Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zmiany w policji. Ma być mniej posterunków

0
Podziel się:

W latach 2009-2011 zlikwidowano sto posterunków policji. Od początku 2012 r. zlikwidowano dwa posterunki, obecnie jest ich 698.

Zmiany w policji. Ma być mniej posterunków
(Rafalolechowski/Dreamstime)

W latach 2009-2011 zlikwidowano sto posterunków policji. Od początku 2012 r. zlikwidowano dwa posterunki, obecnie jest ich 698. - _ Ani KGP, ani MSW nie planują systemowej likwidacji posterunków policji _ - zapewnił wiceszef MSW Michał Deskur.

Deskur odpowiadał na pytania posłów PiS: Jarosława Zielińskiego i Ewy Malik. W ich ocenie w niektórych gminach podjęto _ nieuzasadnione i szkodliwe _ decyzje o likwidacji jednostek policji. Jak powiedziała Malik, likwidacja tych placówek jest nieodpowiedzialna. _ - To kontrowersyjna reforma organizacyjna _ - powiedziała posłanka PiS. Oceniła, że zmiany wprowadzane są z zaskoczenia, bez konsultacji z samorządem lokalnym.

Z informacji przedstawionej przez Deskura wynika, że obecnie w 698 policyjnych posterunkach na terenie całego kraju pracuje około 5 tys. funkcjonariuszy. - _ Stanowi to wyłącznie 5 proc. etatów w policji. Analiza dotycząca przydatności wszystkich posterunków jest prowadzona od wielu lat i nie jest decyzją podjętą w tym roku. Dokonane zmiany w ostatnich latach nie skutkowały, co do zasady, uszczupleniem liczby policjantów pracujących na danym obszarze _ - powiedział Deskur.

Jak wyjaśnił, przekształcenie sieci posterunków dokonywane jest na podstawie m.in. analiz zagrożenia przestępczością, czasu reakcji policji na zgłoszenie o zdarzeniu, a także ponoszonych kosztów. - _ Dopiero w oparciu o wyniki przeprowadzonych badań podejmowane są decyzje o przeprowadzeniu ewentualnych zmian organizacyjnych w policji _ - powiedział Deskur.

Wiceminister podkreślił, że w wielu posterunkach pracuje po kilku funkcjonariuszy. - _ Biorąc pod uwagę usprawiedliwione nieobecności funkcjonariuszy, np. urlopy, szkolenia czy zwolnienia lekarskie, należy obiektywnie stwierdzić, że ta struktura nie musi być w pełni optymalna. Utrzymanie mało skutecznych struktur policji może również wpływać na wydłużenie czasu reakcji funkcjonariuszy na zgłoszenie _ - powiedział Deskur.

Zapewnił, że przekształcenie 2-3 posterunków na danym terenie, które nie pracują w systemie całodobowym, na komisariat funkcjonujący 24 godziny na dobę, zwiększy bezpieczeństwo obywateli. _ _

_ - Z badań przeprowadzonych przez policję wynika, że dla społeczeństwa, dla którego telefonia komórkowa jest coraz bardziej powszechna, istnienie lokalnego posterunku odgrywa coraz mniejszą rolę. To nie istnienie posterunku, lecz faktyczna obecność patroli zwiększa realny poziom bezpieczeństwa obywateli _ - powiedział Deskur.

Na początku maja podczas posiedzenia sejmowej komisji spraw wewnętrznych szef MSW Jacek Cichocki zapewniał, że do tej sprawy trzeba podejść elastycznie i m.in. przeanalizować, czy dany posterunek rzeczywiście spełnia swoje zadania. Zastrzegł równocześnie, że przy likwidacji tych placówek konieczne jest branie pod uwagę także środków zainwestowanych przez samorząd.

Komendant główny policji Marek Działoszyński podkreślał, że tak naprawdę tylko komendy powiatowe i miejskie mogą zapewnić całodobowe dyżury policyjne i przyjmują telefony alarmowe.

- _ Nie chcemy zabrać z danego obszaru policji czy tego radiowozu, który samorząd kupił. Nie chcemy oddalać możliwości sprawnej obsługi obywateli. Chcemy tam np. pozostawić punkt przyjęć interesantów, tak by obywatele nie musieli np. na przesłuchanie jechać do komendy miejskiej czy powiatowej _ - mówił wówczas komendant. Jak zaznaczył, celem kierownictwa policji nie jest likwidowanie posterunków, a przenoszenie ciężarów np. na patrole mobilne.

Czytaj więcej w Money.pl
Naczelnik Komendy Głównej Policji w areszcie Taka decyzja zapadła również w stosunku do członka zarządu jednej z firm informatycznych.
Policjanci bez pałek ? Jest orzeczenie Stosowanie przymusu bezpośredniego na podstawie rozporządzeń, a nie ustaw jest niezgodne z Konstytucją. Tak orzekł Trybunał.
bezpieczeństwo
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)