Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zmowy cenowe pod lupą UOKiK

0
Podziel się:

Urząd sprawdza trzy firmy, między innymi producenta płynu Ludwik.

Zmowy cenowe pod lupą UOKiK
(UOKiK)

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowania, mające wyjaśnić, czy firmy Inco-Veritas, Akuna Polska i Scotts Poland ustalały z dystrybutorami swoich produktów ceny ich dalszej odsprzedaży, co jest zakazane.

Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel (na zdjęciu), prezes UOKiK przypomniała, że porozumienia, których celem lub skutkiem jest wyeliminowanie lub ograniczenie konkurencji, np. poprzez wspólne ustalanie cen towarów czy podział rynku, są zakazane.

Przepisy zakazują zawierania takich porozumień nie tylko pomiędzy konkurentami, ale również pomiędzy przedsiębiorcami działającymi na różnych szczeblach obrotu.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/5/t46853.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/kara;dla;windykatora;za;zastraszanie;klientow,73,0,710985.html) Kara dla windykatora. Za zastraszanie klientów
Pierwsze z postępowań dotyczy spółki Inco-Veritas, producenta m.in. płynu do mycia naczyń Ludwik. UOKiK poinformował, że zdobył informacje świadczące o tym, iż spółka może ustalać ze swoimi dystrybutorami minimalne ceny odsprzedaży swoich produktów. Mają na to wskazywać m.in. dokumenty, w których spółka zobowiązuje swoich kontrahentów do sprzedaży towarów po cenach nie niższych, niż znajdujące się w jej cenniku lub nie mniejszych, niż cena zakupu.

Prezes Urzędu wszczęła również postępowanie przeciwko spółce Akuna Polska, która zajmuje się sprzedażą suplementów diety na zasadach marketingu sieciowego. W takim systemie kontrahent nabywa za określoną cenę produkty bezpośrednio od Akuna, a następnie odsprzedaje je kolejnemu dystrybutorowi w ramach tzw. linii sponsorskiej lub klientowi końcowemu, czyli konsumentowi.

Według UOKiK, analiza umów i innych dokumentów dotyczących współpracy spółki z kontrahentami wskazuje, że mogło dojść do niezgodnego z prawem ustalenia sztywnych cen detalicznych, po których dystrybutorzy mają obowiązek sprzedawania produktów konsumentom.

Trzecie postępowanie dotyczy spółki Scotts Poland, producenta nawozów i środków ochrony roślin. Jak poinformował UOKiK, o niedozwolonym ustalaniu cen odsprzedaży produktów spółki może m.in. świadczyć postanowienie znajdujące się w jej umowach z dystrybutorami, zgodnie z którym dystrybutor zobowiązany jest sprzedawać produkty Scotts po cenach uzgodnionych ze spółką.

Zgodnie z ustawą o ochronie konkurencji i konsumentów postępowanie w sprawie praktyk ograniczających konkurencję powinno zakończyć się w terminie pięciu miesięcy od dnia wszczęcia. Jeśli stawiane zarzuty potwierdzą się, przedsiębiorcom grożą kary sięgające 10 proc. ich przychodu w roku poprzedzającym wydanie decyzji.

UOKiK przypomniał, że uczestnicy zmów, którzy chcą uniknąć sankcji finansowej mogą skorzystać z programu łagodzenia kar. Przedsiębiorca, który dostarczy istotne informacje o istnieniu porozumienia, nie był jego inicjatorem oraz nie nakłaniał innych do niedozwolonych działań może ubiegać się nawet o całkowite odstąpienie od wymierzenia kary pieniężnej.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/123/t91771.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/uokik;po;stronie;klientow;pietnuje;praktyki;orange,25,0,701721.html) UOKiK po stronie klientów. Piętnuje praktyki Orange Operator nie może rozwiązać umowy bez powiadomienia.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/87/t46423.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/uokik;nalozyl;milionowa;kare;na;canal;cyfrowy,255,0,657663.html) UOKiK nałożył milionową karę na Canal+ Cyfrowy Urząd rozpoczął postępowanie po skargach konsumentów w listopadzie 2009 r.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/214/t37334.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/zarzadca;a4;zaplaci;1;3;mln;zl;kary,209,0,618705.html) Zarządca A4 zapłaci 1,3 mln zł kary Firma powinna była obniżyć cenę za przejazd na czas dokuczliwych remontów.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)