Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Znany profesor oskarżony o plagiat. Czy sąd umorzy sprawę?

1
Podziel się:

W książce złożonej do wydawnictwa znalazły się fragmenty prac pięciu osób, bez podania źródła.

Znany profesor oskarżony o plagiat. Czy sąd umorzy sprawę?
(Kamil Porembiński/CC/Flickr)
bEEDxjYl

Sąd Rejonowy w Lublin-Zachód ogłosi w piątek 27 września decyzję w sprawie warunkowego umorzenia postępowania karnego wobec profesora KUL księdza Stanisława T., oskarżonego o przywłaszczenie autorstwa cudzych utworów.

Oskarżony złożył wniosek o warunkowe umorzenie postępowania, motywując to znikomą szkodliwością popełnionego czynu.

Sąd może warunkowo umorzyć postępowanie karne, jeśli wina i społeczna szkodliwość czynu nie są znaczne, a okoliczności popełnienia przestępstwa nie budzą wątpliwości.

bEEDxjYn

_ - Jeśli sąd nie uwzględni wniosku o warunkowe umorzenie postępowania, to rozpocznie się normalny proces karny _ - powiedział rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Lublinie Artur Ozimek.

Za przestępstwo plagiatu - które jest ścigane z oskarżenia publicznego - grozi kara do trzech lat więzienia.

Lubelska prokuratura oskarżyła 55-letniego prof. KUL ks. Stanisława T. o przywłaszczenie autorstwa cudzych utworów w publikacji _ Ewolucja kościelnego prawa polskiego w świetle kodyfikacji do XIX wieku _.

W lipcu 2008 r. złożył on publikację w wydawnictwie KUL i wskazał siebie jako wyłącznego jej autora, podczas gdy w książce zamieszczone zostały obszerne fragmenty innych prac, bez wskazania ich rzeczywistych autorów. Chodzi o fragmenty publikacji autorstwa pięciu innych osób.

bEEDxjYt

Z dołączonej przez prokuraturę opinii biegłego z zakresu ochrony własności intelektualnej wynika, że uchybienia, które znalazły się w książce ks. Stanisława T. - np. treści przepisane z innej książki bez podania autora, brak zaznaczenia obszaru cytowania innych autorów - stanowią plagiat bądź autoplagiat.

Stanisław T. przed prokuratorem nie przyznał się do winy. Wyjaśniał, że nie miał świadomości ani intencji zatajania autorstwa cudzych tekstów, na co dowodem miały być przypisy wskazujące autorów tekstów i dołączona bibliografia.

Śledztwo w sprawie plagiatu popełnionego przez prof. KUL Stanisława T. prokuratura wszczęła na skutek doniesień prasowych. Pisały o tym _ Forum Akademickie _ i _ Gazeta Wyborcza _.

Wielokrotne naruszenie cudzych praw autorskich ks. Stanisławowi T. zarzucił prof. Wacław Uruszczak z Uniwersytetu Jagiellońskiego, który przestudiował 14 prac opublikowanych przez duchownego w latach 2003-2008. W tekście pt. _ Z takim sposobem uprawiania nauki nie można się zgodzić _, opublikowanym na stronach internetowych wydziału prawa UJ, Uruszczak wymienił liczne przypadki, gdy Stanisław T. przepisywał od innych autorów fragmenty ich prac.

bEEDxjYu

Lubelska prokuratura sprawdzała wskazane inne książki ks. Stanisława T. Nie objęto ich aktem oskarżenia, gdyż zostały one opublikowane wcześniej niż pięć lat temu, a po tym czasie przestępstwo plagiatu ulega przedawnieniu.

Na KUL przeprowadzono postępowanie dyscyplinarne w tej sprawie - w marcu ub. roku ks. Stanisław T. został ukarany naganą. Rzecznik dyscyplinarny zarzucił księdzu, że _ w szeregu swoich publikacji z lat 2003-2008 w sposób uwłaczający godności nauczyciela akademickiego i naruszając cudze prawa autorskie, odpisywał obszerne fragmenty wykorzystywanych publikacji naukowych, zwykle z niewielkimi modyfikacjami, ale niejednokrotnie dosłownie, włączając w to przypisy _. Ksiądz przyznał, że w jego publikacjach występują fragmenty podobne do innych, ale tłumaczył, że częściowo ta zbieżność była niezamierzona.

Ks. Stanisław T. obecnie przebywa na urlopie bezpłatnym - nie prowadzi zajęć dydaktycznych ani nie uczestniczy w pracach dotyczących nadawania stopni naukowych.

Czytaj więcej w Money.pl
Zapowiadają "uwłaszczenie naukowców" _ Przywilej naukowca _ lub _ uwłaszczenie naukowców _ to element planowanej przez resort nowelizacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym.
USA krytykują Chiny i Ukrainę. Oto powody Przedstawiciel USA ds. handlowych (USTR) skrytykował Chiny za rosnące kradzieże amerykańskich tajemnic handlowych, a także Ukrainę za piractwo praw autorskich.
To ukróci piractwo w sieci? Boni ma pomysł Umowa ACTA, która wywołała w całej Europie i Polsce wiele kontrowersji miała uregulować także prawa twórców w internecie.
bEEDxjYO
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(1)
ale sie napra...
3 lata temu
oczywistw wzgedu dla smirdziucha w sutanie-temi wszystko ujdzie,po [rostu milosierdzie polskiego aparatu sprawiedliwosci.No!-gyby to cywilny profesor,o!-tu byly by srogie zialania.Ale nic to -tevwszystkie KUL-e,to zanizone wyksztalcenia -to niski poziom nauczania.