Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Żydzi dopuścili się zbrodni? Mają dowody

0
Podziel się:

Organizacja praw człowieka Human Rights Watch oskarżyła tymczasem Izrael o popełnienie w Gazie zbrodni wojennych.

Żydzi dopuścili się zbrodni? Mają dowody
(PAP/EPA)

Izrael wszczął formalne dochodzenie w sprawie pięciu incydentów w czasie wojny w Strefie Gazy. Prokurator wojskowy podejrzewa, że izraelscy żołnierze mogli dopuścić się nadużyć. Z kolei organizacja praw człowieka Human Rights Watch oskarżyła izraelską armię o popełnienie w Gazie zbrodni wojennych.

Izraelski prokurator wojskowy rozpoczął badanie pięciu przypadków, które mogą okazać się przestępstwami. Chodzi m.in. o zbombardowanie i zabicie czwórki palestyńskich chłopców grających w piłkę na plaży w Gazie.

_ - Wzywam ONZ i Ban Ki Muna do wyjaśnienia tego, co się stało. To jest moje prawo, by poznać prawdę _ - mówił dzień po tragedii ojciec chłopców Mohammad Bakir w rozmowie z wysłannikiem Polskiego Radia w Gazie.

Wojskowy prokurator bada także m.in. sprawę ostrzelania przez izraelskie wojsko szkoły ONZ w Beit Hanun oraz domniemaną kradzież rzeczy osobistych z jednego z palestyńskich domów w Szedżaiji.

Organizacja praw człowieka Human Rights Watch oskarżyła tymczasem Izrael o popełnienie w Gazie zbrodni wojennych. Chodzi o trzy przypadki ostrzelania szkół ONZ, w których chronili się cywile - w Beit Hanun, Rafah i w Dżebaliji. _ Była piąta nad ranem, kiedy zaczął się ostrzał. Wszyscy spali. Wtedy na jedną z klas spadł pocisk. Obudziłem moją rodzinę i natychmiast zaciągnąłem wszystkich do środka, do innej klasy _ - mówił w rozmowie z wysłannikiem Polskiego Radia w kilka godzin po ostrzale Muhammad, jeden z uchodźców, który mieszkał w szkole.

Human Rights Watch zarzuca izraelskiej armii, że ta z premedytacją zaatakowała cywilów. Wojskowi twierdzili wówczas, że odpowiadają na ataki ze strony Hamasu. Wojna w Gazie trwała 50 dni i była najdłuższym i najbardziej krwawym konfliktem Izraela z Hamasem. Kosztowała życie co najmniej 2147 Palestyńczyków i 73 Izraelczyków.

Po zakończeniu wojny rozpoczęły się rozliczenia. Sekretarz Generalny ONZ wszczął dochodzenie w sprawie ostrzałów szkół Narodów Zjednoczonych, a Rada Praw Człowieka ONZ powołała własną komisję, która ma wyjaśnić domniemane zbrodnie izraelskiej armii i palestyńskiego Hamasu.

Władze Autonomii Palestyńskiej zagroziły pociągnięciem Izraela do odpowiedzialności przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym.

Czytaj więcej w Money.pl
Tak Izrael ukarze Palestyńczyków za zamach Osiedle Gevaot ma być jednym z największych na tym obszarze.
"Nie będziemy tolerować nawet śladu ognia" Netanjahu spotkał się z surową krytyką swych przeciwników za zawarcie porozumienia w sprawie zawieszenia broni.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)