Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zmiany w rządzie na przełomie sierpnia i września - zapowiada Janusz Piechociński

0
Podziel się:

W tym tygodniu Sejm ma zdecydować o losach ministra Sienkiewicza a także rozpatrzyć wniosek o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu.

Zmiany w rządzie na przełomie sierpnia i września - zapowiada Janusz Piechociński
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Lider PSL oczekuje, że premier zdejmie szefowi Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Bartłomiejowi Sienkiewiczowi uprawnienia nadzorcze nad służbami. Ludowcy decyzję w sprawie wotum nieufności wobec ministra podejmą dopiero jutro.

Aktualizacja: 11:50

We wtorek klub PSL zdecyduje jak głosować ws. wotum nieufności dla szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza. Ludowcy sygnalizują, że część z nich chce odejścia ministra. Szef PSL Janusz Piechociński deklaruje jednak, że PSL nie zachowa się niepoważnie.

Według części polityków PSL kluczowe dla decyzji w sprawie Sienkiewicza będzie poniedziałkowe spotkanie koalicyjne, z udziałem Donalda Tuska i Janusza Piechocińskiego, dotyczące wniosków PiS: o konstruktywne wotum nieufności dla rządu oraz o odwołanie ministra spraw wewnętrznych. Oba wnioski to pokłosie opublikowania przez tygodnik _ Wprost _ podsłuchanych rozmów polityków, w tym szefa MSW z prezesem NBP.

Szef klubu PSL Jan Bury powiedział, że będzie rekomendował ludowcom głosowanie przeciwko odwołaniu Sienkiewicza. - _ To jest wniosek opozycji, a koalicja ma obowiązek bronić swojego ministra. Premier prosił o kilka tygodni na wyjaśnienie sprawy podsłuchów, dajmy szansę Sienkiewiczowi na wypełnienie przez niego ostatniej misji i wyjaśnienie całej sprawy _ - zaznaczył.

Bury przyznał, że koalicja z Platformą jest trudna i _ na pewno w tej chwili przeżywa kryzys _. _ Ale rodzina pracuje w dobrych i złych czasach. Jesteśmy zwarci, jesteśmy partią odpowiedzialną _ - zapewnił Bury. Również Piechociński zapewnił w poniedziałek w radiowej Trójce: _ - Nie wyobrażam sobie, że zachowamy się niepoważnie i niegodnie, ale też nie pozwolimy się przyspawać do tego, żeby być w jednym szeregu wśród tych, którzy zawiedli _.

Bury zastrzega, że dla ostatecznej decyzji PSL w sprawie Sienkiewicza ważne będzie zaplanowane na poniedziałkowy wieczór spotkanie koalicyjne. W ostatnich dniach ludowcy sygnalizowali w nieoficjalnych rozmowach, że część z nich chce, aby Sienkiewicz odszedł z rządu. - _ W tym głosowaniu będzie u nas problem z utrzymaniem dyscypliny _ - przyznał jeden z posłów PSL.

_ - Nie będę umierał za ministra Sienkiewicza _ - zadeklarował poseł PSL Eugeniusz Kłopotek. _ - Mam nadzieję, że premier Tusk i minister Sienkiewicz ułatwią nam podjęcie decyzji, jeśli nie ułatwią, to będzie problem _ - ocenił. Zdaniem Kłopotka premier powinien czasowo zawiesić ministra Sienkiewicza w obowiązkach, lub przejąć bezpośrednio nadzór nad służbami specjalnymi, aby wyjaśnić sprawę podsłuchiwania polityków. _ - To obrona beznadziejnej sprawy, można bronić całego rządu, ale ciężko bronić jednego ministra, osoby, która sporo nagrzeszyła _ - dodał Kłopotek.

Szef klubu PSL liczy jednak, że Kłopotek nie zagłosuje inaczej niż pozostali posłowie Stronnictwa. _ Eugeniusz Kłopotek to odpowiedzialny poseł, wielokrotnie to pokazał, także podczas ostatniego głosowania nad wotum zaufania dla rządu _ - zaznaczył Bury.

PSL chce zmian w rządzie pod koniec wakacji

Janusz Piechociński mówił w radiowej Trójce, że taka decyzja byłaby zatrzymaniem politycznego zamieszania w związku z aferą podsłuchową. W tym tygodniu Sejm ma zdecydować o losach ministra Sienkiewicza a także rozpatrzyć wniosek o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu.

_ - Po to, by nie eskalować kolejnych głosowań, proponujemy zawiesić w roli nadzorcy i koordynatora służb obecnego ministra, a ponieważ mamy zadeklarowane głębokie zmiany personalne w rządzie na przełomie sierpnia i września, to pozwala uspokajać sytuację, tworzy przestrzeń dla spokojnego wyjaśnienia aż do bólu _ - powiedział Janusz Piechociński.
_ Nie pozwolimy się przyspawać do tego, żeby być w jednym szeregu wśród tych, którzy zawiedli _.

Pytany o to jak zachowa się PSL w głosowaniu w sprawie szefa MSW, lider ludowców zaznaczył, że decyzja nie należy tylko do jego partii. _ - Będę dziś apelował do premiera, by zdjąć ten rodzaj wyboru i ten rodzaj emocji z tej sprawy, bo jest nikomu nie potrzebny... jeśli nie, to idzie na ryzyko, w którym nie wszyscy posłowie Platformy czy PSL mogą głosować tak, jakby oczekiwał pan premier _ - zaznaczył Janusz Piechociński.

Jutro klub PSL podejmie ostateczną decyzję jak będzie głosował w sprawie szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza.

Czytaj więcej w Money.pl
Wszystkie służby specjalne w rękach Tuska? _ Dla dużej części opinii publicznej trudne jest zrozumienie, że minister Sienkiewicz może być sędzia we własnej sprawie _ - zaznaczył Piechociński.
OBWE wzywa rząd do szanowania wolności mediów Afera podsłuchowa dodatkowo uderza w gabinet Donalda Tuska rykoszetem zza granicy.
Spotkanie Tusk - Piechociński. Po co? Przewodniczący PSL zapowiedział dłuższą serię rozmów z przywódcami partii, w tym z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)