Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Znowu gorąco na granicy Serbii i Kosowa

0
Podziel się:

Żołnierze KFOR próbowali zdemontować blokady ustawione przez Serbów na północy Kosowa.

Znowu gorąco na granicy Serbii i Kosowa
(PAP/EPA)

Dowodzone przez NATO siły międzynarodowe KFOR próbowały w nocy zdemontować blokady ustawione przez Serbów na północy Kosowa przy granicy z Serbią. Żołnierze KFOR zostali jednak powstrzymani przez Serbów strzegących zapór.

Żołnierze KFOR próbowali usunąć trzy z 16 blokad ustawionych z samochodów, kamieni, ziemi i drewnianych kłód, lecz napotkali na opór około stu Serbów, którzy siedząc na drogach, powstrzymywali demontaż.

Jak pisze agencja Associated Press, w trakcie zajścia nie użyto siły; nikt nie został ranny.

W czwartek, kiedy siły KFOR przystąpiły do demontażu blokad, użyto gazów łzawiących, by rozproszyć usiłujących bronić zapór drogowych Serbów; nikt nie został ranny.

AP nie podaje, ile blokad drogowych dotąd rozmontowano. Kosowscy Serbowie ustawili zapory w proteście przeciwko obsadzeniu granicy przez funkcjonariuszy kosowskich. Siły KFOR dały Serbom czas do wtorku na ich rozebranie. Jednak tego dnia setki Serbów zebrały się przy zaporach, by uniemożliwić ich rozmontowanie.

W połowie września, mimo protestów Belgradu, który nie uznaje niepodległości Kosowa, granicę z Serbią obsadziły mieszane zespoły KFOR i unijnej misji Eulex oraz policjantów i celników kosowskich. Doszło wtedy do starć między demonstrującymi kosowskimi Serbami a żołnierzami KFOR; rannych zostało sześciu Serbów i czterech wojskowych.

Oddziały KFOR wysłano na granicę jeszcze w lipcu w związku z zamieszkami i blokadami przejść po nałożeniu przez władze Kosowa embarga na import z Serbii, która odpowiedziała tym samym w stosunku do towarów z kosowskimi znakami celnymi.

Zajścia na granicy stały się powodem zawieszenia rozmów serbsko-kosowskich, prowadzonych w Brukseli pod egidą UE. Rozmowy te mają na celu ułatwienie życia ludziom i usprawnienie kontaktów między Serbią a Kosowem, dawną serbską prowincją, która - wbrew Belgradowi - ogłosiła w 2008 roku niepodległość.

O sytuacji w Kosowie czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/17/t97553.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/serbia;coraz;blizej;unii;ale;ke;stawia;warunki,183,0,934839.html) Jest nowy kandydat do Unii. Warunkowo Otwarcie rokowań członkowskich będzie możliwe wtedy, gdy Belgrad unormuje relacje z Kosowem - poinformowała Bruksela.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/40/t156712.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/balkanski;kociol;znow;wybuchnie;napiecie;na;granicy;z;kosowem,95,0,910687.html) W Kosowie znowu wrze. Serbowie grożą Kosowska policja i celnicy szykują się do obsadzenia przejść granicznych z Serbią.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/2/t95746.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/merkel;pogodzi;belgrad;z;kosowem;stawka;unia,97,0,895841.html) Kosowo zdecyduje o rozszerzeniu Unii? Kanclerz Niemiec przebywa z jednodniową wizytą w stolicy Serbii.
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)