Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

ZUS czy OFE. Najnowszy sondaż CBOS

0
Podziel się:

Od listopada ubiegłego roku zwiększył się odsetek Polaków krytykujących działalność ZUS.

ZUS czy OFE. Najnowszy sondaż CBOS
(Maj/Reporter)

57 procent Polaków źle ocenia działalność ZUS, dobrze - 30 procent. Polacy są krytyczni także wobec Otwartych Funduszy Emerytalnych - źle ocenia OFE 40 procent badanych, dobrze - 21 procent - wynika z sondażu CBOS.

Chociaż wizerunek Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nadal można określać jako względnie stabilny, to od listopada ubiegłego roku zwiększył się odsetek Polaków krytykujących działalność tej instytucji (z 51 proc. do 57 proc.) - zaznacza CBOS. W dalszym ciągu niemal jedna trzecia badanych (30 proc.; wzrost o 2 pkt proc.) ocenia ją dobrze.

Działalność OFE oceniana jest dwukrotnie częściej negatywnie niż pozytywnie (40 proc. wobec 21 proc.; w porównaniu do listopada ubiegłego roku negatywne oceny wzrosły o 3 pkt proc, pozytywne wzrosły o 2 pkt proc.). CBOS zaznacza, że znaczna część badanych (39 proc.) w ogóle nie potrafi się odnieść do funkcjonowania OFE (w stosunku do pomiaru z listopada ubiegłego roku odsetek ten nieco się zmniejszył).

Od września 2013 r. poprawiły się notowania Narodowego Banku Polskiego. Obecnie działalność NBP dobrze ocenia trzy piąte badanych (59 proc.; wzrost o 7 pkt), a tylko co ósmy ankietowany (13 proc.) działalność NBP ocenia negatywnie.

Od września 2013 r. zwiększyła się również grupa respondentów pozytywnie odnoszących się do działalności Giełdy Papierów Wartościowych (z 28 proc. do 35 proc.). Negatywnie ocenia ją co jedenasty ankietowany (9 proc. - wzrost o 1 pkt proc.).

Opinie o działalności spółek Polskich Kolei Państwowych są na ogół negatywne, ale w porównaniu z notowaniami sprzed roku, a także z lat 2011-2012 można mówić o mniejszym krytycyzmie wobec nich. Funkcjonowanie PKP pozytywnie ocenia co piąty badany (21 proc. - wzrost o 2 pkt proc.), natomiast ponad połowa (52 proc., od września wzrost o 3 punkty) wyraża niezadowolenie. Badanie CBOS przeprowadził w dniach 6-12 marca 2014 roku na liczącej 1098 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Czytaj więcej w Money.pl
Mamy gorsze zdanie o ZUS-ie niż o OFE W listopadzie źle działalność ZUS oceniało 51 proc. badanych, 28 proc. było o niej dobrego zdania, a 21 proc. nie miało opinii w tej sprawie.
Polacy polubili ZUS? Zaskakujący sondaż Z 26 do 32 proc. wzrósł od lipca odsetek respondentów pozytywnie oceniających działalność Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - wynika z sondażu CBOS. OFE tracą.
Wybór między OFE a ZUS już wkrótce Już od 1 kwietnia Polacy będą mogli decydować gdzie mają być gromadzone ich składki na przyszłą emeryturę.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)