Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zmiany w samozatrudnieniu a kontrakty menadżerskie

0
Podziel się:

Od stycznia 2007r. wprowadzone zostaną istotne zmiany dotyczące tzw. samozatrudnienia pracowników. Nowelizacja ustawy o PIT wprowadza bowiem nową definicję działalności gospodarczej. Jak te zmiany wpłyną na kontrakty menadżerskie?

Zmiany w samozatrudnieniu a kontrakty menadżerskie

Z dniem 1 stycznia 2007 roku wprowadzone zostaną istotne zmiany dotyczące tzw. samozatrudnienia pracowników. Nowelizacja ustawy o PIT wprowadza bowiem nową definicję działalności gospodarczej. Jak te zmiany wpłyną na kontrakty menadżerskie?

Ustawodawca chce w ten sposób ograniczyć nadużycia związane ze zmuszaniem pracowników do przechodzenia na samozatrudnienie, co niejednokrotnie wiąże się z utratą przez pracowników przywilejów. Osobami świadczącymi usługi na podobnych zasadach są także menadżerowie, którzy zawierają z pracodawcą tzw. kontrakty menadżerskie. Dlatego też należy rozważyć czy niniejsza regulacja znajdzie zastosowanie także wobec działalności świadczonej przez menadżerów na podstawie kontraktów menadżerskich.

_ Ustawodawca chce w ten sposób ograniczyć nadużycia związane ze zmuszaniem pracowników do przechodzenia na samozatrudnienie, co niejednokrotnie wiąże się z utratą przez pracowników przywilejów. _Kontrakt menadżerski

Za kontrakt menadżerski uważana jest umowa cywilnoprawna, na mocy której przyjmujący zlecenie (menadżer) zobowiązuje się za wynagrodzeniem do wykonywania czynności zarządu przedsiębiorstwem zleceniodawcy (przedsiębiorcy) na jego rachunek i ryzyko, przy czym prowadzi przedsiębiorstwo w imieniu własnym, bądź cudzym.

Klasyczna postać tych kontraktów ma zazwyczaj kształt umów zlecenia, umowy o świadczenie usług, rzadziej – np. w wypadku zarządu typu sanacyjnego, umów o dzieło. W zależności od woli stron umowy te niekoniecznie muszą być zawierane pomiędzy pracodawcą a osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą tj. z przedsiębiorcą. Umowę taką mogą również zawrzeć „zwykłe” osoby fizyczne.

Nowelizacja a świadczenie usług w ramach kontraktu menadżerskiego

Nowe przepisy ustawy o PIT wyraźnie przewidują, kiedy nie będziemy mieli do czynienia z działalnością gospodarczą.

Od 1 stycznia 2007 roku nie będą uznane za działalność gospodarczą czynności świadczone przez przedsiębiorcę, jeżeli odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie ponosi dający zlecenie, a czynności te są wykonywane pod kierownictwem zlecającego oraz w miejscu i czasie przez niego wyznaczonym.

Dodatkowo wykonujący te czynności menadżer nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością. Te trzy warunki mają zostać spełnione łącznie, aby urząd skarbowy mógł zakwestionować „świadczoną pracę”.

_ Od 1 stycznia 2007 roku nie będą uznane za działalność gospodarczą czynności świadczone przez przedsiębiorcę, jeżeli odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie ponosi dający zlecenie, a czynności te są wykonywane pod kierownictwem zlecającego oraz w miejscu i czasie przez niego wyznaczonym. _Przy tak sformułowanej definicji należy stwierdzić, iż przepisy te nie będą dotyczyły kontraktów menadżerskich. W przypadku jego klasycznego kształtu, cechy i treść wyraźnie wyłączają możliwość uznania takiej działalności za działalność mieszczącą się w zakresie definicji wprowadzonej nowelizacją ustawy o PIT.

Podkreślenia wymaga także fakt, iż od początku 2001 roku ustawodawca wyraźnie ustalił, iż wszelkie przychody uzyskiwane na podstawie kontraktów menadżerskich lub umów o podobnym charakterze należy traktować jako przychody z działalności wykonywanej osobiście.

Podsumowanie

Wprowadzone zmiany ustawy o PIT ograniczające samozatrudnienie pracowników w żadnym stopniu nie dotkną osób świadczących usługi na podstawie kontraktów menadżerskich, zważywszy na dotychczasowe brzmienie ustawy o PIT.

Autor jest radcą prawnym, wspólnikiem zarządzającym w kancelarii BSO – Prawo & Podatki we Wrocławiu

ZOBACZ TAKŻE:

wiadomości
prawo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)