Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Żona kazachskiego biznesmena dziękuje władzom Włoch za pomoc

0
Podziel się:

Deportowana do Kazachstanu Ałma Szałabajewa jest wdzięczna, że będzie mogła wrócić do Europy.

Żona kazachskiego biznesmena dziękuje władzom Włoch za pomoc
(Daveness_98/CC/Flickr)

Ałma Szałabajewa, żona przebywającego na emigracji kazachskiego biznesmena Muchtara Abliazowa podziękowała władzom Włoch za udzielenie jej pomocy w odzyskaniu prawa do podróżowania po tym, gdy w czerwcu deportowano ją z Rzymu do Kazachstanu.

W rozmowie telefonicznej z szefową włoskiej dyplomacji Emmą Bonino Szałabajewa podziękowała za pomoc w przekonaniu kazachskiego rządu, by zezwolił jej na powrót do Europy - poinformowało ministerstwo spraw zagranicznych Włoch.

W swym komunikacie dodało, że będzie nadal uważnie śledzić tę sprawę, a włoski charge d'affaires w Kazachstanie pomaga Szałabajewej w załatwieniu formalności związanych z uzyskaniem wizy w celu powrotu do Europy.

Mieszkające w Rzymie Szałabajewa i jej córka zostały stamtąd wydalone w czerwcu, w ramach błyskawicznie przeprowadzonej operacji. Reagując na to, włoskie media, tamtejsi politycy i adwokaci rodziny Abliazowa oskarżyli rząd o zignorowanie normalnych reguł postępowania, by nie narazić się Kazachstanowi - ważnemu producentowi ropy naftowej. Szałabajewa zamieszkała u swych rodziców w Ałma Acie, ale nie wolno jej było opuszczać tego miasta.

Rząd Włoch oświadczył później, że popełniono błędy proceduralne i w lipcu premier Enrico Letta odwołał nakaz deportacji Szałabajewej.

Abliazow, będący obecnie politycznym oponentem prezydenta Kazachstanu Nursułtana Nazarbajewa, jest mocno zaangażowany w prawny spór z kontrolowanym niegdyś przez siebie bankiem BTA, w którym większość udziałów przejął kazachski rząd. Został zatrzymany w lipcu we Francji po trwającym półtora roku pościgu i przebywa w areszcie, oczekując na wynik postępowania ekstradycyjnego. Zarzuty wobec niego zgłosiły Rosja, Ukraina i Kazachstan.

Abliazow zaprzecza oskarżeniom, jakoby zdefraudował ze swego dawnego banku do 6 mld dolarów. Jak twierdzi, cała sprawa ma motywy polityczne.

Wcześniej w bieżącym roku brytyjski sędzia orzekł, że Abliazow podżegał do dokonania w BTA znacznej defraudacji. W sądowej walce ze zbiegłym biznesmenem bank ten wywalczył dotąd przejęcie jego aktywów w łącznej kwocie około 3,7 mld dolarów.

Czytaj więcej w Money.pl
Pomogła kotce, stanie przed sądem Ponad rok dochodzenia i przesłuchań ma za sobą porucznik Barbara Balanzoni, która służyła jako lekarz w kwaterze włoskich sił stacjonujących w rejonie miasta Peć w Kosowie.
Obóz dla uchodźców jak koncentracyjny? Telewizja RAI pokazała nagranie z ośrodka imigracyjnego, na którym widać gołych uchodźców, spryskiwanych szlauchem ze środkami dezynfekującymi i preparatem przeciw świerzbowi.
Hipokryzja lidera opozycji. Przyjechał jaguarem Włochy od północy po południe zmagają się od poniedziałku z falą gwałtownych antyrządowych protestów społecznych.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)