Notowania

Przejdź na
związki partnerskie
01.02.2013 15:45

Związki partnerskie. Z klubu PO wyjdą dwa projekty

Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin powiedział, że z klubu PO wyjdą dwa projekty dotyczące związków nieformalnych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wojciech Strozyk/REPORTER)

Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin powiedział, że z klubu PO wyjdą dwa projekty dotyczące związków nieformalnych. Podkreślił, że można doprecyzować obowiązujące przepisy bez _ instytucjonalizowania związków partnerskich _.

Gowin odniósł się też do czwartkowej wypowiedzi prezydenta dla PAP, dotyczącej związków partnerskich. Bronisław Komorowski ocenił, że warto rozważyć odstąpienie od nowej ustawy, by uniknąć ryzyka niekonstytucyjności, a pójść w kierunku nowelizacji ustaw istniejących.

_ - Opinia pana prezydenta jest zbieżna z tym, co sam postulowałem od dawna. Jestem przekonany o niekonstytucyjności wszystkich trzech projektów (o związkach partnerskich), które zostały przez Sejm odrzucone. Widzę natomiast potrzebę wprowadzenia zmian w ustawach szczegółowych, które - bez instytucjonalizacji związków partnerskich, zwłaszcza związków homoseksualnych - równocześnie ułatwiałyby wspólne pożycie osobom, które pozostają w nieformalnych związkach _ - powiedział Gowin.

Dopytywany, o jakie ułatwienia chodzi, Gowin odparł: _ - Generalnie rzecz biorąc moim zdaniem polskie prawo w znacznym stopniu reguluje takie kwestie jak na przykład dostęp do informacji medycznej, czy pochówek. Ale można te przepisy jeszcze tak doprecyzować, żeby zlikwidować wszelkie potencjalne bariery _.

Minister odniósł się też do piątkowej wypowiedzi premiera Donalda Tuska, iż należy skłonić parlamentarzystów - również tych z PO - aby pozwolili na dyskusję w komisji sejmowej nad wszystkimi projektami dotyczącymi związków partnerskich.

Gowin ocenił, że do komisji powinien zostać skierowany również projekt przygotowany przez środowisko konserwatywne w PO. Dopytywany, czy chodzi o projekt Jacka Żalka, Gowin odparł, że Żalek przygotował pewne propozycje, podobnie jak Lidia Staroń z grupą posłanek. _ - Myślę, że w klubie PO odbędzie się teraz debata w tej sprawie, a z klubu wyjdą dwa projekty _ - dodał minister.

Pytany, czy jego zdaniem zasadna byłaby w takiej sytuacji legislacyjna inicjatywa prezydenta, Gowin odparł: _ - Propozycje formułowane przez środowisko konserwatywne w Platformie mają bardzo podobny charakter do propozycji pana prezydenta. Ale oczywiście ewentualna inicjatywa ustawodawcza prezydenta, ze względu na autorytet jego urzędu i na autorytet osobisty Bronisława Komorowskiego, miałaby szczególny charakter _.

W środę Żalek poinformował PAP, że prowadzi konsultacje prawne i polityczne ws. własnego projektu ustawy dotyczącej związków pozamałżeńskich. Konserwatywni politycy PO deklarują, że gotowi są na zagwarantowanie takim parom m.in. prawa do dziedziczenia i informacji medycznej. Projekt Żalka ma zagwarantować m.in. dostęp do informacji medycznej, prawo pochówku, ustawowego dziedziczenia i reprezentowania przed sądem dla osób pozostających _ we wspólnym pożyciu _. Według posła PO można wyjść naprzeciw postulatom formułowanym przez pary, które nie są małżeństwami, nie tworząc jednocześnie instytucji związku partnerskiego. Żalek uważa, że projekt nie narusza konstytucji, bo nie wprowadza _ instytucji paramałżeństwa _.

Autor odrzuconego w ubiegłym tygodniu projektu PO ustawy ws. związków partnerskich Artur Dunin planuje złożyć swój projekt ponownie i chce rozmawiać m.in. z szefem klubu PO Rafałem Grupińskim. Dunin nie wykluczył złagodzenia projektu, gdyby _ były jeszcze jakieś sugestie _ tak, aby spróbować przekonać do niego chociaż te osoby, które wstrzymały się od głosu. We wtorek 5 lutego o sytuacji w partii, po tym jak Sejm także głosami PO odrzucił projekty ws. związków partnerskich, ma rozmawiać klub PO.

Wiceszef PO Grzegorz Schetyna nazwał interesującą propozycję prezydenta, aby nowelizować konkretne ustawy. _ - Jeżeli pojawi się ten projekt zmian w konkretnych ustawach, to na pewno pomoże sprawie. Ale uważam, że także wrócą projekty wszystkich klubów, na pewno też Platformy Obywatelskiej. Jestem przekonany, że wyegzekwujemy większość, aby rozpocząć prace _ - powiedział Schetyna w piątek dziennikarzom w Sejmie.

Pytany, czy uważa za możliwy scenariusz zawetowania przez prezydenta ustawy o związkach partnerskich, Schetyna odparł: _ - Nie wydaje mi się, żeby jakiemukolwiek projektowi groziło weto. Być może odesłanie do Trybunału, ale nie sądzę, żeby prezydent wetował tak ważną społecznie ustawę _.

Zadeklarował też, że jeśli prezydent zgłosi inicjatywę legislacyjną ws. związków partnerskich, to PO jest gotowa pracować nad nią. _ Będziemy o tym rozmawiać także na klubie PO _ - dodał.

Wśród 46 posłów PO, którzy opowiedzieli się za odrzuceniem projektu Dunina, byli m.in.: minister sprawiedliwości Jarosław Gowin, Elżbieta Radziszewska, Marek Biernacki, Jerzy Budnik, Andrzej Czerwiński, Joanna Fabisiak, John Godson, Andrzej Gut-Mostowy, Roman Kosecki, Jerzy Kozdroń, Antoni Mężydło, Konstanty Miodowicz, Kazimierz Plocke, Damian Raczkowski, Ireneusz Raś i Jacek Żalek. Sejm - m.in. głosami PO - odrzucił też dwa inne projekty dotyczące związków partnerskich, popierane przez SLD i Ruch Palikota.

Czytaj więcej w Money.pl
PiS jednak chwali propozycje prezydenta Mariusz Błaszczak powiedział, że PiS domaga się nadzwyczajnego posiedzenia Sejmu w sprawie nadużyć przy budowie dróg
Związki partnerskie bez ustawy? Głos prezydenta -_ Warto rozważyć odstąpienie od nowej ustawy, by uniknąć ryzyka niekonstytucyjności _ - mówi prezydent.
Chcą dymisji ministra. Wprowadził w błąd? Ruch Palikota chce odwołania ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina. Klub zapowiada złożenie wniosku o wotum nieufności.
Tagi: związki partnerskie, związki nieformalne, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz