Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zmiany w przepisach przedłużania aresztu tymczasowego

0
Podziel się:

Senacki projekt nowelizacji kodeksu postępowania karnego dostosowuje prawo do orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego.

Zmiany w przepisach przedłużania aresztu tymczasowego
(senat.gov.pl)

Bardziej rygorystyczne przesłanki do przedłużenia aresztu tymczasowego w przypadku, gdy zapadł nieprawomocny wyrok sądu pierwszej instancji, zakłada projekt nowelizacji kodeksu postępowania karnego, którym w środę zajmował się Senat.

Senacki projekt nowelizacji kodeksu postępowania karnego dostosowuje prawo do trzech ważnych orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego. TK orzekł m.in., że niekonstytucyjne są przepisy w zakresie, w jakim nie określają jednoznacznie przesłanek przedłużenia tymczasowego aresztowania po wydaniu pierwszego (nieprawomocnego) wyroku przez sąd pierwszej instancji. Ponadto za niezgody z konstytucją TK uznał przepis dot. braku określenia maksymalnego okresu, jaki trwać może tymczasowe aresztowanie w postępowaniu karnym.

Podczas środowej debaty senatorowie zaproponowali poprawki korygujące do projektu.

Projekt noweli zakłada, że każdorazowe przedłużenie aresztu tymczasowego może nastąpić jedynie w przypadkach określonych w art. 258 par. 1 lub 3 kpk, na okres nie dłuższy niż 6 miesięcy. Chodzi m.in. o uzasadnioną obawę ucieczki, obawę nakłaniania do składania fałszywych zeznań lub obawę popełnienia przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub bezpieczeństwu powszechnemu.

Ponadto określono, że o przedłużeniu tymczasowego aresztowania na więcej niż 5 lat może zdecydować sąd apelacyjny na wniosek sądu, przed którym sprawa się toczy.

W projekcie wykreślono możliwość zastrzegania obecności prokuratora podczas rozmowy obrońcy z osobą tymczasowo aresztowaną. _ - Wraz z wejściem w życie projektowanej ustawy dokonanie tego typu zastrzeżenia nie będzie możliwe nawet na zasadzie wyjątku, czyli - jak przewiduje dziś przepis - w owym +szczególnie uzasadnionym wypadku+ _ - zaznaczają projektodawcy. Prokurator utraci także możliwość zarządzenia kontroli korespondencji podejrzanego z obrońcą.

Podkreślono, że wprowadzenie nowych kryteriów może wpłynąć także na przyspieszenie postępowań karnych. - _ Bardziej rygorystyczne przesłanki oraz ograniczenie czasowe mogą bowiem mobilizować sądy do szybszego rozpoznania sprawy _ - zaznaczono.

W wyroku z 20 listopada ub. roku TK stwierdził m.in., że z wykonywaniem tymczasowego aresztowania związane są określone rygory, wynikające z natury tego środka zabezpieczającego (np. ograniczenia kontaktu ze światem zewnętrznym). Dotykają one jednak osobę, względem której nadal obowiązuje domniemanie niewinności. Ich stosowanie przez długi, nieprzewidywalny dla oskarżonego okres, staje się z czasem nieproporcjonalne i urasta do poziomu nieludzkiego traktowania.

Czytaj więcej w Money.pl
Nowelizacja prawa prasowego - bez więzienia Komisja kultury zarekomenduje Sejmowi senacki projekt nowelizacji prawa prasowego.
Kancelaria Senatu krytykuje MSZ Urzędnicy chcą uzyskać z resortu dokumenty dotyczące finansowania Polonii.
Walczyli o demokrację, nie mają za co żyć Parlamentarzyści zaangażowani w działalność opozycyjną w latach 70. i 80. spotkają się dziś w Senacie, by zastanowić się jak pomóc kolegom z opozycji, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)