Notowania

wybory
23.03.2013 09:21

Zmiany w Platformie. Dziś zdecydują o...

Kto stanie w szranki z Donaldem Tuskiem? Trzeba dać głos wszystkim członkom partii - mówi Grzegorz Schetyna.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Dyjuk/Reporter)

Zbiera się Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej. Ma zatwierdzić kalendarz wyborów wewnętrznych w partii. Procedura ta ma się rozpocząć w październiku, a zakończyć w lutym przyszłego roku.

Aktualizacja: 11:00

Jeszcze przed posiedzeniem Rady zebrał się zarząd partii, by porozmawiać o zmianie sposobu wybierania szefa partii. Kierownictwo Platformy opowiada się za wyborami bezpośrednimi. Ale - jak zaznaczają jego członkowie - dyskusja na ten temat trwa.Trzeba bowiem zadecydować, w jaki sposób wybory bezpośrednie miałyby wyglądać. A więc, czy będą się odbywały korespondencyjnie, czy może podczas lokalnych zjazdów partii.

Wiceszefowa partii, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz mówi, że trzeba tak opracować system wyborów na wypadek zgłoszenia więcej niż dwóch kandydatów na przewodniczącego. _ - Chodzi o to, by przewodniczący miał poparcie większe niż tylko na przykład 30 procent - _przekonuje.

Podobnego zdania jest pierwszy wiceprzewodniczący PO Grzegorz Schetyna. Jego zdaniem, trzeba przede wszystkim zagwarantować możliwość głosowania wszystkim członkom partii._ - Czy na konwencjach regionalnych, pisemnie, internetowo - o tym będziemy decydować - _mówi.

Zwolenniczką wyborów bezpośrednich przewodniczącego jest marszałek Sejmu. Ewa Kopacz zwraca uwagę, że nic nie jest jeszcze przesądzone. O samej idei mówi: bardzo dobra. _ - Lepiej podchodzić do tego szeroko, niż ograniczać sie tylko do delegatów na zjeździe - _mówi Kopacz.

Jeśli członkowie Zarządu dojdą do porozumienia, Rada Krajowa może wskazać datę zjazdu nadzwyczajnego, który zmieni statut PO. Mówi się o dwóch terminach: czerwcu lub wrześniu. Obecnie szefa partii wybierają delegaci podczas zjazdu krajowego. Przewodniczący PO w Małopolsce Ireneusz Raś mówi, że procedura wyborcza ma się rozpocząć w październiku, a zakończyć w lutym przyszłego roku. W ocenie posła, należy się spodziewać, że Rada Krajowa wyznaczy termin zjazdu nadzwyczajnego.

Wiadomo już, że o ponowny wybór na stanowisko przewodniczącego Platformy będzie się ubiegał premier Donald Tusk. Na razie nie ma kontrkandydatów. Obecny pierwszy wiceszef partii Grzegorz Schetyna odroczył do jesieni swoją decyzję o ewentualnym starcie w wyborach wewnętrznych.

Czytaj więcej w Money.pl
W sobotę decyzja o wyborach w PO Wybory w PO zaczną się w październiku, a skończą konwencją krajową w lutym 2014 r. Kalendarz w sobotę ma zatwierdzić Rada Krajowa partii.
Z Glińskim wyszła farsa. Kiedy PiS sięgnie po władzę? 83 procent Polaków źle ocenia rząd PO-PSL - wynika z badania na zlecenie Money.pl. To szansa dla PiS-u?
PO cieszy się z decyzji Tuska. Premier będzie... Premier w 2010 roku zarzekał się, że to jego ostatnia kadencja na czele Platformy.
Tagi: wybory, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz