Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zmiany w przepisach dotyczących sądów

0
Podziel się:

Turecki Trybunał Konstytucyjny unieważnił część przepisów zwiększających kontrolę rządu nad wymiarem sprawiedliwości, w tym wpływ na nominacje sędziowskie i prokuratorskie.

Zmiany w przepisach dotyczących sądów
(Mikdam/Dreamstime)

Turecki Trybunał Konstytucyjny unieważnił część przepisów zwiększających kontrolę rządu nad wymiarem sprawiedliwości, w tym wpływ na nominacje sędziowskie i prokuratorskie - poinformowały tureckie media.

Jak donoszą telewizje CNN Turk i NTV, trybunał anulował ustawy wzmacniające uprawnienia ministra sprawiedliwości wobec Wysokiej Rady Sędziów i Prokuratorów (HSYK). Nie podano jednak szczegółów.

Rada jest niezależnym gremium kontrolnym, a jej kompetencje obejmują powoływanie i awansowanie sędziów oraz prokuratorów, jak też prowadzenie w razie potrzeby postępowań dyscyplinarnych przeciwko nim. Przyjęta w połowie lutego nowelizacja przenosi istotne uprawnienia na ministra sprawiedliwości jako przewodniczącego Rady.

Według krytyków premiera Recepa Tayyipa Erdogana przyjęcie autorytarnych ustaw było próbą wyciszenia afery korupcyjnej, która zachwiała jego rządem. Jednak pomimo skandalu rządząca Partia Sprawiedliwości i rozwoju (AKP) odniosła miażdżące zwycięstwo w marcowych wyborach samorządowych.

Zdaniem opozycji nowelizacja miała na celu utrudnić wszczęte 17 grudnia śledztwo antykorupcyjne, które objęło wielu biznesmenów, a także synów trzech urzędujących ministrów. Główna opozycyjna Partia Ludowo-Republikańska (CHP) zwróciła się do Trybunału Konstytucyjnego w lutym, tłumacząc, że nowe przepisy naruszają zasady rozdziału władzy i niezawisłości sądów.

Erdogan sugeruje, że dochodzenie to, które doprowadziło już do ustąpienia trzech ministrów, stanowi element podejmowanej przez wymiar sprawiedliwości próby faktycznego zamachu stanu. Zamach taki miałby służyć interesom jego przebywającego na emigracji w USA politycznego przeciwnika Fethullaha Gulena - muzułmańskiego duchownego i przywódcy ruchu Hizmet, który ma na terenie Turcji liczne placówki oświatowe i charytatywne.

Na razie brak jednak oznak, by w konserwatywnych kręgach społeczeństwa tureckiego nastąpił wyraźniejszy spadek poparcia dla Erdogana oraz jego umiarkowanie islamistycznej partii AKP.

Czytaj więcej w Money.pl
Sądy w Polsce rzadko pytają Trybunał UE Z najnowszych statystyk Trybunału wynika, że w 2013 roku z Polski wpłynęło 11 tak zwanych pytań prejudycjalnych, podczas gdy na przykład z Niemiec aż 97.
Billingi i podsłuchy w Trybunale Skargi złożyli: Rzecznik Praw Obywatelskich oraz Prokurator Generalny. Sprawa jest obszerna i skomplikowana.
Przepis o szkołach wyższych do zmiany Przepis uprawniający Polską Komisję Akredytacyjną do ponownej oceny kierunku studiów, który już raz oceniła negatywnie, jest niekonstytucyjny - stwierdził Trybunał Konstytucyjny
prawo
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)