Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wyrok śmierci
20.08.2012 07:09

Żona Bo Xilaia dostała wyrok śmierci w zawieszeniu

Gu Kailai przyznała się na procesie do otrucia Brytyjczyka Neila Heywooda, zwracając jednocześnie uwagę na załamanie nerwowe, które przeżywała z powodu lęku o syna.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Polaris/East News)
Były działacz Komunistycznej <br />Partii Chin Bo Xilai

Żona byłego wpływowego działacza Komunistycznej Partii Chin Bo Xilaia dostała w poniedziałek za zabicie brytyjskiego biznesmana wyrok śmierci w zawieszeniu na dwa lata. Kara śmierci w zawieszeniu jest zwykle zmieniana w Chinach po kilku latach na dożywocie.

Prawnik reprezentujący w procesie rodzinę ofiary, He Zhengsheng, powiedział dziennikarzom, że Gu Kailai dostała wyrok śmierci w zawieszeniu. Na sali sadowej byli jedynie obecni nieliczni dziennikarze oficjalnych chińskich mediów.

Gu przyznała się na procesie do otrucia Brytyjczyka Neila Heywooda, zwracając jednocześnie uwagę na załamanie nerwowe, które przeżywała z powodu lęku o syna. Według aktu oskarżenia Gu i jej syn pokłócili się z brytyjskim biznesmenem z powodu _ interesów ekonomicznych _. Gu martwiła się, że Heywood _ jest zagrożeniem dla osobistego bezpieczeństwa jej syna _.

W procesie skazano również na dziewięć lat więzienia Zhang Xiaojun za pomoc Gu w morderstwie.

Niezależnie od werdyktu pozostaje kwestia Bo Xilaia, zwolnionego ze stanowiska partyjnego sekretarza Czungcingu (Chongqing, miasto wydzielone na prawach prowincji) w Syczuanie.

Proces 53-letniej Gu, znanej prawniczki, określany jest jako najbardziej polityczny od 30 lat. Jej mąż, Bo Xilai, został zawieszony w prawach członka 25-osobowego politbiura Komitetu Centralnego KPCh (ustępujcego rangą jedynie Komitetowi Stałemu partii). Obecnie przeciwko Bo toczy się śledztwo, co praktycznie kończy jego karierę polityczną.

Jak pisze agencja Reutera, skazanie Gu może być preludium do formalnego ukarania jej męża, oskarżonego o naruszenie partyjnej dyscypliny - co zazwyczaj jest eufemizmem dla korupcji i wykorzystywania stanowiska. Jeśli partyjne kierownictwo zdecyduje się na te oskarżenia, Bo może grozić według Reutera również oskarżenie w związku z morderstwem popełnionym przez Gu.

Bo, syn rewolucjonisty, według jego lewicowych zwolenników był postacią charyzmatyczną ze względu na wysiłki, jakie podejmował, by przywrócić kontrolę partyjną nad oszałamiającym, lecz tworzącym nierówności wzrostem gospodarczym. Miał jednak potężnych wrogów, którzy z kolei uważali go za oportunistę.

Niebezpieczne dla Bo może być również przyznanie się do winy czterech policjantów, którzy starali się pomóc mu uchronić jego żonę przed dochodzeniem.

W Chinach trwa zmiana pokoleniowa na szczytach władzy. Oczekuje się, że nowe kierownictwo zostanie zaprezentowane w październiku.

Czytaj więcej w Money.pl
Trzy państwa walczą o wyspy. Coraz ostrzej Sporne tereny są administrowane przez Japonię, ale prawa do nich roszczą sobie Chiny oraz Tajwan, nazywając je Diaoyu.
Dobre wiadomości z Chin. W górę o 50 procent Chiński kapitał inwestował głównie w usługi biznesowe, górnictwo, handel hurtowy i detaliczny oraz przemysł przetwórczy.
Mleko z rtęcią, zużyte oleje. Ukrócą nadużycia Chińczycy nie dowierzają ani systemowi kontroli, ani uczciwości producentów żywności. To skutek licznych afer z zatrutymi produktami spożywczymi.
Tagi: wyrok śmierci, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz