Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Znikną sądy 24-godzinne

0
Podziel się

System szybkiego sądzenia był korzystny głównie dla adwokatów z urzędu. Zarabiali nawet 7 tys. złotych przez weekend.

Znikną sądy 24-godzinne
(PAP/Grzegorz Michałowski)
bEpXhVHF

Ministerstwo Sprawiedliwości chce do końca roku wprowadzić zmiany w systemie szybkiego sądzenia - dowiedziała się _ Gazeta Wyborcza _. Zniknąć ma między innymi nazwa _ sądy 24-godzinne _.

Jak pisze dziennik, ich istnienie jest całkowicie nieopłacalne - pochłaniają miliony, a nie rozprawiają się z chuliganami. W zeszłym roku z 24 milionów złotych przeznaczonych na działanie sądów przyspieszonych aż 20 mln trafiło do adwokatów z urzędu. Rekordziści potrafią zarobić nawet 7 tys. złotych w jeden weekend!

Gazeta zwraca uwagę na fakt, iż w 24 godziny da się osądzić jedynie tych drobnych przestępców, którzy przyznają się do winy. Na udowodnienie winy pseudokibicowi złapanemu po stadionowych burdach trzeba więcej czasu - pisze _ Wyborcza _. W praktyce sprawa taka trafia do zwykłego sądu.

bEpXhVHH

Resort sprawiedliwości chce, aby czas orzekania wydłuzyć do dwóch tygodni. Dzięki temu sędzie będzie miał czas na przesłuchanie świadków czy zapoznanie się z dowodami - na przykład zapisem z monitoringu. Zniknąć ma także obligatoryjny obrońca z urzędu.

bEpXhVIi
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)