Notowania

zmiany w policji
25.02.2013 11:33

Zmiany w policji. PiS postuluje odwołanie komendanta głównego

Partia proponuje także zmiany w ustawie o policji, które wyodrębniłyby Centralne Biuro Śledcze ze struktur komendy głównej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
Na zdj. Jarosław Zieliński (PiS)

Partia proponuje także zmiany w ustawie o policji, które wyodrębniłyby Centralne Biuro Śledcze ze struktur komendy głównej.

_ - Sytuacja w polskiej policji staje się coraz bardziej niepokojąca. Nie ma właściwego nadzoru nad policją ze strony ministra spraw wewnętrznych, jak i komendanta głównego policji _ - ocenił na dzisiejszej konferencji prasowej w Sejmie wiceprzewodniczący sejmowej komisji spraw wewnętrznych Jarosław Zieliński (PiS).

W jego ocenie komendant główny policji _ wyraźnie sobie nie radzi z funkcją _ i dlatego PiS składa wniosek do ministra spraw wewnętrznych o jego odwołanie. _ - Policja wymaga nadzoru, skuteczności, a komendant Działoszyński tego nie zapewnia, a w policji pod jego kierownictwem jest coraz gorzej _ - powiedział Zieliński.

W uzasadnieniu wniosku do szefa MSW posłowie PiS zarzucają Działoszyńskiemu m.in. masową likwidację posterunków policji i brak należytego nadzoru nad bieżącym działaniem policji. Jak podkreślili, komendant głównym policji nie przedstawił też nowego modelu funkcjonowania biura spaw wewnętrznych policji. Przypominają także nieudaną akcję policji w Sanoku.

Posłowie PiS proponują ponadto projekt zmian w ustawie o policji, który miałby zreformować Komendę Główną Policji. Jednym z pomysłów jest wyodrębnienie Centralnego Biura Śledczego ze struktur komendy głównej. _ - To, poza usprawnieniem działania i zwiększeniem skuteczności pracy policji, pokaże właściwą liczbę etatów w komendzie głównej _ - uważa Zieliński.

Ponadto - w ocenie posła PiS - minister spraw wewnętrznych, który nadzoruje policję, musi mieć odpowiednie narzędzia tego nadzoru. Jak mówił Zieliński, minister spraw wewnętrznych powinien mieć odpowiednie biuro, które będzie nadzorowało wszystkie służby mundurowe. - _ Policyjne biuro spraw wewnętrznych powinno stać się komórką w ministerstwie spraw wewnętrznych _ - podkreślił. Klub PiS chce także, by sytuacją w policji zajęła się sejmowa komisja spraw wewnętrznych na specjalnym posiedzeniu.

Czytaj więcej w Money.pl
CBŚ rozbiło gang. Handlowali papierosami W garażach woj. śląskim funkcjonariusze znaleźli ok. miliona nielegalnych papierosów, zatrzymali ośmiu podejrzanych.
Ważne zmiany w policji już w połowie roku? Komenda Główna Policji chciałaby w połowie roku wydzielić ze swoich struktur Centralne Biuro Śledcze i przekształcić je w jednostkę podobną do komend wojewódzkich.
Tagi: zmiany w policji, jarosław zieliński, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz