Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Żołnierze tropią zabójców dziennikarzy

0
Podziel się:

Europa poruszona haniebnym zabójstwem dwojga francuskich dziennikarzy w Mali - powiedział rzecznik szefowej unijnej dyplomacji Catherine Ashton.

Żołnierze tropią zabójców dziennikarzy
(Tack Julien/ABACA/EAST NEWS)
bEKGvClN

Armia francuska szuka w północno-wschodniej części Mali zabójców pary francuskich dziennikarzy z rozgłośni radiowej RFI. Prezydent Francois Hollande zwołał w tej sprawie posiedzenie ministrów.

Jak na razie nieznane są motywy, dla których czterech uzbrojonych mężczyzn, zamordowało parę dziennikarzy, porwanych wkrótce po tym jak skończyli wywiad z przywódcą tej części Tuaregów, którzy chcą oderwać się od reszty Mali. Kidali, gdzie doszło do tragedii, jest ich kwaterą główną. Armia francuska jak na razie bezskutecznie szuka przy użyciu śmigłowców sprawców morderstwa. Kidal, leżące ok. 1,5 tys. na północny wschód od stolicy Mali, Bamako, w pobliżu granicy z Algierią, jest kolebką tuareskiej rebelii.

_ - Oni podjęli wszelkie niezbędne kroki. Przyjechali, żeby wykonywać swoją pracę, żeby informować ludzi na świecie co tutaj się dzieje. Ale w Kidalu terroryści są wszędzie. W każdej dziurze. Kidal wymknął się spod kontroli wojsk rządowych _ - mówi o ofiarach zabójstwa i sytuacji na miejscu Serge Daniel korespondent RFI w Bamako, stolicy Mali.

bEKGvClP

Ministrowie spraw zagranicznych i obrony mają na spotkaniu z Francois Hollande'em zastanawiać się nad sposobami zwalczania terroryzmu i doprowadzenia do ustabilizowania sytuacji w Mali.

Europa poruszona mordem

Unia Europejska jest głęboko poruszona _ haniebnym zabójstwem _ dwojga francuskich dziennikarzy w Mali - powiedział w sobotę późnym wieczorem w Brukseli rzecznik szefowej unijnej dyplomacji Catherine Ashton.

Rzecznik podkreślił, że zbrodnia ta _ nie powinna pozostać bez kary _. Zapewnił, że Unia Europejska nadal będzie _ wspierać prowadzoną przez władze Mali walkę z terroryzmem oraz ich wysiłki na rzecz trwałego przywrócenia autorytetu państwa, porządku i bezpieczeństwa w całym kraju _.

bEKGvClV

Francuskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych potwierdziło w sobotę, że dwoje dziennikarzy francuskiego radia RFI zostało w sobotę uprowadzonych w mieście Kidal w Mali i zabitych przez uzbrojonych porywaczy. W komunikacie resort oświadczył, że _ Claude Verlon i Ghislaine Dupont zostali odnalezieni martwi w Mali _.

Tuaregowie wywołali wojnę w Mali w styczniu 2012 r. i już wiosną ogłosili na północy kraju niepodległość Azawadu. W czerwcu teren ten odebrali im lepiej uzbrojeni partyzanci Al-Kaidy, którzy północną połowę Mali przekształcili we własny kalifat. Został on rozbity przy pomocy Tuaregów przez Francję, która w styczniu 2013 r. dokonała inwazji na Mali.

Była to druga misja reporterów RFI w Kidalu. W lipcu relacjonowali oni stamtąd pierwszą turę wyborów prezydenckich.

Czytaj więcej w Money.pl
Polscy żołnierze wracają z misji w Mali Grupa żołnierzy tworzących pierwszą zmianę Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Mali powróciła do kraju. Zajmowali się szkoleniem miejscowych sił zbrojnych, wsparciem saperskim i logistyką.
Wybory na Mali. Przegrany uznał porażkę _ Moi bliscy i ja pogratulowaliśmy zwycięstwa panu Keicie, przyszłemu prezydentowi Mali. Niech Bóg pobłogosławi Mali _ - napisał Cisse na Twitterze.
bEKGvCmq
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)