Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
krzyż w sejmie
27.10.2011 16:28

Znowu o krzyżu. Jest wniosek o jego usunięcie z Sejmu

Jego posłowie złożyli wniosek o jego usunięcie i grożą marszałkowi.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Grzegorz Jakubowski)

*Posłowie-elekci Ruchu Palikota złożyli u marszałka Sejmu petycję o usunięcie krzyża, wiszącego w sali posiedzeń Izby. _ - To polityczne awanturnictwo - _ grzmi Mariusz Błaszczak z PiS. Według Sławomira Neumanna, Palikot będzie grał krzyżem do końca kadencji. *

Andrzej Rozenek, który przedstawił petycję dziennikarzom, podkreślił, że nie jest ona wyrazem walki z Kościołem.

POSŁUCHAJ ANDRZEJA ROZENKA:

Poseł-elekt Roman Kotliński dodał, że jeśli marszałek Grzegorz Schetyna nie przyjmie petycji, to zostanie ona złożona u nowego marszałka Sejmu. Jeśli on też ją odrzuci, to Ruch Palikota skieruje sprawę do sądu.

Kolejnymi etapami walki prawnej ma być Trybunał Konstytucyjny i Trybunał w Strasburgu. Kotliński przyznał, że pismo podpisane przez 40 osób nie jest wnioskiem, ale petycją, gdyż nie podpisali jej posłowie, ale posłowie-elekci.

Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak określa takie działanie jako awanturnictwo polityczne i sprzeciwia się zdjęciu symbolu religijnego z sali obrad._ - Krzyż jest nie tylko symbolem chrześcijan, to także symbol naszej tradycji i kultury - _ tłumaczy Błaszczak.

POSŁUCHAJ MARIUSZA BŁASZCZAKA:

Zdaniem Sławomira Neumanna z PO, takie działnie to forma promocji Ruchu Poparcia Palikota.

POSŁUCHAJ SŁAWOMIRA NEUMANNA:

Według Neumanna Palikot będzie _ ciągnął _ problem krzyża przez całą kadencję:

Według członków RPP obecność krzyża na sali sejmowej jest niezgodna z artykułem Konstytucji, który mówi o świeckości państwa.

Krzyż wiszący w sali posiedzeń Sejmu został zawieszony w nocy z 19 na 20 października 1997 roku przez dwóch posłów Akcji Wyborczej _ Solidarność _. Wówczas przeciwko obecności krzyża protestowali posłowie Klubu Parlamentarnego Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Krzyż na sali sejmowej pozstał jednak do dziś.

Awantura o krzyż. Czytaj o niej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/111/t124015.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/felieton/artykul/niech;wyniosa;krzyz;z;sejmu;na;kolanach,151,0,936087.html) Niech wyniosą krzyż z Sejmu. Na kolanach! Maciej Czujko pisze, dlaczego posłowie powinni go wynieść na kolanach.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/217/t160985.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/palikot;zaczyna;od;rzadu;fachowcow;i;krzyza,163,0,934819.html) Palikot zaczyna od rządu fachowców i....krzyża Jego zdaniem symbole religijne muszą zniknąć z miejsc publicznych, a przede wszystkim z Sejmu. _ Kościół nie jest autorytetem _. Domaga się też ....
[ ( http://static1.money.pl/i/h/24/t160792.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/palikot;zapowiada;wniosek;w;sprawie;krzyza,55,0,935479.html) Palikot: Nie będziemy zdejmowali krzyża Janusz Palikot zapewnia, że nie chce wywoływać awantury w Sejmie.
Tagi: krzyż w sejmie, mariusz błaszczak, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz