Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
trybunał konstytucyjny
30.10.2010 13:52

Znamy kandydatów na sędziów Trybunału Konstytucyjnego

Za miesiąc kończy się kadencja czterech obecnych sędziów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Jacek Turczyk)

*Profesorowie z Uniwersytetu Warszawskiego: Krystyna Pawłowicz i Marek Zubik, prof. Piotr Tuleja z Uniwersytetu Jagiellońskiego, prof. Bogusław Banaszak z Uniwersytetu Wrocławskiego oraz zastępca przewodniczącego Trybunału Stanu Stanisław Rymar - to kandydaci na sędziów Trybunału Konstytucyjnego.*

na zdjęciu: Trybunał Konstytucyjny orzeka w sprawie składek zdrowotnych rolników* *

Kandydatury zostały zgłoszone przez kluby poselskie na cztery miejsca zwalniające się za miesiąc w TK. 2 listopada mija termin zgłaszania kandydatów.

Prof. Pawłowicz zgłosił klub PiS, prof. Zubika - klub PSL. Kandydatami PO - powiedział PAP w sobotę poseł Platformy Jarosław Gowin - są zaś: prof. Tuleja, prof. Banaszak i Stanisław Rymar. SLD nie ujawnia jeszcze, kogo zgłosi; według informacji pragnącego zachować anonimowość polityka klubu, namawiany jest jeden z sędziów Sądu Najwyższego.

2 grudnia kończy się 9-letnia kadencja czterech sędziów Trybunału - prezesa Bohdana Zdziennickiego, wiceprezesa Marka Mazurkiewicza oraz Mariana Grzybowskiego i Mirosława Wyrzykowskiego.

Prof. Tuleja jest specjalistą prawa konstytucyjnego, a jego kandydatura - jak mówił niedawno wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka Wojciech Wilk (PO) - była rekomendowana przez byłych prezesów TK: prof. Andrzeja Zolla, prof. Marka Safjana i Jerzego Stępnia.

*Kandydatów do TK *przedstawia grupa co najmniej 50 posłów lub prezydium Sejmu (dotąd prezydium nie korzystało z tego uprawnienia). Kandydat powinien wyróżniać się wiedzą prawniczą. Powinien mieć m.in. wykształcenie prawnicze, nieskazitelny charakter i przez 10 lat pełnić funkcję sędziego, prokuratora, adwokata, radcy prawnego lub notariusza - nie dotyczy to pracowników PAN i innych placówek naukowo-badawczych. Zgłoszonych kandydatów zaopiniuje sejmowa komisja sprawiedliwości. Wyboru dokonuje Sejm bezwzględną większością głosów.
Urodzony w 1963 r. Tuleja jest doktorem habilitowanym nauk prawnych, profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kieruje Katedrą Prawa Konstytucyjnego UJ, od wielu lat związany z Trybunałem Konstytucyjnym, gdzie pełni funkcję dyrektora Zespołu Wstępnej Kontroli Skarg Konstytucyjnych.

Prof. Banaszak od 2002 r. kieruje Katedrą Prawa Konstytucyjnego na Uniwersytecie Wrocławskim. Od 1998 r. jest też profesorem na Wydziale Prawa Europejskiego Uniwersytetu Viadrina (Frankfurt nad Odrą), gdzie kieruje Katedrą Polskiego Prawa Publicznego. Od 1992 r. stale współpracuje z parlamentem; jest autorem kilkudziesięciu ekspertyz dla Senatu i Sejmu, a także ponad 250 prac naukowych. 4 listopada 2004 roku otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu w Pecsu (Węgry).

Stanisław Rymar od 1986 roku jest członkiem Naczelnej Rady Adwokackiej. W latach 1989-1992 pełnił w niej funkcję sekretarza, od 1995 do 1998 roku - wiceprezesa, a od 2001 do 2007 r. - prezesa. 14 listopada 2007 r. Sejm wybrał go na wiceprzewodniczącego Trybunału Stanu. Ukończył Wydział Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, w 1966 roku zdał egzamin sędziowski, a w 1969 egzamin adwokacki. Specjalizuje się w prawie cywilnym, karnym, sportowym oraz w postępowaniu sądowym cywilnym i karnym.

Proponowany przez klub PSL 36-letni prof. Marek Zubik jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji UW. Kierował licznymi programami badawczymi realizowanymi przez Helsińską Fundację Praw Człowieka, Instytut Spraw Publicznych oraz Komitet Badań Naukowych; współpracował jako ekspert z OBWE. W latach 1998-2002 pracował jako ekspert w Biurze Studiów i Ekspertyz Kancelarii Sejmu, a w latach 2002-07 był wicedyrektorem Zespołu Wstępnej Kontroli Skarg Konstytucyjnych i Wniosków w Biurze TK. Był także zastępcą Rzecznika Praw Obywatelskich. Od 2006 roku kieruje Katedrą Prawa Konstytucyjnego Uniwersytetu Warszawskiego.

Prof. Krystyna Pawłowicz, kandydatka PiS, jest profesorem na Wydziale Prawa i Administracji UW. Od 2007 r. z rekomendacji PiS zasiada w Trybunale Stanu. W 1979 r. odbyła aplikację sędziowską. W 1989 r. po stronie solidarnościowej uczestniczyła w rozmowach Okrągłego Stołu. Jest współautorką ustawy o zgromadzeniach z 1990 r. Gdy premierem był Jan Olszewski, Pawłowicz pracowała w Biurze Prasowym Rządu. W 2005 r. uzyskała habilitację, od 2007 r. jest profesorem UW. Dwa lata temu pisała, że TK powinien wypowiedzieć się w sprawie Traktatu Lizbońskiego i opowiadała się za pierwszeństwem przed nim polskiej konstytucji. PiS już raz zgłosił kandydaturę Pawłowicz do Trybunału - na początku marca jej kandydatura nie uzyskała jednak większości w Sejmie.

Coraz głośniejsze są ostatnio postulaty zapewnienia apolitycznego wyboru sędziów TK. Niedawno byli prezesi TK Safjan, Stępień i Zoll oświadczyli, iż pożądane jest, aby kandydaci mogli być opiniowani przez środowiska zawodowe i naukowe. Z kolei Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że do jej obowiązków ustawowych powinno należeć przedstawianie opinii o kandydatach; prawa do zaopiniowania kandydatur domaga się też Stowarzyszenie Sędziów Iustitia. O zasięgnięcie opinii środowiska prawniczego i publiczne przesłuchanie kandydatów apelowali też do marszałka Sejmu Grzegorza Schetyny dziekani uniwersyteckich wydziałów prawa, którzy również rekomendują swoich kandydatów.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/202/t80074.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/trybunal;zbada;czy;mozna;inwigilowac;dziennikarzy,116,0,701044.html) Trybunał zbada, czy można inwigilować dziennikarzy SLD chce sprawdzenia konstytucyjności ustawy o ABW.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/169/t114601.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/krus;do;reformy;rowne;skladki;rolnikow;niekonstytucyjne,73,0,699465.html) KRUS do reformy. Równe składki rolników niekonstytucyjne Składki bogatych rolników nie powinny być płacone z budżetu.
Tagi: trybunał konstytucyjny, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz