Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
związki partnerskie
19.01.2013 11:58

Związki partnerskie trafią do Sejmu. Możliwe demonstracje

Na najbliższym posiedzeniu posłowie zajmą się kontrowersyjnymi ustawami. Szykują się demonstracje.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Debata nad trzema projektami ustaw o związkach partnerskich to budzący największe emocje punkt obrad najbliższego posiedzenia Sejmu. Zwolennicy zmian zapowiadają demonstracje przed gmachem parlamentu. Związki partnerskie - w tym homoseksualne - można obecnie rejestrować w 14 krajach UE.

Projekty ustaw dotyczące związków partnerskich zgłosiły: PO, Ruch Palikota i SLD. Wszystkie dotyczą zarówno par hetero-, jak i homoseksualnych, żaden nie zezwala na adopcję dzieci.

Projekty umożliwiają m.in. rejestrowanie związków partnerskich w urzędach stanu cywilnego, nakładają na partnerów obowiązek wzajemnej opieki, w tym obowiązek alimentacyjny. Wprowadzają ustawowe dziedziczenie, umożliwiają otrzymanie informacji o stanie zdrowia nieprzytomnego partnera oraz prawo odmowy zeznań przeciwko partnerowi.

Projekty Ruchu Palikota i SLD dają partnerom możliwość wspólnego rozliczania podatków - takiego zapisu nie ma w projekcie Platformy (politycy tej partii tłumaczą, że nie chcą, by prace nad ustawą zablokował resort finansów).

Zwolennicy zmian zapowiadają demonstracje przed Sejmem, m.in. w dniu debaty nad projektami, chcą też wejść na galerię sejmową w koszulkach _ Żądamy ustawy o związkach partnerskich _.

Akcję organizuje koalicja Partnerstwo dla związków, która planuje również konferencję prasową przed kancelarią premiera. _ - Chcemy merytorycznej debaty. Chcemy też mówić o sytuacji osób LGBT (skrót odnoszący się do lesbijek, gejów, osób biseksualnych oraz osób transgenderycznych) w Polsce _ - powiedziała Yga Kostrzewa, rzeczniczka Lambdy Warszawa.

_ - Pokażmy wspólnie posłom, że nawet największy mróz nie powstrzyma nas przed walką o związki partnerskie. Ubierzcie się ciepło, weźcie ze sobą termosy i bądźcie z nami! _ - nawołują na Facebooku zwolennicy związków partnerskich.

Politycy PO, SLD i RP podkreślają, że regulacjami zostaną objęte nie tylko związki homoseksualne (co budzi największe kontrowersje wśród sejmowych konserwatystów), ale również pary heteroseksualne, których jest zdecydowanie więcej.

Małżeństwa homoseksualne są uznawane w sześciu krajach UE, a także w dwóch europejskich krajach spoza Wspólnoty. Z kolei rejestrowanie związków tej samej płci dopuszcza 14 krajów UE i trzy państwa nie należące do Unii.

Związki jednej płci można formalnie rejestrować w Austrii, Belgii, Czechach, Danii, Finlandii, Francji, Holandii, Irlandii, Luksemburgu, Niemczech, Słowenii, na Węgrzech, w Wielkiej Brytanii oraz Hiszpanii. Także w trzech krajach spoza UE - Andorze, Liechtensteinie oraz Szwajcarii - istnieje taka możliwość.

Osoby tej samej płci mogą zawierać małżeństwa w Belgii, Holandii, Portugalii, Hiszpanii, Szwecji, a od połowy czerwca ubiegłego roku także w Danii. W Europie możliwość taka istnieje również w dwóch krajach spoza UE - Islandii i Norwegii.

W wyżej wymienionych krajach - z wyłączeniem Portugalii - możliwe jest także wspólne adoptowanie dzieci przez osoby w małżeństwach homoseksualnych.

Pierwszym krajem świata, w którym zalegalizowano związki partnerskie jednej płci, była Dania - w 1989 r.; w 2012 r. zastąpiono je małżeństwami jednopłciowymi.

Możliwość zawierania małżeństw homoseksualnych i adopcji przez nie dzieci forsuje francuski rząd. Ustawa w tej sprawie ma być rozpatrywana przez parlament od 29 stycznia.

Na początku stycznia w Paryżu odbyła się wielotysięczna demonstracja, której uczestnicy protestowali przeciwko projektowi ustawy o małżeństwach homoseksualnych, nazwanej przez socjalistyczny rząd _ Małżeństwem dla wszystkich _.

Od kilkunastu lat w Polsce systematycznie rośnie odsetek urodzeń pozamałżeńskich - wynika z danych GUS. Na początku lat 90-tych ze związków pozamałżeńskich rodziło się ok. 6-7 proc. dzieci, zaś w ostatnich latach 18-21 proc. Odsetek ten jest zdecydowanie wyższy w miastach - w 2010 r. wynosił ponad 23 proc., na wsi - ponad 17 proc.

W 2011 r. ok. 80 proc. dzieci urodziło się w rodzinach tworzonych przez prawnie zawarte związki małżeńskie, przy czym prawie połowa dzieci urodziła się w okresie pierwszych trzech lat trwania małżeństwa rodziców.

GUS zauważa, że rosnący współczynnik dzietności pozamałżeńskiej może oznaczać, że zwiększa się liczba rodzin tworzonych przez związki partnerskie, a także wzrasta liczba matek samotnie wychowujących dzieci - tworzących rodziny niepełne.

W sondażu Grupy IQS dla _ Newsweeka _ z lipca 2012 r. poparcie dla ustawy o związkach partnerskich, które mogliby zawierać również homoseksualiści, zadeklarowało 30 proc. badanych; 54 proc. było przeciwko, a 14 proc. nie miało zdania.

Czytaj więcej w Money.pl
Związki partnerskie w Polsce? Ruszą prace Dwa projekty zgłosiły wspólnie kluby Ruchu Palikota i SLD - swoje rozwiązania zaproponował też klub PO.
Będzie koalicja PJN i PSL? Już współpracują Właśnie odbyłem godzinną rozmowę z wiceszefem PJN, Pawłem Poncyljuszem. Dobra, rzeczowa rozmowa. Będziemy kontynuować spotkania PSL-PJN - zapowiedział Bury.
Zgwałcił siedmiolatkę. W szkole na przerwie To wywołało wielkie demonstracje i doprowadziło do zatrzymania dyrektorki szkoły.
Tagi: związki partnerskie, wiadomości, kraj, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz