Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Znany tygodnik opowiedział się za niepodległością Szkocji

0
Podziel się:

Postrzegamy referendum, jako wybór między upadłym systemem politycznym, a szansą na odnowienie szkockiego społeczeństwa w duchu równości, otwartości i sprawiedliwości.

Znany tygodnik opowiedział się za niepodległością Szkocji
(zmeel/iStockphoto)

Wpływowy szkocki tygodnik Sunday Herald jako pierwsza gazeta w Wielkiej Brytanii otwarcie opowiedział się za niepodległością Szkocji. W referendum zaplanowanym na 18 września Szkoci zdecydują, czy ich kraj odłączy się od Zjednoczonego Królestwa.

_ Sunday Herald mówi tak _ - informuje na pierwszej stronie wydawany w Glasgow tygodnik. Hasło umieszczone zostało na tle kwiatu ostu, narodowego symbolu Szkocji.

_ - Po rozważeniu argumentów Sunday Herald doszedł do szczerego i zdecydowanego stanowiska, że najlepszym rozwiązaniem jest głosowanie za niepodległością _ - napisano w artykule redakcyjnym.

_ - Postrzegamy referendum (w sprawie odłączenia się Szkocji od Wielkiej Brytanii - PAP) nie jako wybór między status quo a niepewną przyszłością, lecz jako wybór między upadłym systemem politycznym a szansą na odnowienie szkockiego społeczeństwa _ w duchu równości, otwartości i sprawiedliwości - dodano.

Redakcja _ Sunday Heralda _ uważa, że wbrew kategorycznym zapowiedziom Londynu niepodległej Szkocji pozwolono by na przyłączenie się do brytyjskiej unii walutowej oraz wejście do Unii Europejskiej.

Władze w Londynie ostrzegały wcześniej Szkotów, że jeśli opowiedzą się za niepodległością, nie będą mogli zachować funta szterlinga, a więc pozostać w unii walutowej z resztą Zjednoczonego Królestwa. W ostatnich tygodniach badania opinii publicznej pokazywały, że różnica między zwolennikami a przeciwnikami referendum maleje. Stanowisko _ Sunday Heralda _ może przechylić szalę zwycięstwa na korzyść tych pierwszych - pisze Reuters.

Z kolei przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso zwracał uwagę, że wejście niepodległej Szkocji do UE _ może być bardzo trudne, jeśli w ogóle możliwe _. Jego zdaniem _ niezwykle trudne byłoby uzyskanie zgody wszystkich krajów Unii Europejskiej na przyznanie członkostwa nowym krajom, które postanowią oderwać się od istniejącego państwa należącego do UE _.

Szkockie referendum jest zaplanowane na 18 września. Jeśli większość uczestników opowie się za niepodległością, 18 miesięcy później Szkocja stanie się samodzielnym państwem.

Czytaj więcej w Money.pl
Niepodległa Szkocja "nie może mieć funta" Brytyjski minister finansów George Osborne wykluczył dzisiaj możliwość zachowania przez Szkocję funta szterlinga w razie poparcia niepodległości kraju we wrześniowym referendum.
Coraz więcej Szkotów jest za niepodległością Referendum w sprawie szkockiej niepodległości odbędzie się 18 września.
Szkoci wściekli na Brytyjczyków. Za UE Szef szkockiego rządu Alex Salmond oskarżył rząd brytyjski o prowadzenie kampanii przeciw niepodległości Szkocji.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)