Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zmiany w służbach specjalnych. Sienkiewicz: chodzi o szybkość decyzji

0
Podziel się:

Rząd planuje m.in. podporządkowanie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa pod MSW. - Ustawa jest prawie gotowa - mówi szef resortu Bartłomiej Sienkiewicz.

Zmiany w służbach specjalnych. Sienkiewicz: chodzi o szybkość decyzji
(Stanislaw Kowalczuk/East News)

W zapowiedzianych przez premiera Donalda Tuska zmianach dotyczących wojskowych służb specjalnych i Rządowego Centrum Bezpieczeństwa chodzi o szybkość podejmowania decyzji - powiedział dziś szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz.

Wczoraj Donald Tusk powiedział w Sejmie, że Polska musi być przygotowana na długotrwałą niestabilność za wschodnią granicą i dlatego będzie budować taki zestaw środków, które wzmocni możliwości szybkiej reakcji w sytuacjach krytycznych. Wymienił m.in. podporządkowanie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa MSW (obecnie podlega ono szefowi rządu) oraz szybkie przeprowadzenie zmian w służbach specjalnych (ich reformę zapowiedziano w 2013 r.), w tym podporządkowanie SKW i SWW - ministrowi obrony.

_ - Jeśli chodzi o służby, jest prawie gotowa ustawa, ona w najbliższym czasie przejdzie przez rząd, która jednoznacznie przesądza, że wojskowe służby, czyli zarówno kontrwywiad wojskowy, jak wywiad wojskowy, będzie podporządkowany ministrowi obrony narodowej _ - powiedział dziś Sienkiewicz.

_ - To jest dość oczywisty ruch. Tak jak armia, tak i służby, które działają na rzecz tej armii, powinny być w jednym miejscu. To skraca cały system obiegu informacji, rozstrzyga pewną odpowiedzialność, jest, prawdę mówiąc, zgodne z duchem konstytucji _ - wyjaśnił szef MSW.

Pod koniec stycznia komitet stały Rady Ministrów zarekomendował rządowi do przyjęcia projekty nowych ustaw o cywilnych służbach specjalnych - ABW i AW.

Zmianę podporządkowania RCB Sienkiewicz tłumaczył szybkością podejmowania decyzji. RCB podlega obecnie premierowi, a odpowiedzialność za zarządzanie kryzysowe spoczywa na MSW. _ - W związku z tym, mamy taką dość dziwną konstrukcję, gdzie z jednej strony minister jest odpowiedzialny za zarządzanie kryzysowe, ale to ciało, które realizuje, jest gdzie indziej. Więc to jest taka naturalna integracja narzędzi _ - mówił minister.

Jak dodał, planowane zmiany to _ formalne przesunięcia, mające usprawnić szybkość podejmowania decyzji w sytuacjach kryzysowych, skrócić obieg informacji, umożliwić sprawniejsze zarządzanie państwem w sytuacji, kiedy trzeba podejmować decyzje czasami w przeciągu godzin, a bywało także i minut _.

Tusk we wczorajszym wystąpieniu w Sejmie w sprawie aktualnej sytuacji na Ukrainie zapowiedział też zmiany priorytetów w zakresie kolejności dozbrajania polskiej armii. Jak wyjaśnił szef MON Tomasz Siemoniak, od kilku dni trwają intensywne prace nad doraźnymi zmianami w planie modernizacji technicznej sił zbrojnych w związku z sytuacją na Ukrainie. Jak dodał, chodzi o przesunięcie terminów, przyspieszenie dostaw i zwiększenie niektórych zasobów.

Czytaj więcej w Money.pl
Sienkiewicz: Rosja w poważnym kłopocie Słowa Putina świadczyły o tym, że rozumie, iż znalazł się w poważnym międzynarodowym kłopocie - ocenił minister spraw wewnętrznych.
Stadion Legii zamknięty do końca rundy? W ocenie ministra spraw wewnętrznych całą winę za zajścia podczas meczu ponosi organizator, czyli Legia, który zbyt późno wystąpił o wprowadzenie policji na stadion oraz popełnił rażące zaniedbania.
Konsorcjum spółek z GPW przedłużyło ważność swojej oferty W przetargu na budowę bloku o mocy 910 MW w Elektrowni Jaworzno III Tauron wybrał ofertę konsorcjum Rafako i Mostostalu Warszawa.
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)