Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zmiany w VAT doprowadzą rząd do upadku?

0
Podziel się:

Czeska Izba Poselska zawiesiła dzisiaj obrady bez uchwalenia porządku sesji, gdy okazało się, że nie wszyscy popierają rządowy projekt zmian podatkowych, w tym wzrost stawki podatku VAT.

Zmiany w VAT doprowadzą rząd do upadku?
(ec.europa.eu)

Czeska Izba Poselska zawiesiła dzisiaj obrady bez uchwalenia porządku sesji, gdy okazało się, że nie wszyscy deputowani Obywatelskiej Partii Demokratycznej (ODS) premiera Petra Neczasa popierają rządowy projekt zmian podatkowych, w tym wzrost stawki podatku VAT.

Swój sprzeciw zadeklarowało 6 deputowanych ODS. Izba ma kontynuować obrady od jutrzejszego poranka. Premier zapowiedział, że jeśli pakiet podatkowy zostanie przez posłów odrzucony, skieruje go pod głosowanie ponownie, ale tym razem wspólnie z wnioskiem o udzielenie rządowi wotum zaufania.

Podobnie jak lewicowa opozycja, przeciwni pakietowi posłowie ODS argumentowali, że zwiększenie podatku VAT doprowadzi do obniżenia poziomu życia obywateli oraz wycofywania się zagranicznych inwestorów, a w efekcie do osłabienia czeskiej gospodarki.

Ponieważ projekt podwyższenia podatku VAT odrzucił wcześniej Senat, do jego przeforsowania Izba Poselska potrzebuje bezwzględnej większości wszystkich swych deputowanych, czyli co najmniej 101 głosów. W razie sprzeciwu sześciu posłów ODS uzyskanie takiej większości będzie niemożliwe.

_ - Jest nas spora grupa. Mamy zastrzeżenia do programu ODS _ - stwierdził otwarcie jeden z _ rebeliantów _, poseł Jan Florian. Zdaniem ekspertów zapowiedziana przez Neczasa procedura uchwalenia pakietu potrwa jednak od 10 do 12 tygodni i może zagrozić terminowemu przyjęciu przyszłorocznego budżetu, opartego m.in. na zwiększonych wpływach z podatku VAT.

Oznacza także ryzyko dla obecnego układu politycznego. _ - Neczas stawia wszystko na jedną kartę. Tak blisko upadku jego rząd jeszcze nie był _ - skomentowała dzisiejsze wydarzenia w Izbie Poselskiej telewizja informacyjna TA24.

Zwiększenie stawki podatku VAT Izba Poselska uchwaliła po raz pierwszy 13 lipca. Rząd argumentował wówczas, że jest to niezbędne dla wzrostu wpływów budżetowych i ograniczenia deficytu budżetowego do 2,9 proc. produktu krajowego brutto w 2013 roku.

16 sierpnia Senat odrzucił podwyżkę VAT, a jego weto w tej sprawie Izba Poselska może obalić tylko większością kwalifikowaną. Zamiar podniesienia stawki podatku VAT oburzył czeską opozycję i niektórych deputowanych rządzącej koalicji. Argumentowano, że spowoduje to powszechny wzrost cen, co odczują zwłaszcza emeryci i osoby o niskich dochodach. Państwo chce to zrekompensować poprzez waloryzację emerytur oraz zasiłki i odpisy od podatków na wyżywienie dzieci, ale opozycja traktuje te zapowiedzi sceptycznie.

Nie wiadomo, czy pakietu podatkowego nie zawetowałby i tak prezydent Vaclav Klaus, który zaapelował do deputowanych, aby go nie uchwalali. Zdaniem Klausa _ zwiększenie podatków w sytuacji kryzysu finansowego to balansowanie na krawędzi politycznego samobójstwa _. Prezydent dodał, że _ forsując wyższy podatek VAT, premier Neczas popełnia fatalny błąd _.

Czytaj więcej w Money.pl
U nich podwyżki podatku VAT nie będzie Przeciw wprowadzeniu wyższej stawki podatku VAT głosowała opozycyjna lewica, która ma większość w 81-osobowym Senacie.
Na tych wyłudzeniach tracimy setki milionów Nawet 400 mln złotych rocznie może tracić budżet na wyłudzeniu podatku VAT w branży stalowej. Skala zjawiska jest tak duża, że zagraża działalności uczciwych dystrybutorów stali.
Fiskus ma pomysł na większe wpływy z VAT Resort finansów chce obniżyć w 2013 r. do 20 tys. zł limit obrotów, którego przekroczenie skutkuje obowiązkiem posiadania kasy fiskalnej.
vat
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)