Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Piotr Kaszuwara
|

Zniesławianie żołnierzy. Będą je ścigać z urzędu

0
Podziel się:

Chcemy zwrócić uwagę prokuratorów, że sprawy tego rodzaju powinny być traktowane z należytą starannością.

Zniesławianie żołnierzy. Będą je ścigać z urzędu
(Piotr Blawicki/East News)

_ - Pierwsze wnioski do prokuratrur będą wysłane jeszcze dziś _- zapowiedział rzecznik prasowy MON.

W 79 sprawach o zniesławienie i znieważenie polskich żołnierzy Departament Prawny MON, za zgodą szefa resortu, wyśle pisma do prokuratur z wnioskiem o ściganie tych przestępstw z urzędu.

Rzecznik prasowy MON Jacek Sońta potwierdził, że pierwsze wnioski do prokuratur wysłane będą jeszcze dziś. _ - Chcemy zwrócić uwagę prokuratorów, że sprawy tego rodzaju powinny być traktowane z należytą starannością _.

Jako pierwszy na obraźliwe wpisy w Internecie pod adresem polskich żołnierzy, służących w kontyngentach zagranicznych, zareagował starszy sierżant Jacek Żebryk, wówczas żołnierz 21 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie. Złożył zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa w Prokuraturze Rejonowej w Białogardzie, która ustaliła dane internautów obrażających polskich żołnierzy - napisało MON na swojej stronie internetowej.

Ostatecznie prokuratura stwierdziła, że czyn nie nosi znamion przestępstwa z artykułu 255 Kodeksu Karnego (publiczne pochwalanie popełnienia zbrodni), ale należy go zakwalifikować jako przestępstwo zniesławienia z artykułu 212 § 2 kk. Zgodnie z prawem tego rodzaju przestępstwo ścigane jest z oskarżenia prywatnego.

Internauci, mieszkający także za granicą, szkalując poległych w Afganistanie, nazywali ich bandytami, najemnikami, zbrodniarzami. Użyli jeszcze bardziej dosadnych określeń. Żebryk uznaje to za przejaw czarnego PR. Uważa, że państwo i jego organy powinny bronić czci swoich funkcjonariuszy, zwłaszcza tych, którzy zginęli na służbie i bronić się już nie mogą.

Radcy prawni z Departamentu Prawnego MON, wysyłając pisma do prokuratur zajmujących się sprawami z powództwa starszego sierżanta, powoływać się będą między innymi na przepisy Kodeksu Karnego, które stanowią, że w sprawach o przestępstwa ścigane z oskarżenia prywatnego prokurator może rozpocząć postępowanie, jeżeli wymaga tego interes społeczny.

Czytaj więcej w Money.pl
Będzie proces za "zastrzelimy Kaczyńskiego" Janusza Palikota nie chroni poselski immunitet w procesie, który wytoczył mu Jarosław Kaczyński o ochronę dóbr osobistych.
Szkalowanie w internecie nie jest bezkarne Oczernianie firmy za pośrednictwem sieci może być uznane za naruszenie dóbr osobistych, zniesławienie lub czyn nieuczciwej konkurencji.
Kara za obrażanie w internecie. Kiedy i jaka? Obrażanie lub pomawianie różnych osób w internecie nie jest bezkarne. Coraz częściej szkalowani dochodzą swoich praw.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)