Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zmiany w ustawie o samorządach. Sejm odrzucił projekt PiS

0
Podziel się:

Sejm odrzucił w głosowaniu projekt zmian w ustawie o samorządzie gminnym autorstwa PiS.

Zmiany w ustawie o samorządach. Sejm odrzucił projekt PiS
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bEJYaIbV

Sejm odrzucił projekt zmian w ustawie o samorządzie gminnym autorstwa PiS, zakładający, że zawieszenie wójta w pełnieniu obowiązków mogłoby nastąpić też na mocy uchwały rady gminy.

Wniosek o odrzucenie projektu złożył podczas środowej debaty klub PO. Dziś za wnioskiem było 241 posłów, 187 było przeciw, 1 wstrzymało się od głosu.

Obecnie zawieszenie wójta w pełnieniu obowiązków następuje z mocy prawa w sytuacji aresztowania wójta (burmistrza, prezydenta miasta), odbywanie kary pozbawienia wolności, niezdolności do pracy z powodu choroby trwającej dłużej niż 30 dni.

bEJYaIbX

Autorzy projektu zmian w ustawie o samorządzie gminnym proponowali, by następowało to również na mocy uchwały rady gminy o zawieszeniu wójta w pełnieniu obowiązków.

Zgodnie z projektem uchwałę taką rada gminy miałaby przyjmować (większością co najmniej 3/5 głosów ustawowego składu rady, w głosowaniu jawnym), jeżeli uprawomocniło się postanowienie o postawieniu zarzutów wójtowi, wydane przez prokuraturę w sprawie ściganej z oskarżenia publicznego za przestępstwo popełnione umyślnie, zagrożone karą pozbawienia wolności. Zawieszenie w pełnieniu obowiązków następowałoby na okres trwania postępowania karnego.

Czytaj więcej w Money.pl
Stracili miliard, bo rząd zniósł podatek Zniesienie obowiązku płacenia podatku od spadków i darowizn przez małżonków i krewnych w linii prostej uderzyło w kasy samorządów.
"Polskie samorządy nie są zbytnio zadłużone" Problemem polskich samorządów nie jest ich zbyt duże zadłużenie, ale brak stabilnych dochodów.
Planowany deficyt w samorządach będzie... Deficyt jednostek sektora samorządowego w tym roku nie powinien przekroczyć 10,5 mld zł.
bEJYaIcy
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)