Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zmiany w rządzie. Prezydent broni Sikorskiego

0
Podziel się:

Bronisław Komorowski podkreślił, że w kontekście formowania rządu chciałby, by MSZ było maksymalnie stabilne.

Zmiany w rządzie. Prezydent broni Sikorskiego
(Patryk Ptak/REPORTER)

Bronisław Komorowski podkreślił, że w kontekście formowania rządu chciałby, by MSZ było _ maksymalnie stabilne _. Jestem zainteresowany, by m.in. resort spraw zagranicznych nie podlegał zmianom - zadeklarował.

Komorowski mówił w czwartek w TOK FM, że to źle, że pojawia się wiele spekulacji dotyczących możliwej zmiany na stanowisku szefa polskiej dyplomacji, pełnionego przez Radosława Sikorskiego. Według mediów przyjął on propozycję objęcia funkcji marszałka Sejmu.

_ - Z mojego punktu widzenia - prezydenta, który jest zwierzchnikiem sił zbrojnych, ale także aktywnym współkreatorem i uczestnikiem polityki zagranicznej państwa polskiego - też stabilność w tym obszarze jest rzeczą niesłychanie ważną _ - powiedział prezydent. Podkreślił, że _ wszelkie spekulacje, wszelkie gwałtowne ruchy w tym obszarze są nacechowane szczególnym ryzykiem _.

Podkreślił swoje oczekiwanie, by resort spraw zagranicznych były maksymalnie stabilny. - _ Ale też muszę przyjmować do wiadomości to, że są jakieś partyjne układy, jakieś decyzje osobiste, jest jakaś całościowa gra i ja w związku z tym odnoszę się ze zrozumieniem do pewnych zmian, o których się mówi, które nie wiem, czy będą pewne _ - powiedział. Dodał, że zmian w tym resorcie nie oczekuje i do nich nie dąży.

_ - Natomiast, jeśli już musi ze względu na jakieś kalkulacje partyjnej bardziej natury następować zmiana, to ja oczywiście jestem zainteresowany, by zmiana była zmianą bezpieczną. Tzn. nie może się tam pojawiać osoba, która nie ma doświadczenia w zakresie dyplomacji, prowadzenia polityki zagranicznej. Na to nie będę się zgadzał, będę przestrzegał, będę o tym mówił, ale jestem absolutnie pewien, że przyszła pani premier Ewa Kopacz myśli dokładnie tak samo i że jej propozycje będą uwzględniały to moje oczekiwanie, ale i potrzebę państwa polskiego _ - wskazał.

Komorowski skomentował też pogłoski, że Sikorskiego miałby zastąpić b. minister finansów Jacek Rostowski: _ - Pan Jacek Rostowski (...) nie wypełnia tego kryterium doświadczenia dyplomatycznego czy w zakresie kierowania polityką zagraniczną _. Podkreślił, że Rostowski na pewno jest fachowcem w różnych obszarach i można jego wiedzę zagospodarować w inny sposób.

_ - Ale rok ostatni przed wyborami, rok niebezpieczny - bo są sytuacje zewnętrzne - stawiający bardzo mocno kwestie polityki bezpieczeństwa - a na nią się składa nie tylko polityka obronna, tylko właśnie w ogromnej mierze polityka zagraniczna, powiedziałbym, nie da szansy na spokojne uczenie się rzemiosła dyplomatycznego i kierowania polityką zagraniczną _ - ocenił prezydent.

Dopytywany o spekulacje, że nie lubi Sikorskiego, Komorowski odpowiedział: _ - Co tu poradzić na spekulacje _. _ Ja się do nich odniosłem w Newport na szczycie NATO. (...) Wystąpiłem razem z panem ministrem Sikorskim, powiedziałem publicznie, że są to paskudne plotki i że ja z panem ministrem Sikorskim sobie współpracowałem przez cztery lata i nie widzę żadnego powodu, by cokolwiek zmieniać w tej istniejącej sytuacji współpracy _ - powiedział.

Czytaj więcej w Money.pl
Prezydent przyjął dymisję Tuska. Kaczyński: Pokażemy, jaki był naprawdę Przyszły szef Rady Europejskiej jest przekonany, że pełniąc nową funkcję zrobi dużo dobrego dla Polski.
"Sawicki nie powinien dłużej być ministrem" Według SLD, nie potrafi zapewnić rolnikom wypłaty rekompensat za straty wywołane rosyjskim embargiem.
Sikorski bezpieczny? "To zły moment na zmiany" To zły moment na zmianę szefa polskiej dyplomacji, m.in. dlatego, że na wschodzie jest bardzo trudna sytuacja międzynarodowa - ocenił Grzegorz Schetyna.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)