP

(PDF)

Załącznik nr 23

FORMULARZ ZIP-MNP

(PDF)

Załącznik nr 24

FORMULARZ ZIP-FI

(PDF)

Załącznik nr 25

FORMULARZ ZIP-INF

(PDF)

Załącznik nr 26

FORMULARZ ZIP-RZ

(PDF)

Załącznik nr 27

FORMULARZ AUD4

(PDF)

Załącznik nr 28

FORMULARZ AUD4-PL

(PDF)

Załącznik nr 29

FORMULARZ D-WT

(PDF)

Załącznik nr 30

FORMULARZ D-WT-B

(PDF)

Załącznik nr 31

FORMULARZ D-WO

(PDF)

Załącznik nr 32

FORMULARZ D-WO-B

(PDF)