Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zwolniona z celi śmierci Sudanka przyleciała do Włoch

0
Podziel się:

Włoska telewizja pokazała 27-letnią Meriam Ibrahim wysiadającą z samolotu w towarzystwie męża i dwójki malutkich dzieci.

Lapo Pistelli i Meriam Ibrahim (po prawej)
Lapo Pistelli i Meriam Ibrahim (po prawej) (PAP/EPA/CLAUDIO PERI)

Młoda Sudanka, której sąd w czerwcu uchylił karę śmierci za rzekome przejście z islamu na chrześcijaństwo, przyleciała w czwartek wraz z rodziną do Rzymu włoskim samolotem rządowym. Sprawa kobiety przyciągnęła uwagę świata i wywołała międzynarodowe oburzenie.

Włoska telewizja pokazała 27-letnią Meriam Ibrahim wysiadającą z samolotu w towarzystwie męża i dwójki malutkich dzieci oraz wiceministra spraw zagranicznych Włoch Lapo Pistelliego.

Na lotnisku Rzym-Ciampino Sudankę i jej rodzinę powitali premier Matteo Renzi wraz z małżonką oraz minister spraw zagranicznych Federica Mogherini.

Nie podano szczegółów dotyczących wyjazdu Ibrahim z Sudanu. Prawnik Sudanki Mohanad Mostafa powiedział agencji Reutera, że nie został poinformowany o wyjeździe swojej klientki. Dodał, że według jego informacji sądowy zakaz opuszczania przez Ibrahim kraju nie został anulowany.

W połowie maja będąca wówczas w zaawansowanej ciąży Ibrahim została skazana przez sudański sąd na karę śmierci za przejście na chrześcijaństwo. Uwięzienie i skazanie Sudanki, która jest żoną amerykańskiego chrześcijanina, wywołały międzynarodowe oburzenie. Kobieta urodziła w więzieniu córkę.

23 czerwca sudański sąd apelacyjny uchylił wyrok śmierci wydany przez sąd niższej instancji i nakazał zwolnienie kobiety z więzienia. Następnego dnia na lotnisku w Chartumie została ona ponownie zatrzymana pod zarzutem sfałszowania dokumentów podróżnych, gdy chciała wraz z mężem oraz dziećmi opuścić Sudan i udać się do USA. Kobieta została zwolniona z policyjnego posterunku po interwencji zagranicznych dyplomatów.

Od wypuszczenia młodej chrześcijanki 26 czerwca z aresztu przebywała ona wraz z rodziną w ambasadzie USA w Chartumie.

Przed ogłoszeniem wyroku śmierci w maju sędzia oświadczył, że 27-latka otrzymała trzy dni na wyrzeczenie się wiary, ale odmówiła powrotu do islamu. Sudanka oznajmiła sędziemu, że jest chrześcijanką i nigdy nie zmieniała wiary. Była ona wychowywana zgodnie z religią matki, chrześcijanki, gdyż ojciec, muzułmanin, opuścił je, gdy Meriam miała 5 lat.

Czytaj więcej w Money.pl
Sudanka w ciąży skazana na chłostę. Za co? Młoda kobieta w ósmym miesiącu ciąży jest przetrzymywana w areszcie wraz z 20-miesięcznym synem - twierdzi organizacja broniąca praw człowieka Amnesty International.
Internet ulubioną bronią dżihadystów Terroryści islamscy werbują dżihadystów przez internet używając języka hiszpańskiego.
Kara śmierci za zmianę religii oddalona, ale... Uwięzienie i skazanie Meriam Ibrahim, która jest żoną amerykańskiego chrześcijanina, wywołały międzynarodowe oburzenie. W więzieniu kobieta urodziła dziecko.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)