Money.pl

Prawo

Akty prawne

Ujednolicone akty prawne

Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 10 sierpnia 1946 r. o sposobie oznaczania w księdze hipotecznej (gruntowej) nieruchomości przejętych na cele reformy rolnej i o sposobie składania i przechowywania w sądzie wniosków oraz dokumentów dotyczących takich nieruchomości
Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 10 sierpnia 1946 r. o sposobie oznaczania w księdze hipotecznej (gruntowej) nieruchomości przejętych na cele reformy rolnej i o sposobie składania i przechowywania w sądzie wniosków oraz dokumentów dotyczących takich nieruchomości
Sygnatura:Dziennik Ustaw 1946 nr 39 poz. 235
Tytuł:Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 10 sierpnia 1946 r. o sposobie oznaczania w księdze hipotecznej (gruntowej) nieruchomości przejętych na cele reformy rolnej i o sposobie składania i przechowywania w sądzie wniosków oraz dokumentów dotyczących takich nieruchomości
Data ogłoszenia:1946-08-30
Data wejscia w życie:1946-08-30

235

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI

z dnia 10 sierpnia 1946 r.

o sposobie oznaczania w księdze hipotecznej (gruntowej) nieruchomości przejętych na cele reformy rolnej i o sposobie składania i przechowywania w sądzie wniosków oraz dokumentów dotyczących takich nieruchomości.

Na podstawie art. 6 dekretu z dnia 8 sierpnia 1946 r. o wpisywaniu w księgach hipotecznych (gruntowych) prawa własności nieruchomości przejętych na cele reformy rolnej (Dz. U. R. P. Nr 39, poz. 233) zarządzam, co następuje:

§ 1. Powołane w rozporządzeniu niniejszym bez bliższego oznaczenia artykuły odnoszą się do dekretu z dnia 8 sierpnia 1946 r. o wpisywaniu w księgach hipotecznych (gruntowych) prawa własności nieruchomości przejętych na cele reformy rolnej (Dz. U. R. P. Nr 39, poz. 233).

§ 2. Działki nadane w trybie dekretu z dnia 6 września 1944 r. w przeprowadzeniu reformy rolnej (Dz. U. R. P. z 1945 r. Nr 3, poz. 13) oznacza się przez uwidocznienie opisu granic (art. 3):

1) na obszarze mocy obowiązującej kodeksu Napoleona i tomu X cz. 1 Zwodu Praw - w dziale pierwszym wykazu hipotecznego;

2) na obszarze mocy obowiązującej kodeksu cywilnego austriackiego - w oddziale pierwszym karty stanu majątkowego (rubryka: „oznaczenie parcel”);

3) na obszarze mocy obowiązującej kodeksu cywilnego niemieckiego - w spisie posiadłości (rubryka 7).

§ 3. Jeżeli działki nadane nie wyczerpują całego obszaru nieruchomości, z której zostały odłączone, należy w wykazie hipotecznym (wykazie księgi gruntowej) tej nieruchomości uwidocznić opis granic pozostałego obszaru, stosując odpowiednio przepisy § 2.

§ 4. Do nieruchomości oznaczonych przez opis granic nie stosuje się przepisów o uzgadnianiu księgi gruntowej zkatastrem.

§ 5. W przypadku, gdy księga hipoteczna (gruntowa) uległa zniszczeniu lub nie jest urządzona (art. 4), sąd właściwy do prowadzenia księgi hipotecznej (gruntowej) zarządza w miejsce wpisu złożenie zgłoszonego wniosku wraz z dokumentami.

§ 6. Na obszarze mocy obowiązującej kodeksu cywilnego austriackiego i niemieckiego złożenie wniosku, dotyczącego nadanej działki, wraz z dokumentami następuje również w tym przypadku, gdy księga gruntowa istnieje, jednak brak w niej wykazu nieruchomości, z której została odłączona.

§ 7. Na obszarze mocy obowiązującej kodeksu cywilnego austriackiego do złożenia wniosku wraz z dokumentami stosuje się odpowiednio przepisy rozporządzenia z dnia 26 marca 1916 r. o sądowym składaniu dokumentów celem nabycia praw rzeczowych na nieruchomościach i budowlach, nie wpisanych do ksiąg gruntowych (Dz. u. p. austr. Nr 87), a na obszarze mocy obowiązującej kodeksu Napoleona, tomu X cz. 1 Zwodu Praw i kodeksu cywilnego niemieckiego przepisy poniższe:

1) Dla każdej nieruchomości zakłada się oddzielne akta; założenie ich następuje z chwilą zgłoszenia wniosku o wpis.

2) Do akt należy składać wszelkie pisma, dotyczące nieruchomości, a zwłaszcza wniosek urzędu ziemskiego wraz z dokumentami oraz postanowienie sądu o ich złożeniu. W karcie przeglądowej (§ 131 regulaminu ogólnego wewnętrznego urzędowania sądów apelacyjnych, okręgowych i grodzkich - Dz. U. R. P. z 1932 r. Nr  110, poz. 905) należy zaznaczyć krótką treść pisma i kartę akt.

3) Jeżeli dla nieruchomości, z której odłączono działkę, akta już zostały założone, zakłada się dla tej działki oddzielne akta i składa się do nich wniosek wraz z dokumentami oraz postanowienie sądu o złożeniu, czyniąc o tym wzmiankę w aktach nieruchomości, z której działkę odłączono.

4) Każde założenie akt wpisuje się do repertorium „Dh” (załącznik). Sygnatura akt odpowiadać powinna przepisowi § 123 powołanego w pkt 2 regulaminu ogólnego.

5) Właścicieli nieruchomości wpisuje się do ogólnego skorowidza właścicieli, przy czym należy odwołać się do akt zamiast do księgi hipotecznej (gruntowej).

6) Poza tym do spraw o złożenie wniosku wraz z dokumentami stosuje się odpowiednio obowiązujące na poszczególnych obszarach prawnych przepisy o postępowaniu hipotecznym.

§ 8. Dokument, stwierdzający prawo własności nabywcy działki (art. 4 ust. 1), należy wydawać według następującego wzoru:

§ 9. Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Minister Sprawiedliwości: Henryk Świątkowski