Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
prokuratura wojskowa
24.09.2013 18:01

Znany wiceminister podejrzany o korupcję

Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo z zawiadomienia Służby Kontrwywiadu Wojskowego.

Podziel się
Dodaj komentarz

Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo z zawiadomienia Służby Kontrwywiadu Wojskowego _ w sprawie podejrzenia przyjęcia korzyści majątkowej przez osobę pełniącą funkcję publiczną _.

Według portalu Dziennik.pl. chodzi o wiceministra obrony narodowej Waldemara Skrzypczaka. Rzecznik prokuratury Dariusz Ślepokura powiedział, że 16 września do prokuratury wpłynęły - za pośrednictwem prokuratury wojskowej - materiały Służby Kontrwywiadu Wojskowego. 19 września wszczęto śledztwo - dodał Ślepokura.

Zastrzegł, że z powodu niejawnego charakteru sprawy nie może podać innych szczegółów, w tym osoby, której dotyczy zawiadomienie SKW. Dziennik.pl podał, że chodzi o Skrzypczaka. Art. 228 par. 1 Kodeksu karnego stanowi, że kto, w związku z pełnieniem funkcji publicznej przyjmuje korzyść majątkową lub osobistą albo jej obietnicę, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Wcześniej prokurator generalny Andrzej Seremet mówił, że zdecyduje, jaka jednostka - cywilna czy wojskowa - zbada zawiadomienie SKW dotyczące rzekomego lobbingu w sprawach zbrojeniowych. Pod koniec lipca _ Rzeczpospolita _ napisała, że SKW wystąpiła do prokuratury przeciwko odpowiedzialnemu za zakupy sprzętu i uzbrojenia wiceszefowi MON Waldemarowi Skrzypczakowi. SKW miała podejrzewać Skrzypczaka o lobbing na rzecz koncernów zbrojeniowych. Dziennik twierdził też, że SKW ostatnio nie przedłużyła Skrzypczakowi certyfikatu dostępu do informacji _ ściśle tajnych _.

Skrzypczak zaprzeczył, by lobbował za jakąkolwiek firmą, przyznał, że osobiście zna niektórych szefów firm zbrojeniowych i pracujących dla nich lobbystów. Dodał, że oficjalnie nic nie wie o doniesieniu SKW do prokuratury, nie dziwi go jednak zainteresowanie kontrwywiadu wojskowego. Według Skrzypczaka zamieszanie mogło być zemstą lobbystów za przecięcie _ wielu patologicznych układów _.

MON oświadczyło wtedy, że nie wiadomo mu o postępowaniu prokuratury ani o jakichkolwiek zarzutach. Resort podkreślił, że wszyscy jego pracownicy mają niezbędne poświadczenia bezpieczeństwa w dostępie do informacji niejawnych i nie jest prawdą, że Skrzypczakowi zablokowano dostęp do niezbędnych w pracy dokumentów. Natomiast Naczelna Prokuratura Wojskowa poinformowała, że _ w żaden sposób nie może się odnieść do pytań _ związanych z publikacją.

W piątek Centrum Informacyjne Rządu podało, że premier Donald Tusk podjął decyzję o rozpoczęciu procedury odwołania szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego gen. bryg. Janusza Noska. Wniosek o odwołanie generała złożył szef MON Tomasz Siemoniak.

Według odniesień medialnych odwołanie Noska może mieć związek konfliktem między szefem SKW i gen. Skrzypczakiem, chociaż bezpośrednim powodem miały być nieprawidłowości związane z ustawianiem przetargów na ochronę lotniska w Malborku (Pomorskie). Pragnące zachować anonimowość źródło w MON powiedziało PAP, że minister obrony nie był zadowolony, że SKW zawczasu nie wykryła sprawy w Malborku. Na pytanie PAP dotyczące przyczyn odwołania Noska, Siemoniak powiedział: _ Nie będę komentować. To sprawa służb _.

Zgodnie z ustawą o SKW i Służbie Wywiadu Wojskowego szefów tych służb premier powołuje i odwołuje na wniosek ministra obrony po zasięgnięciu opinii prezydenta, Kolegium ds. Służb Specjalnych oraz sejmowej speckomisji. Ta ostatnia ma zaopiniować wniosek o odwołanie Noska 27 września.

Czytaj więcej w Money.pl
Dowódca bazy w Malborku odwołany Powodem tej decyzji są zatrzymania żołnierzy i pracowników z tej jednostki dokonanych w ostatnich dniach przez żandarmerię wojskową i policję.
Ten projekt ustawy poparły wszystkie kluby Możliwość awansu bez zmiany stanowiska, odejście od kadencyjności dla podoficerów i urlopy ojcowskie dla żołnierzy - to zakłada nowy projekt ustawy.
Zredukują budżet MON-u. O ile? Resort poinformował, że większość oszczędności w MON-ie obejmie wydatki majątkowe.
Tagi: prokuratura wojskowa, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz