Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zwrot w sprawie Sawickiej? "Próbuje się sparaliżować państwo"

0
Podziel się:

Jako skandal ocenił prezes PiS wyrok uniewinniający byłą posłankę PO Beatę Sawicką. Napisali do Prokuratora Generalnego.

Zwrot w sprawie Sawickiej? "Próbuje się sparaliżować państwo"
(PAP/Paweł Supernak)

Jako _ skandal _ ocenił prezes PiS Jarosław Kaczyński piątkowy wyrok warszawskiego Sądu Apelacyjnego, który uniewinnił b. posłankę PO Beatę Sawicką. Takie wyroki wydaje się, by państwo było sparaliżowane - uważa prezes PiS. * *Zwracam się z wnioskiem o złożenie skargi kasacyjnej na niekorzyść oskarżonych Beaty Sawickiej i Mirosława Wądołowskiego - napisał b. agent CBA, obecnie poseł PiS, Tomasz Kaczmarek do Prokuratora Generalnego Andrzeja Seremeta.

Sąd Apelacyjny w Warszawie orzekł w piątek, że wobec nielegalnego stosowania technik operacyjnych przez CBA b. posłanka Platformy i burmistrz Helu Mirosław Wądołowski są uniewinnieni od zarzutów korupcji

Jak powiedział Kaczyński, _ nie ma żadnej wątpliwości, że ta pani wzięła łapówkę _. _ Próbuje się sparaliżować państwo, żeby można było brać łapówki, żeby korupcja mogła kwitnąć _ - ocenił lider Prawa i Sprawiedliwości.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/54/268854.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wywiady/artykul/uniewinnienie;sawickiej;jest;nieprzyzwoite,167,0,1296039.html) *Uniewinnienie Sawickiej jest nieprzyzwoite * Mariusz Kamiński twierdzi, że działania CBA w tej sprawie były w pełni legalne.

Odnosząc się do faktu, że sąd zakwestionował legalność działań CBA wobec Sawickiej, Kaczyński podkreślił, jest _ to zdanie osób, które wydają takie wyroki _. _ Ja mam tutaj całkowicie i radykalnie odmienne zdanie i inne sądy też miały inne zdanie. Zapadały wyroki skazujące _ - zwrócił uwagę prezes PiS.

Według niego, po takim wyroku sądu _ praktycznie nie można prowadzić takich działań _, jak te wobec byłej posłanki Platformy. _ Taki jest cel wydawania takich wyroków, żeby państwo było sparaliżowane. System korupcji jest elementem tego realnego ustroju, który dzisiaj w Polsce mamy _ - uważa Kaczyński.

Kaczmarek napisał do Prokuratora GeneralnegoZwracam się do Pana Prokuratora z wnioskiem o złożenie skargi kasacyjnej na niekorzyść oskarżonych Beaty Sawickiej i Mirosława Wądołowskiego - napisał b. agent CBA, obecnie poseł PiS, Tomasz Kaczmarek do Prokuratora Generalnego Andrzeja Seremeta.

Wnosząc o złożenie skargi kasacyjnej Kaczmarek, który w sprawie Sawickiej występował jako funkcjonariusz CBA pod przykryciem, podkreślił, że z posiadanej przez niego _ wiedzy wynika, iż w zgromadzonym w sprawie materiale znajdują się dowody, które poza wszelką wątpliwością pozostawiają winę oskarżonych _.

_ Z powyższych względów mój wniosek jest zasadny i mając na uwadze dobro wymiaru sprawiedliwości i poszanowanie obowiązującego prawa, proszę o jego uwzględnienie _ - napisał b. agent CBA.

Kaczmarek uzasadnia, że uniewinniające oskarżonych orzeczenie Sądu Apelacyjnego w Warszawie całkowicie pomija przepisy Ustawy o CBA, Kodeksu Postępowania Karnego oraz Kodeksu Karnego, _ które uprawniały funkcjonariuszy CBA do kontrolowanego wręczenia oskarżonym korzyści majątkowych _.

_ Należy także zwrócić uwagę, iż zgodnie z art. 2 par. 1 pkt 1 Kpk przepisy kodeksu postępowania karnego mają na celu takie ukształtowanie postępowania karnego, aby sprawca przestępstwa został wykryty i pociągnięty do odpowiedzialności karnej, a osoba niewinna nie poniosła tej odpowiedzialności _ - napisał Kaczmarek w piśmie.

_ Sąd Apelacyjny w Warszawie uznał winę oskarżonych, ale ich nie ukarał działając w sprzeczności z wyżej zacytowaną podstawową zasadą polskiego procesu karnego _ - dodał.

Sąd ujawnił w piątek, że zeznając jako świadek w SO, b. szef CBA Mariusz Kamiński zaprzeczył, by Kaczmarek prowadził wobec Sawickiej przed 16 czerwca działania operacyjne i że nie była ona przed tą datą inwigilowana. Tymczasem - jak mówił sędzia - od lutego do czerwca 2007 r. Kaczmarek, formalnie realizując inne zadanie, podjął inwigilację Sawickiej. W jej ramach sporządził 7 notatek oraz 9 nagrań rozmów z Sawicką, które przekazał przełożonym, a ci wydali _ dalsze dyspozycje operacyjne _.

Sędzia SA Paweł Rysiński oświadczył też, że konstytucyjna zasada demokratycznego państwa prawnego zakazuje inwigilowania obywateli, aby zdobywać przeciwko nim dowody przestępstwa. Powiedział też, że wyrok uwalnia oskarżoną Sawicką jedynie od odpowiedzialności karnej, w żadnej jednak mierze nie uchyla moralnej i etycznej odpowiedzialności obciążającej oskarżoną za przestępne zachowania.

Czytaj więcej w Money.pl
Była posłanka PO jednak niewinna. Skandal? Sędzia Paweł Rysiński tłumaczył, że wobec byłej posłanki PO i byłego burmistrza Helu CBA stosowało nielegalne techniki operacyjne.
"Wyrok w tej sprawie jest kuriozalny" Czy CBA może za wszelką cenę uciekać się do zastosowania prowokacji? Zdania na ten temat są podzielone.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)