Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
smoleńsk
18.12.2012 15:24

Zwrot w śledztwie w sprawie Smoleńska

Sąd uchylił decyzję prokuratury o umorzeniu śledztwa w sprawie nadzoru nad BOR. Nakazał jego wznowienie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)

*_ - To oczekiwana i zrozumiała decyzja _ - tak mecenas Piotr Pszczółkowski ocenia orzeczenie sądu, który uchylił decyzję prokuratury o umorzeniu śledztwa w sprawie Jerzego Millera. *

Prokuratura badała, czy były szef MSWiA odpowiednio nadzorował BOR w 2010 roku, gdy doszło do katastrofy smoleńskiej.

Zażalenie na decyzję o umorzeniu śledztwa złożyła Marta Kaczyńska oraz pełnomocnik Jarosława Kaczyńskiego Piotr Pszczółkowski. Mecenas powiedział IAR, że sąd wykazał, że prokuratura nie zbadała całokształtu sprawy. -_ Prokuratura kierując akt oskarżenia przeciwko zastępcy szefa BOR-u, generałowi Bielawnemu, wskazała 20 uchybień jakich BOR dopuścił się przy realizowaniu ochrony prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Ogrom tych uchybień był taki, że nie sposób było nie zapytać - dlaczego pozostały bez jakiejkolwiek reakcji - _tłumaczył.

Cytując przepisy mec. Pszczółkowski wskazywał, że konstytucyjny minister spraw wewnętrznych ma obowiązek przekazywać premierowi i prezydentowi wszystkie istotne informacje mające znaczenie dla bezpieczeństwa państwa - a brak dowodów, że tak robił.

_ - Po polskiej stronie BOR jest źródłem lwiej części zaniedbań. Gdyby w Polsce 10 kwietnia 2010 r. doszło do zamachu stanu, prezydent dowiedziałby się o tym dopiero po wylądowaniu, bo funkcjonariusze BOR nie znali numeru telefonu satelitarnego do Tupolewa. Tupolewowi nie przekazano nawet, że Ił-76 z kolumną samochodową nie wylądował w Smoleńsku. Swoją drogą, ciekawe co by BOR wymyślił po wylądowaniu - jak prezydent dojechałby do Smoleńska - _ wyliczał Pszczółkowski, apelując do sądu o nakazanie prokuraturze _ ukończenia tego postępowania. _

Mokotowski sąd rejonowy uwzględnił oba zażalenia. Nakazał też prokuraturze wznowienie śledztwa. Rzecznik Prokuratury Okręgowej Warszawa Praga Renata Mazur powiedziała IAR, że prokuratura nie komentuje sprawy.

Sąd nakazał przesłuchanie we wznowionym śledztwie Millera oraz byłego wiceszefa MSWiA Adama Rapackiego oraz poprzednich ministrów z lat 2004 -10. Po to, aby przeprowadzić szeroką analizę prawną nadzoru nad BOR.

Czytaj więcej w Money.pl
Tak rosyjskie media piszą o Smoleńsku Wizyta szefa polskiej dyplomacji nie jest tematem numer jeden dla rosyjskich mediów.
"Zabrakło polemiki z szalonymi głowami" Prezydent Bronisław Komorowski mówi o przyczynach popularności smoleńskiej teorii spiskowej.
Zaskakująca propozycja w sprawie Smoleńska Poseł PiS zaproponował, by zorganizować debatę ekspertów rządowych, oraz parlamentarnego zespołu zajmującego się tą sprawą.
Tagi: smoleńsk, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz