Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zmiany w prawie USA. Co z dostępem do broni?

0
Podziel się:

Wraz z Nowym Rokiem w wielu amerykańskich stanach weszły w życie nowe prawa.

Zmiany w prawie USA. Co z dostępem do broni?
(lisapics/iStockphoto)

Wraz z Nowym Rokiem w wielu amerykańskich stanach weszły w życie nowe prawa. W 2013 roku obowiązywać będzie ponad 400 nowych regulacji prawnych uchwalonych przez ustawodawców w poszczególnych stanach i podpisanych przez ich gubernatorów.

Większość nowych przepisów dotyczy bezpieczeństwa publicznego, opieki zdrowotnej, edukacji czy legalizacji małżeństw homoseksualnych. W kilku stanach od 1 stycznia w życie wchodzą regulacje dotyczące broni palnej. W Michigan zmienia się na przykład definicja pistoletu, za który obecnie uznaje się broń palną do długości 26 cali (ok. 66 cm). W Kalifornii w życie wchodzi zakaz sprzedaży zabawek, które są atrapami broni.

Od 1 stycznia 2013 r. osoby tej samej płci mogą zawierać małżeństwa w stanie Maryland. Legalizacja małżeństw homoseksualnych nastąpiła w wyniku referendum, które odbyło się 6 listopada, jednocześnie z wyborami prezydenckimi w USA. Małżeństwa par gejowskich są obecnie dozwolone w USA w dziewięciu stanach oraz w stołecznym Dystrykcie Kolumbii.

W stanie Illinois, w którym od 1 stycznia wchodzi w życie 150 uzgodnionych wcześniej rozporządzeń stanowych, od Nowego Roku pracodawcy nie będą mogli domagać się od pracowników dostępu do ich kont na portalach społecznościowych np. na Facebooku. Podobne prawo w życie wchodzi w kilku innych stanach: Kalifornii, Maryland, New Jersey i Delaware.

_ - Nowe prawo chroni prywatność pracowników i jest potrzebne, bo istnieje luka w obowiązującym prawodawstwie _ - podkreśliła Nora Campos pełniąca funkcję tymczasowej przewodniczącej stanowego Senatu w Kalifornii.

Z kolei Alaska stała się 31. stanem, w którym firmy ubezpieczeniowe zobowiązane są do pokrywania kosztów badań diagnostycznych i leczenia autyzmu ludzi w wieku do 21 lat. Pierwsze tego typu regulacje zostały wprowadzone w innych stanach już w 2007 roku.

W stanie New Hampshire w życie wchodzi prawo zabraniające wykonywania późnej aborcji. Wyjątkiem są sytuacje, w których zagrożone jest życie kobiety.

Zawodowym kierowcom w stanie Illinois nie wolno będzie po 1 stycznia czytać i pisać wiadomości tekstowych, nawet jeśli prowadzony przez nich pojazd nie porusza się. Oznacza to, że korzystanie z funkcji tekstowej w telefonach komórkowych podczas postoju na czerwonych światłach, na przejeździe kolejowym lub w korku traktowane będzie jak poważne wykroczenie drogowe, za które karą może być nawet odebranie prawa jazdy.

Kalifornia daje zielone światło samosterującym samochodom, które od 1 stycznia mogą poruszać się po tamtejszych drogach. Podobne regulacje wprowadziły już stany Newada i Floryda.

Niektóre stany wraz z Nowym Rokiem wprowadziły prawa, które wesprą ochronę środowiska. Choć położony na Środkowym Zachodzie stan Illinois znajduje się daleko od oceanu, nie powstrzymało to lokalnych ustawodawców od zatroszczenia się o morską faunę. W życie wchodzi zakaz sprzedaży i posiadania płetw rekina. Ekolodzy od dawna alarmują, że populacja rekinów dramatycznie zmniejsza się właśnie z powodu polowań, których celem są ich płetwy. Podobny zakaz obowiązuje w czterech innych stanach: Kalifornii, Oregonie, Waszyngtonie i na Hawajach.

Ustawodawcy w Kalifornii także zatroszczyli się o zwierzęta i wprowadzili zakaz wykorzystywania przez myśliwych psów do nagonki na niedźwiedzie czarne i rysie rude, uznając takie praktyki za wyjątkowo okrutne. Psy jednak w dalszym ciągu mogą być wykorzystywane w tym stanie do polowań na ptaki.

Rzecznik prasowy Krajowej Konferencji Legislatorów Stanowych (National Conference of State Legislatures - NCSL) John Kuhl ocenił, że 2012 rok był wyjątkowo pracowity dla ustawodawców w poszczególnych stanach, którzy w sumie przyjęli ponad 29 tys. różnych ustaw i rezolucji. Niektóre prawa weszły w życie jeszcze przed Nowym Rokiem, część zacznie obowiązywać dopiero w 2014 r.

Czytaj więcej w Money.pl
Każdy dyrektor dostanie tutaj broń palną? Stanowy prokurator generalny w Arizonie, na południowym zachodzie USA, zaproponował, by wszystkich dyrektorów szkół, którzy wyrażą zainteresowanie, wyposażyć w broń palną i przeszkolić z jej używania.
Drastyczne cięcia budżetowe za dwa miesiące? Biały Dom i przywódcy Kongresu USA zakończyli rozmowy w sprawie klifu fiskalnego. Chcą podnieść podatki dla...
Pod tym względem był to najgorszy rok w USA Po tym wydarzeniu na stronie Białego Domu kilka milionów osób podpisało petycję o ograniczeniu dostępu do broni w USA.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)