Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
związki partnerskie
15.02.2012 14:26

Związki partnerskie. Jest projekt ustawy

Poseł PO Artur Dunin ma gotowy projekt ustawy o związkach partnerskich.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Brazil2/iStockphoto)

Projekt ustawy o związkach partnerskich, reguluje m.in. kwestie dziedziczenia, wspólnego zaciągania kredytów oraz obowiązku alimentacyjnego. dotyczy zarówno par hetero-, jak i homoseksualnych. Nie ma mowy o adopcji dzieci. Ale i tak temat zapewne wywoła bardzo duże emocje w Sejmie.

Projekt ustawy o umowie związku partnerskiego jest teraz konsultowany z pełnomocnik rządu ds. równego traktowania Agnieszką Kozłowską-Rajewicz, a także z władzami klubu PO - m.in. z Rafałem Grupińskim i Małgorzata Kidawą-Błońską. _ - Mam nadzieję, że w kwietniu będziemy mogli przedyskutować projekt z całym klubem _ - powiedział Dunin.

Autor projektu podkreślił, że skoncentrował się w dużej mierze na kwestiach majątkowych. _ - Chciałem zapewnić bezpieczeństwo materialne osobom pozostających w związkach partnerskich _ - tłumaczył.

Projekt dotyczy związków zarówno jednej, jak i obojga płci. _ - Zawężenie zmian prawnych tylko do związków homoseksualnych byłoby dyskryminacją _ - ocenił polityk Platformy.

Projekt definiuje związek partnerski jako związek tworzony przez dwoje partnerów - niezależnie od płci - na podstawie umowy związku partnerskiego, zawieranej albo przed notariuszem albo kierownikiem urzędu stanu cywilnego.

Według projektu, partner będzie uznawany za _ osobę najbliższą _ w rozumieniu kodeksu cywilnego. _ - Pozwoliło mi to uprościć projekt, inaczej musiałbym zmieniać zbyt wiele ustaw _ - tłumaczył Dunin.

Zgodnie z projektem, zawarcie związku partnerskiego - analogicznie jak małżeństwa - skutkuje powstaniem wspólności majątkowej, obejmującej przedmioty nabyte przez partnerów w czasie jego trwania. Partnerzy mają z zasady równe udziały w majątku wspólnym, ale _ z ważnych powodów _ - będzie można domagać się ustalenia przez sąd, w jakim stopniu każdy z partnerów przyczynił się do powstania majątku wspólnego. Partnerzy będą mogli wspólnie zaciągać kredyty.

Projekt uprawnia partnerów do dziedziczenia po sobie - na takich samych zasadach jak po żonie lub mężu - pod warunkiem, że upłynął rok od zawarcia umowy związku partnerskiego. _ To warunek, który ma pokazać, że związek nie był fikcją _ - tłumaczył Dunin.

Rozwiązać umowę związku partnerskiego można będzie w sądzie lub w urzędzie stanu cywilnego (sąd nie będzie orzekał o winie stron). Projekt wprowadza trzyletni obowiązek alimentacyjny _ w wysokości odpowiadającej usprawiedliwionym potrzebom _ w sytuacji, gdyby jeden z partnerów - w wyniku rozwiązania umowy - _ znalazł się w niedostatku _.

Bigamii nie będzie - zapewnił Dunin - aby zawrzeć małżeństwo, będzie trzeba najpierw rozwiązać związek partnerski. Projekt wprowadza zmianę Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, zgodnie z którą _ nie może zawrzeć małżeństwa, kto już pozostaje w związku małżeńskim albo związku partnerskim _. - _ Nie idziemy w anarchię _ - przekonywał autor projektu.

Projekt wprowadza zmiany do blisko 60 ustaw. Zapisano w nim m.in. prawo dostępu do informacji medycznej o partnerze, prawo decydowania o pochówku, obowiązek ujawniania przez posłów, senatorów i samorządowców majątku objętego partnerską (tak jak małżeńską) wspólnością majątkową. Partner - jako osoba najbliższa - podobnie jak małżonek, będzie mógł odmówić zeznań w charakterze świadka.

Projekt nie daje partnerom możliwości wspólnego rozliczania podatków. Dunin tłumaczył, że taka zmiana miałaby istotne skutki dla budżetu, czemu mógłby sprzeciwić się resort finansów. _ Nie chcę, aby przez jeden zapis upadł cały projekt _ - dodał polityk PO.

Dunin podkreślił, że byłoby nieporozumieniem redukowanie jego projektu jedynie do zwiększenia uprawnień prac homoseksualnych. Jak prześledzimy to, co się dzieje w innych krajach, to 90 proc. związków partnerskich jest zawierane przez pary heteroseksualne, a 10 proc. przez związki homoseksualne. Projekt nie będzie regulować kwestii osób trzecich w związkach partnerskich; nie będzie w nim mowy np. o adopcji dzieci.

W styczniu SLD i Ruch Palikota zapowiedziały, że złożą w Sejmie dwa wspólne projekty ustaw ws. związków partnerskich: jeden o umowie związku partnerskiego, drugi o związkach partnerskich.

Pierwszy z projektów, o umowie związku partnerskiego, jest identyczny z tym, który klub SLD złożył w Sejmie w ubiegłej kadencji (odbyło się jego pierwsze czytanie, natomiast Sejm nie ukończył prac nad nim). Wzoruje się na modelu francuskim, tzw. PACS (Pacte civil de solidarite); to rozwiązanie jest przeznaczone zarówno dla par hetero-, jak i homoseksualnych.

Druga z propozycji zapowiedzianych przez Sojusz i RP przewidziana jest wyłącznie dla par homoseksualnych. Autorzy projektów chcą, by w obydwu modelach związków partnerskich partnerzy mieli prawo m.in. do dziedziczenia po sobie, do pochówku zmarłego partnera i do wspólnego rozliczenia należności podatkowych.

Czytaj więcej o związkach partnerskich Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Tagi: związki partnerskie, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz