Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zmiany w rządzie. Będzie likwidacja ministerstw?

0
Podziel się:

Janusz Piechociński uważa, że same korekty personalne zapowiadane przez premiera Donalda Tuska to za mało.

Zmiany w rządzie. Będzie likwidacja ministerstw?
(MARIUSZ GRZELAK/Agencja SE/East News)

Wicepremier, szef PSL Janusz Piechociński powiedział, że chce zaproponować PO rozważenie zmiany struktury rządu poprzez likwidację resortów: administracji i cyfryzacji, skarbu, sportu i turystyki, a także stworzenie resortu energii i środowiska oraz przywrócenie MSWiA.

_ - Przy okazji prac nad budżetem, po jego skierowaniu do Sejmu, przedstawimy naszemu koalicjantowi ofertę, aby zapowiadana przez premiera korekta w rządzie dotyczyła nie tylko personaliów, ale też rozwiązań systemowych _ - poinformował dzisiaj szef ludowców.

Piechociński ocenił, że _ same korekty personalne _ zapowiadane przez premiera Donalda Tuska _ to za mało _. _ Trzeba wyciągnąć wnioski z kilku lat funkcjonowania centrum rządowego, przyglądając się rozwiązaniom funkcjonującym w innych krajach europejskich i poprawić wydolność instytucjonalną administracji _ - przekonywał.

Dlatego - dodał - _ wydaje się, że - szczególnie przy tym budżecie - warto wyciągnąć wnioski i poprawić funkcjonalność, liczbę resortów i ich zakres merytoryczny zgodnie z ustawą o działach _.

Lider PSL zaznaczył, że sygnalizuje _ bez pośpiechu i bez rewelacji potrzebę rozważenia scalenia, likwidacji niektórych resortów, a także scalenia agencji rządowych w celu zmniejszenia administracji i usprawnienia działań rządu _.

Jego zdaniem należy rozważyć likwidację resortu administracji i cyfryzacji, powrót do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, a także przesunięcie cyfryzacji do resortu gospodarki.

W związku z wypowiedzią Piechocińskiego w serwisie twitter pojawił się w czwartek wpis ministra administracji i cyfryzacji Michała Boniego: _ Jeśli to prawda co mówi premier Piechociński o likwidacji resortów, to znaczy, że nie rozumie co mówi _.

Piechociński postuluje ponadto likwidację Ministerstwa Sportu i Turystyki. _ Turystyka jest bardziej dziedziną gospodarczą _ - ocenił. Podkreślił, że jeśli premier Donald Tusk _ dalej podtrzymuje potrzebę dyskusji o resorcie energetyki _, to _ do rozważenia jest _ stworzenie resortu energii i środowiska oraz likwidacja resortu skarbu.

Zdaniem szefa ludowców spółki strategiczne powinny podlegać kancelarii premiera, a pozostała część spółek - razem z Agencją Rozwoju Przemysłu - resortowi gospodarki. _ Po to, by traktować procesy restrukturyzacyjne, prywatyzacyjne, modernizacyjne w gospodarce, jako całość _ - powiedział.

Zaproponował też połączenie dwóch agencji rolniczych oraz powołanie agencji bezpieczeństwa żywności, co _ wiązałoby się z podzieleniem inspekcji sanitarnej _. Piechociński zaznaczył, że w efekcie postulowanych zmian struktury rządu, należy też sobie postawić zadanie redukcji liczby urzędników.

O pomyśle powołania ministerstwa energetyki lub pełnomocnika rządu do tej sprawy Tusk mówił w kwietniu. Piechociński podkreślał wtedy, że powołanie nowego resortu _ nie załatwi spraw, które są bardziej złożone _. Szef PSL zauważył wówczas, że potrzebne jest uporządkowanie zarządzania kwestiami energetyki i przypomniał, że zgodnie z obecnym stanem prawnym, znajdują się one w gestii resortów: gospodarki, skarbu i środowiska.

Czytaj więcej w Money.pl
Ponad sto milionów mniej na sądy i nie tylko Członkowie sejmowej komisji nie dyskutowali nad zgłoszonymi propozycjami oszczędności. Wszystkie zostały zaopiniowane pozytywnie.
"Rząd robi z nas drugą Grecję" Senat zawiesił pierwszy budżetowy próg ostrożnościowy. Ekonomiści nie pozostawiają na tej decyzji suchej nitki.
Kto jest winny zawieszenia progu ostrożnościowego? Kolejne rządy pracowały na zwiększenie długu od lat, ale Rostowski też ma wiele na sumieniu.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)